romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řápková navrhla zlegalizování exekuce dávky na živobytí

Chomutov/Praha, 26.2.2011 15:00, (ROMEA)
Ivana Řápková na setkání starostů a starostek v Novém Bydžově (FOTO: ROMEA TV)

Dávka na živobytí by měla podléhat exekuci a dlužníci by také měli mít možnost podepsat na tuto dávku s úřady dohodu o srážkách. V novele zákona o pomoci v hmotné nouzi to navrhují poslankyně ODS Ivana Řápková a Lenka Kohoutová.

Lidem by podle předlohy zůstalo existenční minimum, které nyní činí 2020 korun. Novela už dorazila do sněmovny. Předtím, než o předloze parlament rozhodne, ji posoudí vláda.

Cílem novely je podle autorek zvýšit vymahatelnost pokut a poplatků od lidí pobírajících dávky. Předkladatelky poukazují na praxi, kdy lidem vznikne nárok na dávku, ale nezaplacené pokuty uložené kvůli přestupkům a různé dlužné poplatky z ní neuhradí.

"Ten, kdo pobírá dávky, požívá zvláštní ochrany a není postižitelný za své činy," napsaly poslankyně v důvodové zprávě. Připomněly, že plat pracujících lidí exekuci podléhá. Z dávek jde jen o rodičovský příspěvek a sociální příplatek. Novela by měla podle nich posílit vymahatelnost práva.

Lidé, na jejichž dávku se bude exekuce vztahovat, podle Řápkové a Kohoutové bez peněz nezůstanou. Mohou získat podporu z dalších dávek pomoci v hmotné nouzi a ze systému sociální podpory.

Se zabavováním sociálních dávek přišla radnice v Chomutově v době, kdy byla Řápková primátorkou. Lidem, kteří dlužili na nájemném, exekutor po vyplacení dávek peníze zabavil. Proti postupu města se postavil ombudsman i vládní zmocněnec pro lidská práva a prošetřoval ho i ministr spravedlnosti kvůli podezření z porušení ústavy.

KAM DÁL?
Po internetu koluje petice proti prohlášení starostů a starostek v Novém Bydžově
Martin Šimáček: Nepřizpůsobivý Bydžov
Nový Bydžov chce podpořit Řápkovou

DOKUMENT
Petice O nesouhlasu s prohlášením ze setkání starostů měst a obcí ze dne 14. 02. 2011 v Novém Bydžově
Prohlášení starostů č. 1 - 14. 2. 2011 v Novém Bydžově
Prohlášení starostů č. 2 - 14. 2. 2011 v Novém Bydžově

Přečteno: 3442x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Exekuce sociálních dávek, Ivana ŘápkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo