romea - logo
25. března 2019 (pondělí)
svátek má Marián
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rom.cz

Praha, 12.1.2008 13:18, (Převzato: Lidové noviny)

Na té myšlence je hodně pravdy, proto je škoda, že s ní vyrukoval Jiří Čunek, vyzařující hlavně předsudky. Těžiště problému je totiž racionální: Jak oslabit gravitační jádra neúspěchu? Nabalování neúspěšných, tak lze popsat vznik sociální vyloučenosti, především romských ghett. Špatné příklady táhnou, na tom se shodnou všichni. Ale jak z toho ven? To už je složitější.

Slyší-li aktivista Čunkova slova, že tradiční romská kultura není s kulturou moderní společnosti slučitelná, otevírá se mu kudla v kapse. Čiší z toho paternalismus, nadutost většiny. Jenže je to obecný civilizační problém. Peruánský ekonom De Soto si v knize Mystérium kapitálu klade otázku: Jak v rozvojových zemích začlenit spontánně existující normy do úředního právního rámce? I existující provázanost tradičních romských rodin brání tomu, aby se Romové snadno začleňovali mezi občanskou většinu, brzdí motivaci ke vzdělání či k individuálnímu úspěchu vůbec. Jak s tím pohnout? Čunek navrhuje tyto velkorodinné vazby narušit.

Nechme teď stranou, že narušení rodinných vazeb navrhuje politik, jehož strana na nich staví svůj program i existenci. Zkusme vzít Čunka za slovo. Narušíme-li rodinné vazby romských komunit, narušíme to hlavní, co v nich - ač ne ideálně - funguje, přitom ještě není k dispozici účinná náhrada. Místo vrabce v hrsti nabízíme holuba na střeše. Jak se asi prosadí handicapovaní Romové vržení bez zázemí do volné soutěže většinové společnosti? Přitom stát nemůže nad svými občany lámat hůl.

Čunek si s tím hlavu nedělá. Těm, kteří odmítnou práci, stát zajistí existenční minimum a jejich dětem řádnou péči „včetně pobytu a stravování v denních stacionářích“. Jak to asi v těch stacionářích bude chodit? Neposílí se tam právě ty spontánní vazby, které měly být narušeny? Chcemeli bourat gravitační jádra neúspěchu, nejprve potřebujeme nějaké gravitační jádro úspěchu, jinak ti lidé zůstanou ve stavu beztíže. Kde to jádro vzít, neexistují-li romské střední vrstvy? Pro začátek by třeba stačilo získávat úspěšné Romy. Takový raper Gipsy.cz se může na svou komunitu obořit tvrději než Čunek, aniž by přitom působil jako rasista nebo sociální inženýr.

ZBYNĚK PETRÁČEK
Přečteno: 1053x

 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Čunek útočí na RomyHLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo