romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Seitlová: Městský úřad v Chomutově i exekutoři patrně porušili zákon

Chomutov, 18.2.2009 16:46, (ROMEA)

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová chce zamezit dalšímu odebírání peněz exekutory při výplatě sociálních dávek na radnici v Chomutově. Městský úřad i exekutoři patrně porušili zákon, řekla dnes Seitlová ČTK. Odebírání peněz přidělených jako sociální dávka je totiž podle ní v rozporu s ústavou, která garantuje občanům právo lidskou důstojnost. "Na základě informací o exekucích prováděných zabavením hotových peněz pocházejících z právě vyplacených dávek pomoci v hmotné nouzi v prostorách Magistrátu města Chomutova ochránce podal Ministerstvu spravedlnosti podnět k výkonu státního dohledu nad exekuční činností soudního exekutora," uvádí se v tiskové zprávě, kterou má server Romea.cz k dispozici.

Seitlová tvrdí, že peníze ze sociálních dávek rozhodně nepodléhají exekuci. Chomutovská radnice přitom eviduje asi 4000 neplatičů. Pokud chce své peníze dostat, musí zvolit zcela jiný přístup, zdůraznila zástupkyně veřejného ochránce práv.

Sociální dávky slouží na pokrytí nejzákladnějších věcí, jako je bydlení, strava nebo za hrazení léků. "Tyto dávky jsou tím posledním, co by člověku mělo zůstat. Jejich krácení není jen nezákonné, ale i naprosto nehumánní," doplnila Seitlová.

KOMENTÁŘ
Slibná budoucnost Chomutova?
Jak Chomutov o 200 milionů Kč přišel

Poukázala na to, že zabavením peněz z přiznaných dávek vyřeší radnice pouze část problémů. Podle zástupkyně ombudsmana lze předpokládat, že si lidé si budou muset sehnat peníze jinak, jimž a to například půjčkou u lichvářů nebo trestnou činností.

S dlužníky je nutné pracovat a pokusit se s nimi domluvit na splátkových kalendářích, dodala Seitlová. Záležitostí se kromě kanceláře ombudsmana zabývá i ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb a ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Není pochyb o tom, že dávky pomoci v hmotné nouzi exekuci nepodléhají (§ 317 odst. 2 občanského soudního řádu). Na tom nic nemění ani skutečnost, že po okamžiku výplaty dávek dochází k jejich zabavení takzvaným prodejem movitých věcí, za které se považují i hotové peníze. Pokud totiž není pochyb o tom, že takové peníze pocházejí z dávek, ochrana „dávek“ trvá," uvádí se na internetových stránkách Veřejného ochránce práv.

Podle ombudsmana jsou hotové peníze při exekuci chráněny i jinak. "Dle ustanovení § 322 odst. 1 občanského soudního řádu totiž nesmějí být exekucí postiženy ty věci (včetně hotových peněz), které povinní nezbytně potřebují k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny. Ustanovení § 322 odst. 2 písm. d) občanského soudního řádu, které výslovně zakazuje postihnout hotové peníze do částky 1.000 Kč, je pouze jedním z příkladů. Neplatí tedy nutně, že jde o nepřekročitelnou částku bez ohledu na velikost rodiny, a tím její nezbytné potřeby. Vezměme také v úvahu, že uvedený „limit“ 1.000 Kč (dříve Kčs) platí v nezměněné výši od účinnosti občanského soudního řádu, tedy od 1. dubna 1964!" uvádí se v tiskové zprávě, kterou má server Romea.cz k dispozici.

"Osoby, kterým byly peníze popsaným způsobem zabaveny, mohou soudu podat návrh, aby exekuci na jejich majetek vedenou prodejem movitých věcí v rozsahu postižení hotových peněz pocházejících z výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi v částce, která jim byla zabavena, částečně zastavil," uvádí se dále ve zprávě.

Ombudsman dále upozorňuje na nepravdivá tvrzení magistrátu v Chomutově a dožaduje se dodržení zákonného postupu. "Nad rámec problému ochránce upozorňuje na nesprávnost tvrzení o možnosti plného zabavení dávek pomoci v hmotné nouzi po jejich připsání na účet u banky. Na základě ustanovení § 310 občanského soudního řádu se totiž opět uplatní ustanovení § 317 odst. 2 občanského soudního řádu vylučující dávky pomoci v hmotné nouzi z exekuce. Proto ani dávky připsané na účet v době jeho postižení exekucí nelze postihnout zcela – ochrana (kromě změny způsobu výplaty budoucích dávek) opět spočívá v podání návrhu na částečné zastavení exekuce. Ochránce tedy nežádá nic než dodržení zákonného postupu,ů uvádí tisková zpráva Veřejného ochránce práv.

Za protizákonný považuje postup města také chomutovská organizace Strany zelených. Zelení doporučují připravit účinnější plán boje proti sociálnímu vyloučení včetně zapojení terénních sociálních pracovníků. Uvádějí to v dnešním prohlášení, jež má ČTK k dispozici. Město však podle primátorky Ivany Řápkové (ODS) zákon neporušilo a v exekucích chce pokračovat.

Na místě je podle opoziční chomutovské zastupitelky za zelené a exministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové individuální sociální práce s rodinami ve finanční tísní. "Postup zvolený radnicí podle ní povede k nárůstu sociálně patologických jevů, před kterými chce radnice občany města ochránit. V Chomutově bude více zbídačených lidí, více lichvy, drobné kriminality, výtržnictví a prostituce," doplnila.

Peníze začali odebírat exekutoři v úterý při výplatě sociálních dávek. Při akci jim musela asistovat policie. Setkala se s vlnou odporu. Z dávek mnoha lidem zbyla tisícikoruna.

KAM DÁL?
Kocáb: Chomutov necitlivě sáhl sociálně potřebným na dávky v nouzi
Jak Chomutov o 200 milionů Kč přišel

Po výplatě dávek v Chomutově dlužníkům sebrali peníze exekutoři

Přečteno: 2213x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ChomutovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo