romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

S integrací cizinců pomáhá na Vysočině jediná organizace

Jihlava, 6.6.2008 18:33, (ROMEA/ČTK )

Počet cizinců, kteří žijí na Vysočině, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. V letošním prvním čtvrtletí jich v kraji bylo téměř 9200. Podle sociálních pracovníků žije většina z nich v uzavřených komunitách a mají problémy sžít se s majoritní společností. Do kraje přijíždějí za prací už téměř 20 let, teprve rok jim s integrací systematicky pomáhá jediná nezisková organizace - Centrum multikulturního vzdělávání při Středisku křesťanské pomoci v Jihlavě.

"Neumí jazyk, nevědí si rady na úřadech. Je třeba, abychom s nimi alespoň ty základní úřady obešli a oni si potom záležitosti zařídí už sami. Jinak se to řeší tak, že v té komunitě mají své bosse, kteří jim to všechno vyřídí, a tím se dostanou do jejich podřízenosti. Je tam už potom hierarchie, která vytváří samostatnou strukturu té komunity," řekla dnes ČTK ředitelka centra Dana Fidlerová. Osobně v tom vidí potenciální zdroj kriminality a sociálních nepokojů, jaké teď řeší třeba ve Francii.

V kraji není škola, která by se zabývala jednotnou výukou češtiny pro cizince. Největší problémy mají asi Mongolové, kteří jsou v kraji čtvrtou nejpočetnější komunitou. Za první rok chodilo do centra na výuku jazyků 52 cizinců. Účastnili se také vzdělávacích přednášek o životě v české společnosti a multikulturních společenských akcí. Centrum poskytuje také základy počítačové gramotnosti. Nemá ale peníze na asistenční služby, aby cizince mohli doprovázet na úřadech, poprvé k lékaři a do školy.

Třeba děti sedí několik let ve třídě, než se naučí češtinu. Podle věku by měly chodit do páté, ale sedí stále v první třídě, uvedla Fidlerová. Problémy jsou také s uznáním vzdělání. Mnozí z cizinců se setkali s xenofobií i se známkami rasismu. Jedné cizince prý třeba nechtěli prodat ledničku, protože má ruský přízvuk, druhé neprodal řidič jízdenku a falešný revizor ji pak připravil o poslední peníze. Na druhou stranu se centru podařilo ze sbírky vybavit kompletně tři byty v Jihlavě pro kazašské Čechy.

Ředitelství služby cizinecké policie evidovalo v kraji k poslednímu dubnu 9172 cizinců, z nichž třetina tam má trvalý pobyt, zbytek některé z dlouhodobějších pobytových povolení. Nejvíce jich žije na Jihlavsku, nejméně na Žďársku. Nejvíce v kraji žije Ukrajinců, kteří tvoří 43 procent cizinců, následují Slováci, Vietnamci, Mongolové, Moldavané, Poláci a Němci, zbývajících 16 procent další národnosti.

Přečteno: 865x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo