romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ruští neonacisté se hlásí k hrůznému zločinu

Moskva, 12.12.2008 14:19, (ROMEA)

Ruští neonacisté se přihlásili k vraždě přistěhovalce z Tádžikistánu, jehož uříznutou hlavu doručili úřadům v Možajsku na západě Moskvy. Oznámila to dnes ruská média. Nacionalisté vyhrožují, že se sami pustí do řešení problému s přílivem zahraničních pracovníků v metropoli, pokud úřady zůstanou nečinné, a příště prý "poletí" hlavy úředníků.

Uříznutá hlava, zabalená v plastikovém pytli na odpadky, byla doručena na radnici ve středu. K činu se přihlásila dosud neznámá "Bojová organizace ruských nacionalistů", která zaslala přes mobilní telefon své prohlášení i s fotografií uříznuté hlavy do elektronické pošty dvou nevládních organizací monitorujícím xenofobii a rasistické zločiny v Rusku.

Pitva prokázala, že hlava patří dvacetiletému přistěhovalci z Tádžikistánu, jehož tělo bylo nalezeno minulý týden ve vsi Žabkino, ležící 80 kilometrů západně od Moskvy. Tam se terčem útoku desítky skinheadů stali minulý pátek dva mladí dělníci z Tádžikistánu, když se pozdě večer vraceli z práce v skladu se zeleninou. Jednomu Tádžikovi se podařilo uprchnout a byl posléze hospitalizován s vážnými zraněními. Tělo jeho druha bylo nalezeno bez hlavy a s šesti bodnými ranami.

Tádžikistán již adresoval ruské diplomacii nótu s očekáváním, že zločin nezůstane nepotrestaný.

K vyšetřování zločinu byli přibráni i experti na extremismus z tajné služby. Podle odborníků však může být "bojová organizace" zcela smyšlená a zločin mohla spáchat některá z existujících nacionalistických skupin jako provokaci s cílem vyvolat ve společnosti vlnu nesnášenlivosti.

Možajsk zřejmě nebyl vybrán náhodou. Před dvěma měsíci zde přistěhovalec ze střední Asie znásilnil a zavraždil patnáctiletou ruskou školačku. Ze spáchání zločinu policie obvinila metaře z Uzbekistánu, který se prý k činu přiznal. Nacionalisté slíbili přistěhovalcům pomstu.

Podle údajů z nevládních organizací během deseti měsíců letošního roku došlo v zemi k 254 násilným rasistickým útokům, při kterých bylo zavražděno 113 lidí, o polovinu více než za stejné období loňského roku. Za posledních pět let počet obětí stoupl na 500.

Přečteno: 1493x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rusko, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo