romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéf demokratů v Senátu čelí kritice za poznámky o Obamově rase

Washington, 11.1.2010 15:01, (ROMEA)

Šéf demokratické většiny v americkém Senátu Harry Reid prožil horký víkend, když sklidil kritiku za své rasově zabarvené poznámky na adresu prezidenta Baracka Obama z roku 2008. Podle knihy, jež vychází v těchto dnech, za silné stránky tehdejšího kandidáta na prezidenta označil to, že má "světlou pleť" a že nemluví "negerským dialektem, pokud zrovna nechce". Reid se za svá slova omluvil a prezident se ho zastal, podle opozičních republikánů by přesto ze své funkce měl odstoupit.

Kniha novinářů Marka Halperina a John Heilemanna nazvaná Game Change (Změna hry) věnovaná předloňské prezidentské kampani, se tak ještě předtím, než se dnes objeví v amerických knihkupectvích, postarala o rozruch. Reid navíc není jediným politikem, který se podle jejích autorů během volebního klání otřel o barvu pleti současného šéfa Bílého domu.

Někdejší americký prezident Bill Clinton údajně na adresu rivala své ženy Hillary v demokratických primárkách prohlásil, že "před pár lety by nám tenhle chlapík nosil kafe". Clinton, jenž prý tehdy těmito slovy naštval loni zesnulého senátora Teda Kennedyho, vzkázal médiím, že věc nebude komentovat.

Pozornost novinářů se beztak upnula hlavně na Reida, který se kontroverzních výroků nedopustil poprvé. V minulosti si například stěžoval na to, že turisti navštěvující Washington smrdí, a předchozího prezidenta George Bushe zase označil za lháře. Sedmdesátiletý politik, který je již v Senátu více než dvě desetiletí, ale zřejmě nynější aféru stejně jako ty předchozí přečká.

Obama na Reida nadále spoléhá, že mu pomůže prosadit v Senátu definitivní verzi zdravotní reformy, na níž se nyní Sněmovna reprezentantů se Senátem domlouvá. Šéf senátních demokratů se již prezidentovi omluvil, a ten omluvu obratem přijal. "Viděl jsem, jak vášnivě se zasazoval o prosazování sociální spravedlnost a vím, co je v jeho srdci. Co se mě týče, jde o uzavřenou záležitost," uvedl Obama.

Opoziční republikáni, které vede černošský politik Michael Steele, ale Reida vyzvali k rezignaci. Připomínají případ z roku 2002, kdy kvůli podobnému prohřešku odstoupil šéf republikánské senátní většiny Trent Lott. Podle Steelea se demokratům "neměří stejným metrem". Republikánům ale v současné době nic jiného než veřejná kritika nezbývá, v Senátu totiž nemají dostatek hlasů pro jeho odvolání.

Reida tak jeho vlastní vyjádření z roku 2008 ohrožuje hlavně do budoucna. Podle pozorovatelů by mohlo ještě více poškodit jeho již tak nedobré vyhlídky na obhajobu mandátu v podzimních volbách do Senátu. K volebním urnám v jeho domovském státě Nevada by totiž mohlo dorazit méně Američanů tmavé pleti, kteří tradičně volí demokraty.

Přečteno: 730x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Barack Obama, USA, Rasismus, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo