romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská inteligence zklamala aneb proč byl Mikeš důležitý

-, 23.4.2010 20:49, (ROMEA)

Ladova pohádka o kocourovi Mikešovi nastavila zrdcadlo nejen většinové společnosti, ale i romské „inteligenci“. Tedy několika jejím členům. Poté, co pan Miko svým prohlášením rozvířil bouři ve sklenici vody, se od něj postupně distancovalo několik Romů, kteří naprosto nepochopili, že tu nešlo o to, jestli je Mikeš rasistický, nebo ne, ale o to že u dětí od malička vytváří negativní asociace ve vztahu k Romům.

Romové, jako např. pan Banga zde paní Horváthová zde pan Holomek zde, ale i jiní, tím neudělali Romům zrovna tu nejlepší službu...

Diskuze o Mikešovi se měla a také mohla rozvinout v širší polemiku o multikulturní výuce na českých školách. Mělo a také mohlo se hovořit o o tom, co udělat pro to, aby z malých dětí nevyrůstali rasisté, xenofobové a žháři. A co udělat pro to, aby se rasismus a xenofobie potírali už od začátku, to je, od dětství. Tuto polemiku měla vést právě romská „inteligence“. Ale nevedla. Rychle a podle mého názoru dost ukvapeně se od názorů pana Mika distancovala, jako by se bála, že se opět zvýší napětí mezi romskou mešinou a českou většinou. Polemika tedy ještě ani pořádně nezačala a už vyšuměla do prázdna.

Jediná skutečně kvalitní diskuze na toto téma nezazněla tam, kde by měla, to je u Romů, ale u neromských intelektuálů, jako je pan Čulík z Britských listů zde:

Kocour Mikeš samozřejmě rasistický je, ale zakazovat se nedá
"Češi smrdí"
Bodejť jsi jen trochu málo, ty cikáně, mlčelo!
Golgo je prachsprostý šovinista a rasista
"Jste hovado. Co sledujete svou mediální kampaní o cigánech?"

nebo paní Saša Uhlová zde.

Ti se nebáli, i přes odpor svých spoluobčanů, označit věci pravými jmény a zašli až tam, kam se naši romští učenci neodvážili. Označili pasáž z posvátného Ladova Mikeše jako rasistickou.

Vznikla tak paradoxní situace: Romové tvrdili, že zmiňovaný odstavec v Mikešovi rasistický není, zatímco někteří intelektuální příslušníci většinové společnosti nás přesvědčovali o opaku.

Místo symbolu xenofobie vůči Romům, kterým se kocour Mikeš málem stal se tak (alespoň u mě) proměnil v symbol hlouposti těch Romů, kteří se ve své naivitě postavili na jeho stranu a tím Romy poškodili.

KAM DÁL?
Roma Realia: Kniha o Mikešovi není rasistická, Lada je osobnost
Stanovisko sdružení ROMEA ke "kauze Mikeš"
Karel Holomek: Na blbosti je člověk užije!
Lucie Horváthová: Výroky pana Mika poškozují snahu seriozních organizací
Pane Miko, nehovořte prosím za Romy, stydím se!!
D. R. Horváth ke kauze "Mikeš"
Návod jak číst noviny aneb "U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo. Bodejž jsi je trochu málo, ty cikáně mlčelo!"

Josef Bánom ml.
Přečteno: 2014x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, MikešHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo