romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Proslov Romani Rose u příležitosti zahájení výstavy Zaniklý svět

Praha, 10.9.2007 14:35, (VPORH)

Vážený pane prezidente republiky,
Vážená paní ministryně Stehlíková,
vážený pane primátore Béme,
vážený pane zastupující velvyslanče Bachmanne,
vážený pane Růžičko,
vážené dámy a vážení pánové,

děkuji Ti, milý Čeňku Růžičko, za pozvání na tuto výstavu a za možnost, že mohu u příležitosti její vernisáže věnovat několik slov zde přítomným. Výstava, kterou dnes otevíráme, se věnuje jedné, desítky let zamlčované kapitole z dějin této země. Ukazuje nám také, že Romové a Sintové jsou po staletí součástí české společnosti, a dokumentuje osud našich lidí během nacistického holocaustu v této části národně socialisticky obsazené Evropy.

Pojem „holocaust“ nabývá v povědomí veřejnosti stejného významu jako vyvraždění šesti milionů Židů. Ale „holocaust“, toto dílo národně socialistického státu, znamená přece i vyvraždění národa, naší menšiny, kterému za oběť padlo 500.000 Sintů a Romů.

Plynové komory v Osvětimi, kde byly zavražděny tisíce příslušníků naší menšiny, jsou příkladem průmyslově realizované politiky vyvražďování národů, která nemá v dějinách lidstva obdoby.
Jména jako Osvětim, Majdanek, Chelmno, Treblinka a Sobibor, jako Buchenwald nebo Bergen-Belsen se nesmazatelně vryly do kolektivní paměti naší menšiny.

Bývalý německý spolkový prezident Roman Herzog vyjádřil rozměr národně socialistického zločinu spáchaného na naší menšině ve své historicky významné řeči dne 16. března 1997 následujícími slovy. Cituji:

„Vyvražďování národů Sintů a Romů bylo prováděno ze stejného motivu rasového klamu, se stejným úmyslem a se stejnou vůlí po plánovitém a konečném zničení, jako vyvražďování Židů. V celé oblasti vlivu národních socialistů byli systematicky vyvražďovány celé rodiny, od malých dětí až po starce.“

Vážené dámy a vážení pánové, zkušenost holocaustu, která pronikla hluboko do lidských srdcí, trvale formovala identitu národnostních romských a sintských menšin v Evropě. Ve většinových společnostech vašich rodných zemí však do dnešního dne neexistuje téměř žádné uvědomění si rozměru a historické váhy tohoto zločinu.

S dvanácti miliony obyvatel představují Sintové a Romové největší menšinu v Evropě. Podle zpráv Evropského monitorovacího centra pro rasismus není však žádná jiná skupina obyvatelstva vystavována ve svém každodenním životě takové diskriminaci, společenskému znevýhodnění a častokrát i otevřenému násilí.

Opomenutí tolik důležitého historického zpracování našich dějin je podstatnou měrou spoluodpovědné za to, že zkreslený obraz nacistické propagandy o naší menšině ztratil jen málo ze svého vlivu. Ponižující předsudky a klišé dodnes rozhodující měrou určují, jak jsou naši lidé vnímáni veřejností a líčeni v médiích. V mnoha státech Evropy k tomu přispělo i dlouholeté úsilí vytlačit holocaust spáchaný na Romech a Sintech z povědomí veřejnosti.
Starosti nám přitom dělá i situace zde, v České republice. Už nelze déle přehlížet, že na pozemku české obce Lety, kde se nacházel nacistický koncentrační tábor pro Romy a Sinty, je od 70. let provozován velkokapacitní vepřín, a že na místě bývalého koncentračního tábora v moravském Hodoníně ještě stále stojí rekreační objekty. Tento stav odporuje nutnému respektu před našimi mrtvými a stojí i proti zodpovědnému uctění všech obětí národně socialistických zločinů.

Tato nechuť přiznat existenci zločinů spáchaných na našich lidech ukazuje, že široká část české veřejnosti stále ještě nepovažuje Romy a Sinty za součást společné minulosti – stejně jako je tato menšina dnes jen velmi zřídka vnímána jako integrální součást vlastní společnosti.

Dnešní formy rasismu vůči naší menšině a rostoucí pravicový extremismus jsou jen odrazem této situace. Vyjádření hanobící Romy a Sinty z úst i vysoce postavených reprezentantů státu, jakými jsou pan Čunek nebo paní Janáčková, jsou vodou na mlýn pravicovým extremistům. Tím se jen posilují rasistické názory, místo toho, aby se proti vyčleňování a pravicově extremistickému násilí důrazně zakročilo. Není proto divu, že roste počet rasisticky motivovaných útoků proti našim lidem, a že čeští neonacisté stále intenzivněji pochodují na veřejnosti.

Politicky zodpovědní činitelé České republiky, stejně jako všech dalších států sjednocené Evropy, se musí ve své odpovědnosti postavit za zrovnoprávnění Romů a Sintů. Bude-li Česká republika v prvním pololetí roku 2009 po převzetí místa prezidenta rady EU hrát vedoucí roli při formování budoucnosti Evropské unie, měla by být tato šance využita také k uznání a zlepšení situace romských a sintských menšin v jejich rodných zemích. Udělat to velí respekt před Romy a Sinty žijícími v těchto zemích již několik století a respekt před jejich bolestnou historií. Prvním důležitým krokem na této cestě by bylo ukončení zmiňovaného nedůstojného stavu v Letech a v Hodoníně.

Romani Rose,
předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů

Přečteno: 2888x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo