romea - logo
20. dubna 2021 (úterý)
svátek má Marcela

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řápková navrhla zlegalizování exekuce dávky na živobytí

Chomutov/Praha, 26.2.2011 15:00, (ROMEA)
Ivana Řápková na setkání starostů a starostek v Novém Bydžově (FOTO: ROMEA TV)

Dávka na živobytí by měla podléhat exekuci a dlužníci by také měli mít možnost podepsat na tuto dávku s úřady dohodu o srážkách. V novele zákona o pomoci v hmotné nouzi to navrhují poslankyně ODS Ivana Řápková a Lenka Kohoutová.

Lidem by podle předlohy zůstalo existenční minimum, které nyní činí 2020 korun. Novela už dorazila do sněmovny. Předtím, než o předloze parlament rozhodne, ji posoudí vláda.

Cílem novely je podle autorek zvýšit vymahatelnost pokut a poplatků od lidí pobírajících dávky. Předkladatelky poukazují na praxi, kdy lidem vznikne nárok na dávku, ale nezaplacené pokuty uložené kvůli přestupkům a různé dlužné poplatky z ní neuhradí.

"Ten, kdo pobírá dávky, požívá zvláštní ochrany a není postižitelný za své činy," napsaly poslankyně v důvodové zprávě. Připomněly, že plat pracujících lidí exekuci podléhá. Z dávek jde jen o rodičovský příspěvek a sociální příplatek. Novela by měla podle nich posílit vymahatelnost práva.

Lidé, na jejichž dávku se bude exekuce vztahovat, podle Řápkové a Kohoutové bez peněz nezůstanou. Mohou získat podporu z dalších dávek pomoci v hmotné nouzi a ze systému sociální podpory.

Se zabavováním sociálních dávek přišla radnice v Chomutově v době, kdy byla Řápková primátorkou. Lidem, kteří dlužili na nájemném, exekutor po vyplacení dávek peníze zabavil. Proti postupu města se postavil ombudsman i vládní zmocněnec pro lidská práva a prošetřoval ho i ministr spravedlnosti kvůli podezření z porušení ústavy.

KAM DÁL?
Po internetu koluje petice proti prohlášení starostů a starostek v Novém Bydžově
Martin Šimáček: Nepřizpůsobivý Bydžov
Nový Bydžov chce podpořit Řápkovou

DOKUMENT
Petice O nesouhlasu s prohlášením ze setkání starostů měst a obcí ze dne 14. 02. 2011 v Novém Bydžově
Prohlášení starostů č. 1 - 14. 2. 2011 v Novém Bydžově
Prohlášení starostů č. 2 - 14. 2. 2011 v Novém Bydžově

Přečteno: 3450x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Exekuce sociálních dávek, Ivana ŘápkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo