Šéf demokratů v Senátu čelí kritice za poznámky o Obamově rase
Šéf demokratické většiny v americkém Senátu Harry Reid prožil horký víkend, když sklidil kritiku za své rasově zabarvené poznámky na adresu prezidenta Baracka Obama z roku 2008. Podle knihy, jež vychází v těchto dnech, za silné stránky tehdejšího kandidáta na prezidenta označil to, že má "světlou pleť" a že nemluví "negerským dialektem, pokud zrovna nechce". Reid se za svá slova omluvil a prezident se ho zastal, podle opozičních republikánů by přesto ze své funkce měl odstoupit.
Kniha novinářů Marka Halperina a John Heilemanna nazvaná Game Change (Změna hry) věnovaná předloňské prezidentské kampani, se tak ještě předtím, než se dnes objeví v amerických knihkupectvích, postarala o rozruch. Reid navíc není jediným politikem, který se podle jejích autorů během volebního klání otřel o barvu pleti současného šéfa Bílého domu.
Někdejší americký prezident Bill Clinton údajně na adresu rivala své ženy Hillary v demokratických primárkách prohlásil, že "před pár lety by nám tenhle chlapík nosil kafe". Clinton, jenž prý tehdy těmito slovy naštval loni zesnulého senátora Teda Kennedyho, vzkázal médiím, že věc nebude komentovat.
Pozornost novinářů se beztak upnula hlavně na Reida, který se kontroverzních výroků nedopustil poprvé. V minulosti si například stěžoval na to, že turisti navštěvující Washington smrdí, a předchozího prezidenta George Bushe zase označil za lháře. Sedmdesátiletý politik, který je již v Senátu více než dvě desetiletí, ale zřejmě nynější aféru stejně jako ty předchozí přečká.
Obama na Reida nadále spoléhá, že mu pomůže prosadit v Senátu definitivní verzi zdravotní reformy, na níž se nyní Sněmovna reprezentantů se Senátem domlouvá. Šéf senátních demokratů se již prezidentovi omluvil, a ten omluvu obratem přijal. "Viděl jsem, jak vášnivě se zasazoval o prosazování sociální spravedlnost a vím, co je v jeho srdci. Co se mě týče, jde o uzavřenou záležitost," uvedl Obama.
Opoziční republikáni, které vede černošský politik Michael Steele, ale Reida vyzvali k rezignaci. Připomínají případ z roku 2002, kdy kvůli podobnému prohřešku odstoupil šéf republikánské senátní většiny Trent Lott. Podle Steelea se demokratům "neměří stejným metrem". Republikánům ale v současné době nic jiného než veřejná kritika nezbývá, v Senátu totiž nemají dostatek hlasů pro jeho odvolání.
Reida tak jeho vlastní vyjádření z roku 2008 ohrožuje hlavně do budoucna. Podle pozorovatelů by mohlo ještě více poškodit jeho již tak nedobré vyhlídky na obhajobu mandátu v podzimních volbách do Senátu. K volebním urnám v jeho domovském státě Nevada by totiž mohlo dorazit méně Američanů tmavé pleti, kteří tradičně volí demokraty.
Kam dál:
- Rom, nebo Cikán? Tuto otázku řešila slovenská TA 3. Diskuse se účastnil i fašista Mazurek. Mluví se s nácky?
- Jiří Jeřábek: Co odhaluje fotbalová kauza o české debatě o rasismu? Proč jsou české reakce tak jednostranné?
- Člen fašistické ĽSNS Anton Grňo byl odsouzen k pokutě 5 000 eur za pozdrav "Na stráž!"
- Prokurátor Lipšic zastavil trestní stíhání proti předsedovi Směru Robertovi Ficovi. Toho policie obvinila za schvalování rasismu
- Šéf Krušnohoru František Ryba se musí omluvit a bude platit! Mostecký soud dal za pravdu Theuserové v kauze hanlivých výroků
- Miroslav Brož: Silný rasismus je dlouhodobý problém českého fotbalu!
- Rasismus: Slavistický obránce Kúdela přijde o EURO!
- Příznivci neonacistického Národního odporu opět u soudu. Kauzou se soudy zabývají už přes 10 let
- V Belgii odsoudili muže za rasistické urážky černošské moderátorky. Za mřížemi musí strávit dva týdny a zaplatit pokutu ve výši 41 000 korun
- Soud vrátil k došetření kauzu kalendáře s nacistickou tematikou
- V Minneapolisu se kvůli zabití Afroameričana policistkou již podruhé střetli demonstranti s policií
- NBC News: Krajní pravice je v USA na ústupu, mobilizace skončila fiaskem
Štítky:
Zahraniční, Barack Obama, USA, Rasismus, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY
