romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

S kým spolupracuje chomutovská primátorka Ivana Řápková?

Praha, 8.9.2009 17:19, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Kůň primátorky Ivany Řápkové František Kolář dluží vlastní rodině desítky tisíc korun a své tři děti z prvního manželství nevychovává. Tvrdí to o něm vlastní sestra Anna Poláková, dlouholetá terénní pracovnice, s níž jsme po dnešním vystoupení jejího bratra v pořadu Před polednem České televize udělali rozhovor.

AUDIO
Rozhovor s Annou Polákovou, sestrou Františka Koláře

 

Z jejích slov vyplývá, že bratr dluží jí i dalším sourozencům několik desítek tisíc korun, rodina se za něj stydí a distancuje se od jeho výroků na adresu Romů i spřáhnutí s primátorkou Ivanou Řápkovou. Ta kandiduje v Ústeckém kraji do Poslanecké sněmovny za ODS na druhém místě a Koláře si vybrala jako svého „černého koně“. Billboardy s jeho portrétem a heslem „Míň Kocábů, víc Řápkových" a lobbing PR agentury najednou z Františka Koláře udělali známou tvář, která místo Ivany Řápkové pronáší v médiích na adresu Romů nelichotivá vyjádření a nabízí recept, jak například zvýšit vzdělání romských dětí.

Podle Koláře je zapotřebí odebrat sociální dávky těm rodičům, kteří nebudou posílat své děti do škol. Sám má ovšem podle slov sestry Anny Polákové dodnes problémy se špatně vyúčtovanou dotací, z níž prý dluží okolo stosedmdesáti tisíc korun. S první manželkou se rozvedl a o vzdělání svých tří dětí velký zájem nejeví. S primátorkou Ivanou Řápkovou se Kolář, což je nově zvolené jméno za původní příjmení Kotlár, zná pouhopouhé dva měsíce. Sám to řekl ve zmíněné relaci veřejnoprávní televize.

Ví Ivana Řápková, kdo je Rom, který ji má uchránit před nařčením z rasismu? Jako slušný člověk podle informací, které se nám zatím dostaly, nevypadá a paní primátorka přece proti neslušným zaměřila část svého volebního programu.

Sestra Františka Koláře, který podporuje ve volbách do Poslanecké Sněmovny Ivanu Řápkovou, prozrazuje o svém bratrovi řadu nelichotivých informací: „Kvůli tomu, aby se někam protlačil, je schopen potopit vlastní rodinu. Víte, jaké my s ním máme problémy? Stydíme se za něj celá rodina“.

Pan Kolář má jméno po manželce?

Ne, on si své jméno úplně vymyslel. Měl problémy, proto se přejmenoval, aby na něj nepřišli. Prodal dům v Černošicích a přestěhoval se do Košíček. Změnil si pak jméno z Kotlára na Koláře.

Jaké měl problémy? Čeho se týkaly?

Teď dávám dohromady seznam Romů, které podvedl. Problémy spočívaly například v tom, že při kontrole sdružení Sblížení nedoložil vyúčtování v hodnotě 175 000 korun. Organizace prozatím funguje, má ale pozastavenou činnost nebo se to pozastavení chystá.

Peníze byly, předpokládám, z nějaké dotace?

A ty právě nedoložil. Teď napadá všechny, jen ne sám sebe. Neměl šanci se tady někde uplatnit, tak mu nezbývalo, než se dát dohromady s paní Řápkovou, která po Cikánech jde. Bratr je totiž takový převlékací kabát. Kam může, tam vleze. Špiní tím nás všechny.

On hovoří o vzdělání, sám má titul bakaláře. Kde studoval?

Ani nevím, jestli ten titul má. Bůh ví, jak k němu přišel.

Zdůrazňuje nutnost vzdělání pro děti. On sám má nějaké děti? Studují?

Z prvního manželství má tři děti, ale o ty se přestal starat. Má dva syny a jednu dceru. Vím, že od nich odešel, když dceři bylo čtrnáct let. V současné době neudržuje s dětmi žádný kontakt a ani jeho děti nemají zájem se s otcem stýkat.

Děti má s Romkou?

Ne, nemá. První i druhá žena jsou Češky.

Vy si myslíte, že mu za vystupování na billboardech paní Řápková něco slíbila? Dnes v televizi hovořil o veřejně prospěšných pracích. Má podle Vás zájem na tom, aby například dostal nějaké veřejné zakázky?

Tohle já nevím. S paní Řápkovou jsem do styku nepřišla a ani bych nechtěla, protože asi by to nedopadlo dobře. Bratr dnes v televizi říkal, že zaměstnává Romy. Tvrdí, že šedesáti organizacím dává práci, což není pravda. Bratr nechal v televizi ukázat naše zaměstnance s tím, že nám dohodil práci, to také není pravda. Nikdy v životě nám žádnou práci nedal.

Vy jste se již zmínila, že se pokoušíte dát dohromady seznam lidí, které podvedl. V jakém smyslu podvedl?

Ode mne si před pěti lety půjčil dvacet tisíc korun, ty mi dodnes nevrátil. Od dalších lidí, kterým nasliboval, že jim pomůže například s bydlením, vytáhl peníze, ale nikdy jim nepomohl. Nedodržel to, co jim nasliboval.

Bude ho někdo žalovat?

Nějaké oznámení už proběhlo. Bylo toho víc. Já vím, že v Jaroměři jich bylo asi pět.

A kde vy sama pracujete a jako co?

Více než deset let pracuji jako terénní pracovnice, teď v neziskové organizaci, před tím pod Úřadem. Snažíme se pracovat s dětmi ve volném čase, nabídnout jim různé aktivity a doučování. Teď mi je trapně. Mám pracovat s rodinami a můj bratr přitom takto vystupuje v televizi, na billboardech a chce se zviditelnit tím, že haní Romy. Stydíme se za něj celá rodina a i ostatní sourozenci mi řekli, že klidně sepíší, co jim dluží a promluví o tom, co je zač, s kýmkoliv.

AUDIO
Rozhovor s Annou Polákovou, sestrou Františka Koláře

 

KAM DÁL?
Hnutí romského odporu: Neumožníme Řápkové, aby se šplhala po zádech Kocába do sněmovny

František Kolář podpořil Řápkovou, Romové jeho počínání odsuzují

Přečteno: 3417x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Volby, 2009, Audio, Ivana ŘápkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo