romea - logo
21. dubna 2021 (středa)
svátek má Alexandra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Reuters: Menšiny jsou zapomenutými oběťmi klimatických změn

Londýn, 25.3.2008 11:44, (ROMEA/ČTK)

Etnické menšiny a domorodé obyvatelstvo musí často snášet nejhorší následky klimatických změn, ale paradoxně bývají na seznamu adresátů humanitární pomoci až na posledním místě, protože stojí na okraji společnosti. Někteří jsou dokonce oběťmi úsilí vypořádat se s globálním oteplováním vymycováním půdy a lesů pro pěstování biopaliv, napsala agentura Reuters a odvolala se na studii hodnotící situaci menšin ve světě v roce 2008, vydané Mezinárodní skupinou pro ochranu práv menšin (MRG).

"Změny počasí se konečně dostaly na program jednání na všech úrovních mezinárodního fóra, ale chybí zde uznání vážných problémů, kterým menšiny čelí," prohlásila zástupkyně MRG Ishbel Mathesonová.

"Od bezprostředních následků pohrom, až po formulování politiky o klimatických změnách - zde všude bývá specifická situace menšin a domorodého obyvatelstva jen zřídka brána v potaz," dodala Mathesonová.

Odborníci předpovídají, že průměrné teploty v tomto století celosvětově stoupnou o 1,8 až 4,0 stupně Celsia, a to díky emisím oxidu uhličitého, vznikajícího spalováním fosilního paliva v elektrárnách a v dopravě. To způsobí tání ledu na pólech, zvednutí hladiny moře a vzroste tak počet povodní, větrných smrští a období sucha, jež ohrozí miliony lidí.

Pozapomenuté národnostní skupiny nezřídka žijí v odlehlých rizikových oblastech, opomíjených světovými investory. Domorodci rovněž obývají okrajová území a čelí tedy, díky závislosti na přírodě, dvojímu riziku klimatických změn, jako je měnící se období pro pěstování rostlin a kolísání dešťových srážek.

Pakliže již pohromy udeří a pomoc dorazí, ty samé skupiny bývají často nejhůře postiženy, ale pomoc se jim dostává jako posledním. Podobným problémům tak čelí nejnižší indická kasta dalitů, slovenští Romové, domorodí Ramové v Nikaragui a Inuité v oblastech Arktidy. Jednotlivé vlády by proto, měly jejich kritickou situaci začlenit do své ekologické politiky.

Tlak na biopaliva a snaha nabídnout stimuly k zabránění odlesňování by se měly také stát součástí vládních agend. Masové odlesňování půdy pro pěstování biopaliv prý nepomůže životnímu prostředí, a současně i zbavuje místní lidi jejich obživy. Každá dohoda o odlesňování v jednání o rozšíření a prodloužení Kjótského protokolu za horizont roku 2012 musí být dostatečně flexibilní, aby dovolila domorodému obyvatelstvu žít po svém tradičním způsobu života.

"Nejen že etnické minority a domorodé skupiny nevyváženě trpí následky klimatických změn, ale jsou zasaženy i tím, co svět vidí jako řešení těchto problémů," prohlásila Mathesonová.

Je nejvyšší čas, aby se chudí a opomíjení lidé světa dostali do středu pozornosti politiků. "Nyní pociťujeme naléhavou potřebu, aby se těmto hlasům dostalo v debatě o klimatických změnách větší pozornosti," řekla zástupkyně MRG.

Přečteno: 746x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo