romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové poprvé u papeže

Vatikán, 15.6.2011 0:00, (ROMEA)
Spisovatelka Ceija Stojka na audience u papeže

Papež Benedikt XVI. vyzval druhý červnový týden Evropu, aby nezapomínala na "příliš málo uznávanou" bolest z vyhlazování Romů v nacistických táborech a aby je v budoucnosti uchránila od všeho "trýznění". Při historickém přijetí téměř dvou tisícovek romských poutníků z 20 evropských zemí ve Vatikánu apeloval také na Romy, aby se integrovali a začali s Evropou psát novou stránku dějin.

Masové vyvražďování Romů za nacismu je podle papeže Benedikta XVI. "ještě málo známým dramatem" a evropské svědomí nemůže na takovou bolest zapomenout.

"Ať váš lid již nikdy není terčem trýznění, odmítání nebo pohrdání," citovala agentura AFP z papežova projevu.

Benedikt XVI. připomněl, že ve vyhlazovacích táborech byly barbarským způsobem zabity "tisíce žen, mužů a dětí".

Upozornil, že také Evropa, která považuje rozmanitost národů a kultur za své bohatství, nabízí Romům nové možnosti. "Vážné problémy a předsudky přetrvávají (...) Vaši synové mají právo na lepší život," zdůraznil papež.

"Vyzývám vás, drazí přátele, pojďme napsat spolu novou stránku dějin pro váš lid a pro Evropu!"

Papež vyzval Romy k účinné a loajální spolupráci, která povede k důstojnému začlenění rodin do evropské společnosti.

Za velmi důležité označil vzdělání. "Mnozí z vás jsou mladí a přejí si se vzdělávat a žít s ostatními a jako ostatní," řekl. "Důstojné bydlení a práce, vzdělání pro děti, to jsou základy, na nichž je třeba budovat integraci," dodal.

Přeživší holocaust

Romští a další poutníci, z nichž dvě třetiny jsou z Itálie, přijeli do Říma na oslavy 150. výročí narození Roma Ceferina Jiméneze Mally ze Španělska, kterého v roce 1997 papež Jan Pavel II. prohlásil za blahoslaveného.

Papež vyslechl svědectví čtyř lidí, kteří přežili koncentrační tábory: Cejii Stojky, romské spisovatelky a výtvarnice z Rakouska, která přežila Osvětim a Bergen-Belsen, dvou mladých mužů, kteří vyrostli v táborech v Římě, a Romky ze Slovenska.

Cejia Stojka Svatému otci vyprávěla příběh své širší rodiny, která byla téměř celá během 2. světové války vyvražděna nacisty. Vyprávěla mu o tom, jak stále slyší výkřiky tesáků a stále cítí vůni hořícího lidského masa. "Obávám se, že Osvětim stále existuje, pouze nyní spí," uvedla v proslovu k papeži Cejia Stojka.

Papež také varoval poutníky před sektami a zdůraznil: "Církev je domov pro vás pro všechny."

Bendikt XVI. avizoval, že audience není nijak politická a jedná se čistě o pastorační činnost. Otázka se nabízela zvlášť proto, že se o Velikonocích dostal do konfliktu s římskou radnicí, která zdemolovala nelegální romský tábor. Skupina Romů se poté utábořila za hradbami u baziliky sv.Pavla.

První romský mučedník

Ceferino Jiméneze Malla přezdívaný El Pelé se narodil roku 1861 v katalánské provincii Lérida ve Benavent de Segria, kde od útlého dětství pomáhal chudým a potřebným. Většinu svého života prožil ve městě Barbastro, kde i jako negramotný dosáhl význačného postavení, stal se členem městské rady. V době španělské občanské války u sebe skrýval pronásledovaného mladého kněze, byl ale udán a uvězněn. Ve vězení mu byla levicovými vojáky nabídnuta svoboda, pokud se veřejně vzdá své víry a zbaví se svého růžence. Odmítl a v srpnu roku 1936 ve věku 75 let byl popraven.
O 61 let později jej Jan Pavel II. za jeho statečnost a věrnost blahořečil, což je poslední stupeň před svatořečením. "El Pelé musí být na své cestě ke svatořečení pro vás příkladem a motivem pro plné začlenění vaší kultury do sociálního prostoru, který vás obklopuje. Ceferino Jiménez Malla ukázal všem, že láska ke Kristu nezáleží ani na rase a ani na kultuře."  

Přečteno: 1662x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 5/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek..
romea - logo