romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romští aktivisté jsou pobouřeni Čunkovými výroky, zvažují kroky

Praha, 30.3.2007 17:41, (ČTK)

Romští aktivisté jsou pobouřeni výroky vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) na adresu Romů. Žádají premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby se od chování lidoveckého místopředsedy vlády veřejně distancoval. Zvažují ale i další kroky. ČTK to dnes po jednání zástupců romských organizací řekl předseda sdružení Dženo Ivan Veselý. Čunkovy výroky pobouřily i zástupce Výboru pro odškodnění romského holocaustu a občanského sdružení ROMEA.

Zástupci 16 známých romských organizací ve svém prohlášení, které poskytli ČTK, protestují proti Čunkovým výrokům v dnešním Blesku. Vicepremiér na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." K tvrzení, že prý většina Romů zneužívá dávky, pak řekl: "Do vlády jsem vstoupil proto, že se mi podaří tak zkomplikovat sociální systém těm, kteří ho chtějí zneužívat, že nakonec uvidíte těch Romů pracovat hodně."

Kromě Romů se Čunek zaměřil i na Vietnamce. V Blesku řekl, že musí být finanční policie přísnější a kontroly na tržištích musí být častější. "Tlak na ně je malý. Chceme ty, kteří vytlačují poctivé prodejce z trhu, de facto zničit," řekl vicepremiér v Blesku.
Podle romských aktivistů Čunek svými vyjádřeními překročil hranici společenské přijatelnosti. Jeho řešení romské problematiky označují za "nástup klerofašismu v ČR". Podle Veselého by za podobné výroky ve vyspělých zemích musel politik svou funkci opustit. "V normální demokratické zemi - v Německu, Anglii, Americe - by nebylo možné, aby vicepremiér mluvil tímto způsobem. Byl by to bez diskuse důvod k odstoupení z vlády," uvedl Veselý. Podle něj Čunek dál ve vládní funkci používá "slovník Vsetína". "Sedláka neuděláte pánem. Z Čunka neuděláte místopředsedu vlády," dodal známý romský aktivista.

Čunkovy výroky kritizoval i předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička. "My, bývalí romští vězňové nacistických koncentračních táborů a pozůstalí po obětech, vás naléhavě upozorňujeme na to, že podobná veřejná prohlášení politiků jsme slýchávali před druhou světovou válkou," uvedl Růžička v prohlášení, které zaslal ČTK.
V případě, že by Čunek měl zpracovávat koncepci romské integrace, podle Růžičky hrozí, že se Romové z Česka začnou houfně vystěhovávat nebo se vyhrotí vztahy mezi menšinou a většinou.

Uvedl také, že Romové nepotřebují žádné zvýhodňování. Žádají podle něj pouze to, aby stát vyrovnal dluhy, které vůči Romům má v oblastech vzdělávání, přístupu na pracovní trh, ve zdravotnictví a v záležitosti bývalých koncentračních táborů Lety u Písku a Hodonín u Kunštátu. "Chceme mít stejné šance, a pak ať platí nulová tolerance," uvedl Růžička.

Vicepremiér čelí obvinění z přijetí úplatku. Koaliční partneři původně mluvili o tom, že by měl do vyřešení kauzy vládu opustit. Nyní ho k odchodu ani zelení, ani premiér nutit nechtějí. Čunek se do širšího povědomí dostal ještě jako vsetínský starosta loni před komunálními a senátními volbami. Vsetín tehdy vystěhoval romské rodiny ze zchátralého domu v centru do kontejnerových domů na okraji města, část skončila v rozpadlých domech v jiných okresech.
Čunka kritizovali ochránci lidských práv, podle analýzy si ale tehdy polepšil u voličů. Čunek chystá i vlastní koncepci romské integrace. Složení týmu, který na ní pracuje, nechce zveřejnit. Kdyby podle něj v ČR existovala jiná použitelná koncepce, tak by svou nevytvářel. "Nic takového životaschopného tu není," řekl rádiu Impuls. Veselý uvedl, že romské organizace zvažují, že budou o vicepremiérových výrocích a aktivitách informovat mezinárodní instituce. Nevyloučil ani protesty.

Podle aktivistů chce Čunek informacemi o koncepci jen odvrátit pozornost od svého obvinění. Stejný názor má i místopředsedkyně Rady vlády pro záležitosti romské komunity Monika Mihaličková. Romští zástupci v radě požádali již premiéra o schůzku. Usilují o to, aby Čunek svou koncepci přestal chystat. Vyzvali ho, aby své návrhy předložil radě a projednal s jejími odborníky.

Proti Čunkovým výrokům dnes kromě sdružení Dženo protestoval například Romodrom, IQ Roma Service, Výbor pro odškodnění obětí romského holocaustu, ROMEA, Athinganoi, Romano Jilo, ženská romská skupina Manushe ze sdružení Slovo 21, Romano Rat a další organizace.

Přečteno: 1230x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo