romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šimon Pánek: Komunisty jsme měli zakázat hned

Praha, 21.12.2010 0:28, (Romano voďi)
Jeden z tehdejších studentských vůdců Šimon Pánek

Vedle například Marka Bendy, Václava Bartušky, Vlastimila Ježka, Martina Mejstříka či Moniky Pajerové patřil k nejvýraznějším studentským osobnostem sametové revoluce. Byl také členem zvláštního týmu Václava Havla, který jednal o vytvoření nové demokratické vlády. Spoluzakládal humanitární společnost Člověk v tísni, které v současné době šéfuje. Šimon Pánek.

* S čím jste tenkrát v devětaosmdesátém do revoluce šel a jak moc se vaše očekávání naplnila?

Především s tím, že už nechci žít v nesvobodné zemi, kde nelze říct, co si člověk myslí, číst, co chce a cestovat volně přes hranice. Šel jsem tedy bojovat o svobodu a tu jsem získal. V tomto směru se tedy má očekávání splnila zcela. A to, že spousta věcí nefunguje, jak bych si přál? To je bohužel realita každé země, a to i zemí demokratických. Demokracie je jen tím nejméně špatným způsobem správy věcí veřejných. Má tedy mnoho slabin a nedokonalostí a především je taková, jak se o ni staráme my občané a to nejen jednou za čtyři roky při volbách. Péče o demokracii je nekonečný proces, to je bohužel realita tohoto světa. Přesto bych neměnil a s mnoha autoritativními režimy, které zatím přežily, jako je Barma či Kuba, mám osobní zkušenosti.

* Když jste narazil na volby - podle exprezidenta Václava Havla byste byl jeden z nejvhodnějších kandidátů na příštího českého prezidenta. Vy si dokážete představit, že byste byl hlavou tohoto státu?

To je samozřejmě, zvlášť od člověka, jako je Václav Havel, příjemný kompliment, nicméně s variantou toho, že bych kandidoval na prezidenta, nijak nepracuji. Myslím, že příštím prezidentem by měl být Karel Schwarzenberg.

* To si Václav Havel myslí taky, alespoň o tom denní tisk referoval. Ale zpět k revoluci. Řekněte mi, jak konkrétně probíhaly její přípravy? Co to konkrétně pro vás obnášelo?

To nebyly přípravy na revoluci, my jsme nevěděli, že demonstrace a její brutální rozprášení speciálním policejním komandem se stane katalyzátorem pádu režimu. Ten by ostatně padl stejně dříve či později, rozpad komunistického systému již byl v procesu a pád komunistů v ČSSR by přišel také i bez nás. Konkrétně to bylo tak, že jsme připravili, my, členové ilegální studentské sítě, která se nazývala STUHA, onu demonstraci. Pak jsme přijali nabídku městské rady Socialistického svazu mládeže, že získají povolení, když jim umožníme vystoupit, a zbytek je známý příběh, který končí brutálním útokem na Národní třídě.

* V letošních komunálních volbách získali komunisti přes tři tisíce zastupitelských míst. Někteří z nich neváhají tvrdit, že dnešní KSČM se z chyb dob minulých poučila a označují svou stranu za demokratickou. Vy osobně byste stranu zakázal? Nebo nestál byste alespoň o její přejmenování?

Měli jsme je zakázat hned v roce 1990. Nevím, zda změna názvu, bez skutečného vnitřního přerodu, který by musel obsahovat i kritické zhodnocení vlastní viny, má smysl. Spíš ne, aspoň je vidět na první pohled, co jsou zač a na co se odvolávají.

Článek vyšel v časopise Romano voďi 11-12/2010

KAM DÁL?

Přečteno: 3053x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, RV 11, 12/2010HLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo