romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

S modrozelenou vlajkou z fary až na Vaňkovku

Brno, 28.4.2009 10:47, (RH)

Křiklavě barevné oblečení desítek členů romských tanečních souborů, ale taky vytahaná trička neromských členů nevládních organizací a pár úřednických šedivých sak. Takto rozmanitá společnost odstartovala i letos 8. dubna po poledni na rozkvetlé zahradě zábrdovické fary oslavy Dne Romů.

Na úvod zazpívala Marie Balogová romskou hymnu, pak moderátoři představili pořádající organizace – romské středisko Drom, IQ Roma servis, Muzeum romské kultury (MRK), Ratolest Brno, Společenství Romů na Moravě a město Brno. „Je špatné, že padla vláda v době, kde předsedáme Evropské unii,“ zalitoval první řečník, šéf SRNM Karel Holomek. Podle něj „je horší, že vláda v žabomyších válkách nemůže dělat to, za co ji platíme, a neřeší problémy Romů“. Pak uvázal na Strom tolerance, který zde před lety zasadil, stužku.

Po něm promluvil náměstek primátora za Stranu zelených Martin Ander: „Myslel jsem si, že na Dni Romů už skoro není nutné co měnit. Včera jsem ale na zastupitelstvu slyšel dotaz jednoho ze zastupitelů ODS, jestli těch 30 městských strážníků má dneska chránit účastníky průvodu nebo naopak obyvatele města před účastníky průvodu,“ kritizoval Ander nepřímo zastupitele ODS Petra Paulczyňského, pověstného tím, že kdysi podepsal manifest společně s některými členy krajní pravice. Přišla i brněnská zastupitelka Kateřina Dubská. Poukázala na fakt, že v dobách krize se zvyšuje vliv extremismu. Přítomným sdělila, že „Brno obdrží z evropských fondů peníze na regeneraci a zlepšení života v okolí ulice Bratislavská“.

„Bůh vás má rád, zde na faře máte zázemí. Jsou zde ti, kteří vás mají rádi,“ oslovil přítomné zase místní farář Jiří Rous, stojící před hloučkem dětí v rudých kostýmech a držících romskou zeleno-modrou vlajku s emblémem kola.

Strom tolerance vyzdobili ještě romská poradkyně Helena Krištofová, Miroslav Zima ze sdružení Drom a ředitelka IQ Roma servis Katarína Klamková, František Jemenka za MRK, Monika Balogová ze sdružení Tolerance a Jana Vejplachová ze SRNM. Když stužku uvazoval podnikatel Milan Ščuka, moderátor mu poděkoval za sponzorování akce. Modrou stužku jako symbol ODS pak provokativně uvázal i Paulczyňský, který po zahradě šmejdil s fotoaparátem. „Je to pěknej grázl, zas to dá na ten svůj blog,“ charakterizoval ho jeden z přítomných. „Přišel jsem udělat reportáž,“ reagoval pak Paulczyňski na dotaz, proč na akci přišel, a odkázal na svůj blog. V něm později mj. napsal, že zeleným klesají preference a proto se chodí ukazovat na podobné akce. „Ander můj výrok zkreslil. Ptal jsem se, kdo zaplatí asistenci 30 strážníků při pochodu Romů a zda jsou určeni k ochraně pochodujících či okolí,“ vysvětloval.

Shromáždění se pak dalo na pochod Brnem až do areálu Vaňkovky, počet účastníků průvodu narostl na 200 lidí. V čele šel dětský soubor Merci, dobrovolníci z neziskovek dávali pozor na křižovatkách, doprovod dělala i městská policie.

Průvod se na chvíli zastavil na prostranství před MRK, kde se předvedl olašský soubor Čercheňa, jeden z novinářů objevil mezi přítomnými bývalou romskou Miss Renatu Čonkovou. Dav pak zabočil na chvíli do dvora jednoho z domů, kde se vyhrnula na pavlač spousta obyvatel a z balkónů sledovali hemžení pod sebou. Taneční kreace tentokrát kromě odrostlejších mládežníků z Čercheni obstarala dětská skupina Piroš Rouža.

Když pak hlasitá skupina na Kolišti překročila „demarkační čáru“ romské čtvrti, začala přitahovat pohledy automobilistů i chodců. „To je, co? Tolik Cikánů pohromadě,“ glosoval to jeden z Romů. Chodcům na Kobližné se předvedl soubor Merci, pak už se pestrý a neuspořádaný chumel zvuků, pohybů a barev sunul hlavními brněnskými tepnami skrze udivené lidi spěchající z práce až do Vaňkovky. Dorazil sem před 15. hodinou. Zde už čekalo stánek s ochutnávkami romské kuchyně, potenciální předplatitele lákaly stránky Romano hangos rozvěšené na provázcích, počet Romů narostl asi na 350.

Na pódiu zde vyřídil pozdravy od ministra Kocába Jan Litomiský, zmocněnec vlády ČR pro lidská práva. „Mezi Romy obdivuju hlavně rodinnou soudržnost a vztah k dětem,“ prohlásil. Náměstek primátora za lidovce a bývalý ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Daniel Rychnovský si pak publikum dobíral: „Proč tady nejsou koně a vůz jako jindy? Bez toho to není ono.“ Pak začal výchovným tónem: „V životě jsem neměl v LDN nikoho starého od Romů, ty si dochováváte doma. Ale na druhou stranu vy se rádi pobavíte. Starejte se ať děcka chodí do školy, to je cesta co vede dopředu.“

Šéfredaktora RH si pak pozvali do kouta dva romští předáci z Brna nespokojení s vyzněním jedné starší zprávy. V diskusi jsme si vysvětlili, že RH se snaží být pestré otevřené noviny, žádná rodina ani jednotlivec včetně šéfredaktora zde nebude chráněn před kritikou ani mu pak nebude bráněno přijít s protinázorem či polemikou. Prostě zajímavé noviny s určitou mírou zdravého napětí.

Pódium poté už patřilo bravurní česko-romské moderátorské dvojici Jiřímu Majzlíkovi a Lucii „Sharrii“ Oračkové. Z původně plánované sestavy vypadlo vystoupení cimbálové muziky Ivana Gašpara Hriska. Naopak přibyla skupina Čercheňa, povzbuzovaná tradičně pod pódiem postávající skupinou naparfémovaných Olachů s tmavými brýlemi a blyštivým kovem všude možně. Představila se také Paramisara, dětský soubor Merci v typických rudých oblecích, skupina Piroš Rouža a Beat-box Drom a hip-hopeři Dance the Yard, na závěr pak soubor Cikne čhave a Monika Bagárová s kapelou, v textech písní se už tradičně mísila romština, čeština, maďarština a slovenština.

Text vychází v listu Romano hangos 5-2009 na www.srnm.cz

KAM DÁL?
SPECIÁL: Mezinárodní den Romů 2009

Pavel Pečínka, , Autor je šéfredaktorem listu Romano hangos / Romský hlas
Přečteno: 946x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Mezinárodní den Romů, 2009HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo