romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romští aktivisté jsou pobouřeni Čunkovými výroky, zvažují kroky

Praha, 30.3.2007 17:41, (ČTK)

Romští aktivisté jsou pobouřeni výroky vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) na adresu Romů. Žádají premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby se od chování lidoveckého místopředsedy vlády veřejně distancoval. Zvažují ale i další kroky. ČTK to dnes po jednání zástupců romských organizací řekl předseda sdružení Dženo Ivan Veselý. Čunkovy výroky pobouřily i zástupce Výboru pro odškodnění romského holocaustu a občanského sdružení ROMEA.

Zástupci 16 známých romských organizací ve svém prohlášení, které poskytli ČTK, protestují proti Čunkovým výrokům v dnešním Blesku. Vicepremiér na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." K tvrzení, že prý většina Romů zneužívá dávky, pak řekl: "Do vlády jsem vstoupil proto, že se mi podaří tak zkomplikovat sociální systém těm, kteří ho chtějí zneužívat, že nakonec uvidíte těch Romů pracovat hodně."

Kromě Romů se Čunek zaměřil i na Vietnamce. V Blesku řekl, že musí být finanční policie přísnější a kontroly na tržištích musí být častější. "Tlak na ně je malý. Chceme ty, kteří vytlačují poctivé prodejce z trhu, de facto zničit," řekl vicepremiér v Blesku.
Podle romských aktivistů Čunek svými vyjádřeními překročil hranici společenské přijatelnosti. Jeho řešení romské problematiky označují za "nástup klerofašismu v ČR". Podle Veselého by za podobné výroky ve vyspělých zemích musel politik svou funkci opustit. "V normální demokratické zemi - v Německu, Anglii, Americe - by nebylo možné, aby vicepremiér mluvil tímto způsobem. Byl by to bez diskuse důvod k odstoupení z vlády," uvedl Veselý. Podle něj Čunek dál ve vládní funkci používá "slovník Vsetína". "Sedláka neuděláte pánem. Z Čunka neuděláte místopředsedu vlády," dodal známý romský aktivista.

Čunkovy výroky kritizoval i předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička. "My, bývalí romští vězňové nacistických koncentračních táborů a pozůstalí po obětech, vás naléhavě upozorňujeme na to, že podobná veřejná prohlášení politiků jsme slýchávali před druhou světovou válkou," uvedl Růžička v prohlášení, které zaslal ČTK.
V případě, že by Čunek měl zpracovávat koncepci romské integrace, podle Růžičky hrozí, že se Romové z Česka začnou houfně vystěhovávat nebo se vyhrotí vztahy mezi menšinou a většinou.

Uvedl také, že Romové nepotřebují žádné zvýhodňování. Žádají podle něj pouze to, aby stát vyrovnal dluhy, které vůči Romům má v oblastech vzdělávání, přístupu na pracovní trh, ve zdravotnictví a v záležitosti bývalých koncentračních táborů Lety u Písku a Hodonín u Kunštátu. "Chceme mít stejné šance, a pak ať platí nulová tolerance," uvedl Růžička.

Vicepremiér čelí obvinění z přijetí úplatku. Koaliční partneři původně mluvili o tom, že by měl do vyřešení kauzy vládu opustit. Nyní ho k odchodu ani zelení, ani premiér nutit nechtějí. Čunek se do širšího povědomí dostal ještě jako vsetínský starosta loni před komunálními a senátními volbami. Vsetín tehdy vystěhoval romské rodiny ze zchátralého domu v centru do kontejnerových domů na okraji města, část skončila v rozpadlých domech v jiných okresech.
Čunka kritizovali ochránci lidských práv, podle analýzy si ale tehdy polepšil u voličů. Čunek chystá i vlastní koncepci romské integrace. Složení týmu, který na ní pracuje, nechce zveřejnit. Kdyby podle něj v ČR existovala jiná použitelná koncepce, tak by svou nevytvářel. "Nic takového životaschopného tu není," řekl rádiu Impuls. Veselý uvedl, že romské organizace zvažují, že budou o vicepremiérových výrocích a aktivitách informovat mezinárodní instituce. Nevyloučil ani protesty.

Podle aktivistů chce Čunek informacemi o koncepci jen odvrátit pozornost od svého obvinění. Stejný názor má i místopředsedkyně Rady vlády pro záležitosti romské komunity Monika Mihaličková. Romští zástupci v radě požádali již premiéra o schůzku. Usilují o to, aby Čunek svou koncepci přestal chystat. Vyzvali ho, aby své návrhy předložil radě a projednal s jejími odborníky.

Proti Čunkovým výrokům dnes kromě sdružení Dženo protestoval například Romodrom, IQ Roma Service, Výbor pro odškodnění obětí romského holocaustu, ROMEA, Athinganoi, Romano Jilo, ženská romská skupina Manushe ze sdružení Slovo 21, Romano Rat a další organizace.

Přečteno: 1230x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATE



HLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo