romea - logo
20. října 2020 (úterý)
svátek má Vendelín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řečtí neonacisté získali ve volbách 20 poslaneckých křesel. V Evropě je tak již osm zemí, kde jsou extremisté v parlamentu

Atény, Řecko, 7.5.2012 10:00, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
Nikos Michaloliakos

Řečtí neonacisté, kteří v předčasných parlamentních volbách získali skoro sedm procent hlasů a budou zastoupeni dvěma desítkami poslanců, bouřlivě oslavovali svůj nebývalý úspěch. Předseda Zlatého úsvitu Nikos Michaloliakos prohlásil: "Veni, vidi, vici (Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem)".

"Chci poděkovat těm statisícům Řeků," kteří nás volili, prohlásil pětapadesátiletý Michaloliakos. Zároveň neskrýval své zadostiučinění nad tím, že jeho strana, která v zemi zmítané hlubokou ekonomickou a sociální krizí zabodovala protipřistěhovaleckou a protievropskou rétorikou, zanechala za sebou řadu jiných uskupení, která její extremismus kritizovala.

"Nastala hodina strachu pro zrádce vlasti," zahřímal na svolané tiskové konferenci, z níž nechal podle serveru deníku To Vima vyhodit některé novináře, kteří při jeho příchodu nepovstali. "Tohle je teprve začátek," řekl také podle agentury AFP nevraživě směrem k zahraničním dopisovatelům, které jeho hnutí obviňuje z šíření lží o jeho ideologii.

Zlatý úsvit však dokázal již před volbami, že se jeho kritici nemýlí. "Chceme vyhnat všechny nezákonné přistěhovalce. Chceme odtud dostat jejich zápach," prohlásil představitel strany Frangiskos Porichis před desítkami stoupenců v aténském přístavu Pireus. A vzápětí slíbil, že hned po volbách začne jejich vyhošťování. A následovat mají pak i ti přistěhovalci, kteří svůj pobyt legalizovali.

Výběr evropských zemí, kde jsou v parlamentu pravicoví extremisté:

BULHARSKO
V roce 2005 zabodovala k překvapení všech ve volbách extrémně pravicová a nacionalistická strana Útok, která vystupuje proti Turkům, Romům i Židům, brojí proti členství Bulharska v NATO i v EU a vystupuje proti "vysávání" Bulharska mezinárodními institucemi. Jejím hlavním heslem je "Bulharsko Bulharům". Straně se dařilo i v zatím posledních parlamentních volbách v roce 2009. Pozornost upoutala i loni, kdy její přívrženci v Sofii zaútočili na muslimy z řad bulharských Turků během jejich modliteb.

FINSKO
Stále populárnější je ve Finsku strana Praví Finové (PS), která se do parlamentu poprvé dostala v roce 1999, kdy získala jeden mandát. Loni jich získala již 39. Strana je označována za nacionalistickou a populistickou formaci. Vystupuje proti EU a proti euru, brojí proti výuce švédštiny na školách, volá po přísnější imigrační politice a po přísnějších trestech za závažné trestné činy. Na rozdíl o některých podobných stran se nepotýká s neonacistickou minulostí.

MAĎARSKO
V zatím posledních parlamentních volbách se do parlamentu poprvé dostalo Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Strana je označována za krajně pravicové hnutí. Brojí proti Romům a přistěhovalcům, projevuje  se i antisemitsky. V zemi chce také zavést zákaz "propagace sexuálních deviací", čímž míří podle komentátorů na homosexuály. S Jobbikem je spojena existence extremistické Národní gardy. Toto soudně zakázané polovojenské uskupení si získalo oblibu mimo jiné svým bojem proti "cikánské kriminalitě".

NIZOZEMSKO
V dolní komoře nizozemského parlamentu je zastoupena Strana pro svobodu (PVV), která vede masívní kampaň proti "islamizaci země" a volá po omezení imigrace a "obraně židovsko-křesťanských tradic". Zakladatel strany Geert Wilders v roce 2004 opustil liberální Lidovou stranu pro svobodu a demokracii(VVD) mimo jiné kvůli nesouhlasu s podporou vstupu Turecka do EU a následně založil PVV. Wilders nedávno vzbudil rozruch a kritiku výzvou, aby Nizozemci udávali "nepravosti" páchané lidmi ze střední a východní Evropy. V minulosti byl také obviněn ze štvaní proti muslimům a mimo jiné veřejně přirovnal korán k publikaci Můj boj (Mein Kampf) vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera nebo označil islám za fašistickou ideologii teroristů. V krátkém filmu Fitna (Rozvrat) zase propojil záběry z teroristických útoků s recitací veršů z koránu. Kvůli krachu jednání o rozpočtových škrtech menšinového kabinetu s PVV v dubnu padla nizozemská vláda.

RUSKO
V ruských parlamentních volbách pravidelně boduje nacionalistická Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR), která je populární zejména mezi extremisty a lidmi, podle kterých Rusko ztratilo pozici světové velmoci. Vystupuje proti menšinám a proti všem neruským prvkům ve společnosti. Založena byla v roce 1989, o rok později nastoupil do jejího čela Vladimir Žirinovskij, který je předsedou dodnes. Nechvalně proslulým koloritem ruské politické scény byly Žirinovského nevybíravé útoky proti oponentům, výtržnosti a nacionalistické výroky.

ŘECKO
V nedělních parlamentních volbách se do parlamentu dostala dosud mimoparlamentní krajně pravicová a radikálně nacionalistická strana Zlatý úsvit. Významným tématem strany je odpor vůči imigrantům. Voliče lákala na program, jehož součástí je vyhoštění stovek tisíc přistěhovalců a zaminování hranic s okolními státy, odkud imigranti nejčastěji přicházejí. Někteří členové strany jsou podezřelí z násilí spáchaného na přistěhovalcích. Kořeny strany sahají do roku 1980; oficiálně však byla zaregistrována o 13 let později.

ŠVÉDSKO
Ve volbách v roce 2010 se dostali poprvé do parlamentu Švédští demokraté (SD). Tato strana, která se označuje za nacionalistickou, požaduje zastavení imigrace a za největší hrozbu pro Švédsko od konce druhé světové války označuje islám. Pozornost se Švédským demokratům podařilo přitáhnout předvolebním spotem, v němž švédskou penzistku bílé pleti předbíhá ve frontě na sociální dávky skupina muslimských žen v burkách tlačících kočárky. Strana vystupuje také proti homosexuálům a je pověstná svým euroskepticismem. Analytici SD označují za krajně pravicovou, ochránci lidských práv a levicovými formacemi je označována za neonacistickou, třebaže se nyní snaží zbavit image extremistické strany.

NĚMECKO
V Německu na celostátní úrovni extremisté zastoupeni nejsou. Neonacistická a populistická NPD (Nationaldemokratische Partei Deutschlands), je však zastoupena v zemských sněmech v Sasku a Meklenbursku-Předním Pomořansku. S NPD úzce spolupracuje česká Dělnická strana sociální spravedlnosti, která prozatím získala v politice jediné křeslo, a to v městském zastupitelstvu v Krupce.

KAM DÁL?
Zlatý úsvit: Chceme z Řecka dostat přistěhovalce a jejich zápach. A pak zaminovat hranice

ČTK, fk,čtk
Přečteno: 1449x
 

Kam dál:

Štítky:  

NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár shvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo