romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romano hangos: (Re)kapitulace?

Brno, 28.12.2010 21:18, (RH)

Poslední letošní vydání RH se neobešlo bez kazu. Několik stovek počítač upřednostňujících čtenářů ho v elektronické barevné verzi jako obvykle dostává včas (další zájemci se mohou přihlásit na pecinkapavel@seznam.cz). Tištěná verze se však objeví se značným zpožděním. List Romano hangos vznikal totiž letos díky symbióze jeho šéfredaktora s brněnským deníkem Rovnost, jeho někdejším letitým působištěm. Toto souběžné zaměstnání ve dvou brněnských redakcích vzdálených od sebe pár stovek metrů především umožňovalo běžný příjem, což je v neziskových organizacích věc nevídaná, jednak pozitivně ovlivnilo kvalitu RH. Vzhledem k úsporným opatřením šéfredaktorovo angažmá v Rovnosti letos poněkud nečekaně končí, znovu tak vyvstává nutnost celkem rychle hledat jiná řešení. Proto onen výpadek a posun ve vydání, za který je nutné se našim asi 3 000 čtenářů i distributorovi omluvit.

Ke čtenářské obci: Její rozpětí sahá od obyvatel romské enklávy ve čtvrti Brno-sever přes pracovníky neziskovek po učitele, vládní úředníky, novináře a část „lidskoprávní“ intelektuální scény. Víme, že v „brněnském Bronxu“ jdou na odbyt časopisy Aha a Blesk. Snažíme se přiblížit této rovině především výběrem fotek. Tolik na vysvětlenou „intelektuálnější polovině“ čtenářstva RH, kterou by snad „bulvárnější ladění“ některých stránek mohlo provokovat. Tuto „lidovost“ by bylo vhodné ještě zesílit, mít kratší texty s křiklavějšími titulky a poutavější grafické prvky. To nepředstavuje problém, protože materiálů se do každého čísla sejde většinou dvojnásobek než je potřeba. Jde spíš o čas a námahu šéfredaktora všechny tyto polotovary „porcovat“ a editovat do přijatelné podoby. Nutno ocenit, že desítky lidí z romských a pro-romských neziskovek žijících z naprostého minima posílá svoje texty a fotografie zdarma, přesto už vyvstává nutnost některé materiály vracet k dopracování a doplnění, tak jako ve standardních novinách.

Dále: tak jako v majoritních médiích, patří i k RH ostrá výměna názorů, kritických i třebas k osobě šéfredaktora. V tomto ohledu zůstávají noviny zároveň „pro všechny i pro nikoho“, tedy neutrální.

Pokud jde o tu „intelektuálnější polovinu“ příznivců: zůstává prostor pro dosavadní analýzy a komentáře, jen malá prosba – méně cizích slov, radši více textů kratšího rozsahu. Uvítali bychom také propagaci, případně předplatné novin např. v těch institucích, kde pracujete nebo máte vliv. Distribuce stovek kusů RH po brněnských školách, fakultách a úřadech (za účelem získání předplatitelů i kvůli propagaci našich romských přispěvatelů v těchto kruzích a z toho vznikající případné spolupráce) zatím převratný efekt nepřinesla. Noviny tu občas (snad pod vlivem oné všeprostupující „úsporné kampaně“) nevidí zrovna rádi.

Tolik malá rekapitulace bez vzletných slov. Přejeme šťastné Vánoce a Nový rok. Co si v něm sami nezařídíme, asi mít nebudeme…

Vychází v Romano hangos 19-20 2010 na www.srnm.cz

Přečteno: 1269x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo