romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rád bych měl taneční školu!

Brno, 18.2.2007 13:05, (Romano voďi)

Splnil jsem si svůj první sen a ten další zvládnu taky! Brněnský rodák Michal Šaray tvrdí, že „člověk dosáhne všeho, čeho chce, ale musí opravdu chtít“. Plně s ním souhlasíme. Sedíme v kavárně na rohu ulic „brněnského Bronxu“, jak tuto čtvrť nejen Michal nazývá.

Celý život se šestadvacetiletý Michal plně věnuje tanci, ale vystudoval Střední odborné učiliště v Brně - obor kuchař, číšník. Jak sám tvrdí, školu dokončil, protože chtěl mít alespoň výuční list. Jeho snem však zůstal tanec. K tomu jej přivedla matka. „Vzala mě za ruku a odvedla do taneční školy Starlet. Podala mi cvičky, červené kraťasy, bílé triko a pro štěstí mi dala pusu,“ komentuje své taneční začátky u paní Vlasty Burianové. Postupem času prošel mnoha tanečními skupinami, ale nejvíce mu otevřela oči skupina Magic Free Group Brno, kde získal zkušenosti s vedením tanečních hodin. „Tahle doba mi dala hodně. Naučil jsem se roli trenéra a choreografa.“

Začátkem roku 1999 se však rozhodl založit si vlastní taneční skupinu, která bude složená výhradně z Romů. Vysvětlil nám to takto: „Atmosféra v ostatních skupinách je velice chladná, lidi jsou pouze známými, nikoliv přátelé. Chtěl jsem vytvořit partu lidí, kteří budou jako rodina. Navíc jsem byl v každé skupině vždy jediný Rom a to mě zaráželo! Vždyť znám tolik talentovaných dětí a mladých lidí, kterým se stačí jen věnovat!“ Michalovu teorii velké rodiny nám potvrdili i jeho tanečníci, kterými dnes už nejsou pouze Romové, i když stále převažují, což je mimochodem stejně záměr tohoto mladého muže zvyklého tvrdě pracovat, přistupovat ke všemu se zodpovědností a té učit i své svěřence. Ačkoliv jej dělí od nejstarších členů pouhé dva tři roky, umí si získat přirozený respekt a přitom zůstat oblíbený. Tanečníci se shodují v tom, že je to díky Michalově příkladnosti. Nemá dvojí metr, umí motivovat, vždyť každý rok uděluje na výročí založení skupiny poháry těm nejlepším a nejzodpovědnějším tanečníkům, nezapomene na ničí narozeniny a sám jde příkladem v pracovitosti i tím, že i „Romák“ se může někam dostat.

M-Dance vznikl před sedmi lety jako malé tanční uskupení pod o. s. Společenství Romů na Moravě. Mohl trénovat v prostorách Muzea romské kultury v Brně. Michalovi se podařilo z pár lidí, kteří raději než na ulici tančili s ním na malém parketu, po letech vybudovat obrovský tým lidí - dnes již šedesátičlennou skupinu rozdělenou do tří podsložek (první děti od pěti do osmi let, druhou tvoří osmi až třináctiletí a tu poslední mladí lidé od dvaceti výš; všechny bez rozdílu vyhrávají prestižní domácí i evropská taneční klání). A všem vyhovuje ono rodinné pojetí, o kterém jejich mladý choreograf, tanečník a kamarád v jedné osobě mluví: „Dlouho jsem tancovala v jiné skupině, ale tam prostě tento rodinný vztah není! Když mám problém, vím, že mě někdo vyslechne a třeba mi i poradí,“ svěřila se jedna z nejstarších členek souboru.

Michalovi leží na srdci blaho ostatních. Kdyby chtěl, mohl by prorazit sám nebo se trhnout třeba teď. Známých má ve světě showbyznysu už dost. Vypadá dobře. Pokouší se kromě práce stylisty „fušovat“ do řemesla i návrhářům. Jeden z jeho výtvorů - černé tričko s červeným nápisem - si vzal na sedmé výročí skupiny, na němž vystupoval v listopadu loňského roku v brněnském Semilasu i Patrik Jurdić, zpěvák, kterého můžete znát z klání Česko hledá SuperStar, ovšem především coby vítěze chorvatské obdoby této soutěže. M-Dance a Jurdić spolupracují. Část kapely vystupuje v jeho videoklipu k novému albu, jež se křtilo ve známém pražském klubu Radost v prosinci. I tam M-Dance a Michal byli: „Snažím se pro skupinu dělat maximum, a to se mi vrací v podobě úspěšných akcí, vítězství na republikových i evropských soutěžích, z čehož mám fakt velkou radost,“ říká Michal. Vytvořil si tým lidí, kteří tanec chápou také jako životní filozofi i. Patří do něj jeho „pravá ruka“, jak se smíchem podotýká, dva kadeřníci a dvě kosmetičky. Díky své píli a odhodlání se může chlubit titulem Mistr ČR pro rok 2005 v prestižní soutěži Dance Life 05 a titulem vicemistr pro rok 2006. Se svým týmem tanečně doprovázel skupinu Gulo Čar (předskokany Jamese Browna), spolupracuje s hlavním choreografem brněnského Styl a Kabo panem Vladimírem Frankem, předváděl pro značky Tom Tailor, Adidas, Terranova, New Yorker, Nike. Spolupracuje s o. s. Miret, točil videoklip s Madalenou Joao, dokumenty Rodinné křižovatky, Babylon… a ve výčtu bychom mohly pokračovat. Jak sám říká: „Splnil jsem si svůj první sen a ten další zvládnu taky, i když je obrovský a pro mě v tuto chvíli ještě nedosažitelný!“ Má na mysli vlastní taneční školu, kterou by otevřel naprosto bez rozdílu všem. Je ale přesvědčen, že by přitahovala hodně Romů právě proto, že už se jejím členům podařilo něčeho dosáhnout a protože by se tam prostě cítili dobře. Michal věří, že mu to jednou vyjde. Kozorozi si vždycky dávají vysoké cíle, a i když astrologii ne vždy věří, obrovskou pílí a vytrvalostí si často své sny plní. Michalův sen je o to sympatičtější, že počítá s dalšími lidmi. Bylo by fajn, kdyby mu vyšel!

Jarmila Balážová, Šarlota Filová,
Přečteno: 4482x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 1,2/2007, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo