romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové poprvé u papeže

Vatikán, 15.6.2011 0:00, (ROMEA)
Spisovatelka Ceija Stojka na audience u papeže

Papež Benedikt XVI. vyzval druhý červnový týden Evropu, aby nezapomínala na "příliš málo uznávanou" bolest z vyhlazování Romů v nacistických táborech a aby je v budoucnosti uchránila od všeho "trýznění". Při historickém přijetí téměř dvou tisícovek romských poutníků z 20 evropských zemí ve Vatikánu apeloval také na Romy, aby se integrovali a začali s Evropou psát novou stránku dějin.

Masové vyvražďování Romů za nacismu je podle papeže Benedikta XVI. "ještě málo známým dramatem" a evropské svědomí nemůže na takovou bolest zapomenout.

"Ať váš lid již nikdy není terčem trýznění, odmítání nebo pohrdání," citovala agentura AFP z papežova projevu.

Benedikt XVI. připomněl, že ve vyhlazovacích táborech byly barbarským způsobem zabity "tisíce žen, mužů a dětí".

Upozornil, že také Evropa, která považuje rozmanitost národů a kultur za své bohatství, nabízí Romům nové možnosti. "Vážné problémy a předsudky přetrvávají (...) Vaši synové mají právo na lepší život," zdůraznil papež.

"Vyzývám vás, drazí přátele, pojďme napsat spolu novou stránku dějin pro váš lid a pro Evropu!"

Papež vyzval Romy k účinné a loajální spolupráci, která povede k důstojnému začlenění rodin do evropské společnosti.

Za velmi důležité označil vzdělání. "Mnozí z vás jsou mladí a přejí si se vzdělávat a žít s ostatními a jako ostatní," řekl. "Důstojné bydlení a práce, vzdělání pro děti, to jsou základy, na nichž je třeba budovat integraci," dodal.

Přeživší holocaust

Romští a další poutníci, z nichž dvě třetiny jsou z Itálie, přijeli do Říma na oslavy 150. výročí narození Roma Ceferina Jiméneze Mally ze Španělska, kterého v roce 1997 papež Jan Pavel II. prohlásil za blahoslaveného.

Papež vyslechl svědectví čtyř lidí, kteří přežili koncentrační tábory: Cejii Stojky, romské spisovatelky a výtvarnice z Rakouska, která přežila Osvětim a Bergen-Belsen, dvou mladých mužů, kteří vyrostli v táborech v Římě, a Romky ze Slovenska.

Cejia Stojka Svatému otci vyprávěla příběh své širší rodiny, která byla téměř celá během 2. světové války vyvražděna nacisty. Vyprávěla mu o tom, jak stále slyší výkřiky tesáků a stále cítí vůni hořícího lidského masa. "Obávám se, že Osvětim stále existuje, pouze nyní spí," uvedla v proslovu k papeži Cejia Stojka.

Papež také varoval poutníky před sektami a zdůraznil: "Církev je domov pro vás pro všechny."

Bendikt XVI. avizoval, že audience není nijak politická a jedná se čistě o pastorační činnost. Otázka se nabízela zvlášť proto, že se o Velikonocích dostal do konfliktu s římskou radnicí, která zdemolovala nelegální romský tábor. Skupina Romů se poté utábořila za hradbami u baziliky sv.Pavla.

První romský mučedník

Ceferino Jiméneze Malla přezdívaný El Pelé se narodil roku 1861 v katalánské provincii Lérida ve Benavent de Segria, kde od útlého dětství pomáhal chudým a potřebným. Většinu svého života prožil ve městě Barbastro, kde i jako negramotný dosáhl význačného postavení, stal se členem městské rady. V době španělské občanské války u sebe skrýval pronásledovaného mladého kněze, byl ale udán a uvězněn. Ve vězení mu byla levicovými vojáky nabídnuta svoboda, pokud se veřejně vzdá své víry a zbaví se svého růžence. Odmítl a v srpnu roku 1936 ve věku 75 let byl popraven.
O 61 let později jej Jan Pavel II. za jeho statečnost a věrnost blahořečil, což je poslední stupeň před svatořečením. "El Pelé musí být na své cestě ke svatořečení pro vás příkladem a motivem pro plné začlenění vaší kultury do sociálního prostoru, který vás obklopuje. Ceferino Jiménez Malla ukázal všem, že láska ke Kristu nezáleží ani na rase a ani na kultuře."  

Přečteno: 1705x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 5/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 ..
romea - logo