romea - logo
22. května 2019 (středa)
svátek má Emil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rom.cz

Praha, 12.1.2008 13:18, (Převzato: Lidové noviny)

Na té myšlence je hodně pravdy, proto je škoda, že s ní vyrukoval Jiří Čunek, vyzařující hlavně předsudky. Těžiště problému je totiž racionální: Jak oslabit gravitační jádra neúspěchu? Nabalování neúspěšných, tak lze popsat vznik sociální vyloučenosti, především romských ghett. Špatné příklady táhnou, na tom se shodnou všichni. Ale jak z toho ven? To už je složitější.

Slyší-li aktivista Čunkova slova, že tradiční romská kultura není s kulturou moderní společnosti slučitelná, otevírá se mu kudla v kapse. Čiší z toho paternalismus, nadutost většiny. Jenže je to obecný civilizační problém. Peruánský ekonom De Soto si v knize Mystérium kapitálu klade otázku: Jak v rozvojových zemích začlenit spontánně existující normy do úředního právního rámce? I existující provázanost tradičních romských rodin brání tomu, aby se Romové snadno začleňovali mezi občanskou většinu, brzdí motivaci ke vzdělání či k individuálnímu úspěchu vůbec. Jak s tím pohnout? Čunek navrhuje tyto velkorodinné vazby narušit.

Nechme teď stranou, že narušení rodinných vazeb navrhuje politik, jehož strana na nich staví svůj program i existenci. Zkusme vzít Čunka za slovo. Narušíme-li rodinné vazby romských komunit, narušíme to hlavní, co v nich - ač ne ideálně - funguje, přitom ještě není k dispozici účinná náhrada. Místo vrabce v hrsti nabízíme holuba na střeše. Jak se asi prosadí handicapovaní Romové vržení bez zázemí do volné soutěže většinové společnosti? Přitom stát nemůže nad svými občany lámat hůl.

Čunek si s tím hlavu nedělá. Těm, kteří odmítnou práci, stát zajistí existenční minimum a jejich dětem řádnou péči „včetně pobytu a stravování v denních stacionářích“. Jak to asi v těch stacionářích bude chodit? Neposílí se tam právě ty spontánní vazby, které měly být narušeny? Chcemeli bourat gravitační jádra neúspěchu, nejprve potřebujeme nějaké gravitační jádro úspěchu, jinak ti lidé zůstanou ve stavu beztíže. Kde to jádro vzít, neexistují-li romské střední vrstvy? Pro začátek by třeba stačilo získávat úspěšné Romy. Takový raper Gipsy.cz se může na svou komunitu obořit tvrději než Čunek, aniž by přitom působil jako rasista nebo sociální inženýr.

ZBYNĚK PETRÁČEK
Přečteno: 1055x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Čunek útočí na RomyHLAVNÍ ZPRÁVY

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností (FOTO: Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury získalo cenu za nejlepší muzejní publikaci roku 2018

17.5.2019 13:50
V pražském obecním domě se udělovaly ceny Gloria musealis, která ocenila nejlepší výkony českých muzeí v uplynulém roce. Cenu za nejlepší muzejní publikaci dostalo Muzeum romské kultury za publikaci Amendar: Pohled do světa romských osobností autorek Jany Horváthové a Alice Sigmund Herákové.
 celý článek

Protestní průvod Romů a Sintů v Miláně 16. května 2019 (FOTO: Printscreen ze záznamu sdružení Khetane)

V Miláně na Den romského odboje vyšlo do ulic téměř 1000 Romů a Sintů

17.5.2019 12:20
16. května vyšlo v italském Miláně do ulic téměř 1000 Romů, aby jasně vzkázali ministru vnitra Matteo Salvinimu, že jsou plnohodnotnými občany Itálie a žádají dodržování svých práv.
 celý článek

Jaroslav Parči (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jaroslav Parči: Jsem Rom, jsem gay, jsem táta

17.5.2019 10:53
Říká otevřeně v každém rozhovoru Jaroslav Parči, který před lety prošel comingoutem, dnes žije s mužem, se kterým svůj vztah zpečetil registrovaným partnerstvím, a netají se ani tím, že s předchozího vztahu se ženou má už dnes dospělého potomka.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo