romea - logo
3. června 2020 (středa)
svátek má Tamara
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové poprvé u papeže

Vatikán, 15.6.2011 0:00, (ROMEA)
Spisovatelka Ceija Stojka na audience u papeže

Papež Benedikt XVI. vyzval druhý červnový týden Evropu, aby nezapomínala na "příliš málo uznávanou" bolest z vyhlazování Romů v nacistických táborech a aby je v budoucnosti uchránila od všeho "trýznění". Při historickém přijetí téměř dvou tisícovek romských poutníků z 20 evropských zemí ve Vatikánu apeloval také na Romy, aby se integrovali a začali s Evropou psát novou stránku dějin.

Masové vyvražďování Romů za nacismu je podle papeže Benedikta XVI. "ještě málo známým dramatem" a evropské svědomí nemůže na takovou bolest zapomenout.

"Ať váš lid již nikdy není terčem trýznění, odmítání nebo pohrdání," citovala agentura AFP z papežova projevu.

Benedikt XVI. připomněl, že ve vyhlazovacích táborech byly barbarským způsobem zabity "tisíce žen, mužů a dětí".

Upozornil, že také Evropa, která považuje rozmanitost národů a kultur za své bohatství, nabízí Romům nové možnosti. "Vážné problémy a předsudky přetrvávají (...) Vaši synové mají právo na lepší život," zdůraznil papež.

"Vyzývám vás, drazí přátele, pojďme napsat spolu novou stránku dějin pro váš lid a pro Evropu!"

Papež vyzval Romy k účinné a loajální spolupráci, která povede k důstojnému začlenění rodin do evropské společnosti.

Za velmi důležité označil vzdělání. "Mnozí z vás jsou mladí a přejí si se vzdělávat a žít s ostatními a jako ostatní," řekl. "Důstojné bydlení a práce, vzdělání pro děti, to jsou základy, na nichž je třeba budovat integraci," dodal.

Přeživší holocaust

Romští a další poutníci, z nichž dvě třetiny jsou z Itálie, přijeli do Říma na oslavy 150. výročí narození Roma Ceferina Jiméneze Mally ze Španělska, kterého v roce 1997 papež Jan Pavel II. prohlásil za blahoslaveného.

Papež vyslechl svědectví čtyř lidí, kteří přežili koncentrační tábory: Cejii Stojky, romské spisovatelky a výtvarnice z Rakouska, která přežila Osvětim a Bergen-Belsen, dvou mladých mužů, kteří vyrostli v táborech v Římě, a Romky ze Slovenska.

Cejia Stojka Svatému otci vyprávěla příběh své širší rodiny, která byla téměř celá během 2. světové války vyvražděna nacisty. Vyprávěla mu o tom, jak stále slyší výkřiky tesáků a stále cítí vůni hořícího lidského masa. "Obávám se, že Osvětim stále existuje, pouze nyní spí," uvedla v proslovu k papeži Cejia Stojka.

Papež také varoval poutníky před sektami a zdůraznil: "Církev je domov pro vás pro všechny."

Bendikt XVI. avizoval, že audience není nijak politická a jedná se čistě o pastorační činnost. Otázka se nabízela zvlášť proto, že se o Velikonocích dostal do konfliktu s římskou radnicí, která zdemolovala nelegální romský tábor. Skupina Romů se poté utábořila za hradbami u baziliky sv.Pavla.

První romský mučedník

Ceferino Jiméneze Malla přezdívaný El Pelé se narodil roku 1861 v katalánské provincii Lérida ve Benavent de Segria, kde od útlého dětství pomáhal chudým a potřebným. Většinu svého života prožil ve městě Barbastro, kde i jako negramotný dosáhl význačného postavení, stal se členem městské rady. V době španělské občanské války u sebe skrýval pronásledovaného mladého kněze, byl ale udán a uvězněn. Ve vězení mu byla levicovými vojáky nabídnuta svoboda, pokud se veřejně vzdá své víry a zbaví se svého růžence. Odmítl a v srpnu roku 1936 ve věku 75 let byl popraven.
O 61 let později jej Jan Pavel II. za jeho statečnost a věrnost blahořečil, což je poslední stupeň před svatořečením. "El Pelé musí být na své cestě ke svatořečení pro vás příkladem a motivem pro plné začlenění vaší kultury do sociálního prostoru, který vás obklopuje. Ceferino Jiménez Malla ukázal všem, že láska ke Kristu nezáleží ani na rase a ani na kultuře."  

Přečteno: 1670x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 5/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz..
romea - logo