romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romské lokality v Jihlavě nedosáhnou na dotaci

Jihlava, 15.8.2008 9:59, (Převzato: Jihlavské listy)

Sociálně slabí obyvatelé jihlavských paneláků se zatím zlepšení bytů a jejich okolí nedočkají. Plán zhatily přísné podmínky.

Jihlava chtěla pomocí dotace z EU zkultivovat zejména Horní Kosov a tzv. Havaj, kde by se daly opravit paneláky, zkultivovat zeleň či hřiště. Unie určila 4,5 miliardy na zlepšení tzv. deprivovaných zón, kde často žijí Romové. Podmínky pro přerozdělení do jednotlivých měst určuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

"Byli jsme mezi prvními zájemci o dotaci, ale ukázalo se, že nejsme schopni splnit podmínky ministerstva," uvedla vedoucí odboru rozvoje města Alena Kottová. Náměstek primátora Radek Vovsík (ODS) označil podmínky za velmi přísné - což podle něj dokazuje i to, že je zřejmě nedokáže splnit ani známé mostecké sídliště Chanov.

"Deprivovaná zóna je souvislá plocha a musí obsahovat minimálně 500 bytů, v rámci tohoto počtu mohou být byty obývané sociálně vyloučenými skupinami obyvatel," vysvětlil Hynek Jordán z tiskového odboru MMR. Dalšími podmínkami jsou nízká cena bytů, stáří paneláků, vyšší nezaměstnanost a nevzdělanost a vyšší procento menšin.

"Horní Kosov by podmínky splňoval, ale na něj těsně navazuje Dolina, kde už ale jsou vedle starých paneláků i ty opravené a také rodinné domy," vysvětlila Alena Kottová. Ani na "Havaj" dotace nejsou možné, protože "deprivované" lokality na sebe musejí těsně navazovat, což u Havaje a Horního Kosova neplatí. "Je to škoda, protože Havaj by kultivaci opravdu potřebovala, mohlo by tam vzniknout hřiště nebo klubovna," říká vedoucí charitního Romského centra ("Erka") Vladislav Hamršmíd.

Přečteno: 1515x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Bydlení, JihlavaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo