romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Škola versus popelnice

Brno, 23.9.2009 14:39, (RH)

Kdo, jaký vliv, která síla je zodpovědná za potíže při vzdělávání neintegrované části Romů? Jednoznačné odpovědi se nedobereme. Kousky zodpovědnosti za mládež, vyrůstající kolem heren a popelnic a odnášející si pak do života jen to nejhrubší vzdělání, nesou všichni zároveň:

I nevzdělaní rodiče, i sami jejich potomci utváření okolím, některé z romských tradic i adaptace na život na okraji spojená s fatalismem, stejně tak český školní systém, pedagogický sbor i spolužáci z řad majority, většinová společnost posedlá rychlým a přitom precizním individuálním výkonem, čím dál módnější úspory na veřejných statcích rovněž jako nezaměstnanost ovlivňovaná mezinárodní ekonomikou.

Část aktivistů má sice občas sklon vidět hlavně ten „svůj“, jeden článek v celém řetězu zodpovědnosti, s nímž přišla nejvíc do kontaktu ve své profesi – někdo jen českou školu, jiný jen zaostalé rodiče. Ovšem při pohledu „shora“ jasně vynikne, že jde o zápas na mnoha frontách zároveň. Při složitém začleňování lidí z okraje mezi rovnoprávné členy společnosti nelze ani jeden z článků vynechat nebo na něj shazovat zodpovědnost za rozpadající se článek jiný, protože tak jako tak by se řetěz přetrhl. U něj musí pevně držet články všechny, jeden musí mít spolehnutí na ty ostatní.

Záležet však bude nakonec na konkrétních, měřitelných výsledcích. A zde se rýsuje problém. Roman Krištof, patřící spíš k lidem upřednostňujícím asimilační a sociální přístup před kulturní a etnickou emancipací, nedávno v Literárních novinách publikoval s kritickým komentářem přehled obrovských částek, které se dosud investovaly do akcí a programů zaměřených na Romy. Na stejný jev si stěžují z opačných pozic někteří romští aktivisté, kteří si myslí, že tyto peníze zbaští gádžové, nabalení na romské programy, a proto by radši s dotacemi hospodařili sami. Proti Romům zaměřená část české populace je zase každodenně bombardována z médií informacemi o Dělnické straně, incidentech proti Romům a jejich vyšetřování atd. a má dojem, že Romům se prostě věnuje až moc pozornosti a „na cigány“ jde zbůhdarma kvantum peněz.

V době, kdy financemi lomcuje krize a úsporné škrty, budou mít především pravicoví politici chuť nadbíhat náladám většiny a na „nepřizpůsobivých“ šetřit. Úkolem lidí znajících tuto problematiku do hloubky by mělo být sledovat efektivnost dosavadních přístupů, ale zároveň připomínat, že takto „krátkodobě“ na Romech ušetřené peníze by se z dlouhodobého hlediska staly tou nejhorší investicí. Na konci by bylo zase jen víc děcek poletujících kolem heren a popelnic…

Vyšlo v Romano hangos č. 16-2009 na www.srnm.cz

Přečteno: 1041x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo