romea - logo
3. července 2020 (pátek)
svátek má Radomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Škola versus popelnice

Brno, 23.9.2009 14:39, (RH)

Kdo, jaký vliv, která síla je zodpovědná za potíže při vzdělávání neintegrované části Romů? Jednoznačné odpovědi se nedobereme. Kousky zodpovědnosti za mládež, vyrůstající kolem heren a popelnic a odnášející si pak do života jen to nejhrubší vzdělání, nesou všichni zároveň:

I nevzdělaní rodiče, i sami jejich potomci utváření okolím, některé z romských tradic i adaptace na život na okraji spojená s fatalismem, stejně tak český školní systém, pedagogický sbor i spolužáci z řad majority, většinová společnost posedlá rychlým a přitom precizním individuálním výkonem, čím dál módnější úspory na veřejných statcích rovněž jako nezaměstnanost ovlivňovaná mezinárodní ekonomikou.

Část aktivistů má sice občas sklon vidět hlavně ten „svůj“, jeden článek v celém řetězu zodpovědnosti, s nímž přišla nejvíc do kontaktu ve své profesi – někdo jen českou školu, jiný jen zaostalé rodiče. Ovšem při pohledu „shora“ jasně vynikne, že jde o zápas na mnoha frontách zároveň. Při složitém začleňování lidí z okraje mezi rovnoprávné členy společnosti nelze ani jeden z článků vynechat nebo na něj shazovat zodpovědnost za rozpadající se článek jiný, protože tak jako tak by se řetěz přetrhl. U něj musí pevně držet články všechny, jeden musí mít spolehnutí na ty ostatní.

Záležet však bude nakonec na konkrétních, měřitelných výsledcích. A zde se rýsuje problém. Roman Krištof, patřící spíš k lidem upřednostňujícím asimilační a sociální přístup před kulturní a etnickou emancipací, nedávno v Literárních novinách publikoval s kritickým komentářem přehled obrovských částek, které se dosud investovaly do akcí a programů zaměřených na Romy. Na stejný jev si stěžují z opačných pozic někteří romští aktivisté, kteří si myslí, že tyto peníze zbaští gádžové, nabalení na romské programy, a proto by radši s dotacemi hospodařili sami. Proti Romům zaměřená část české populace je zase každodenně bombardována z médií informacemi o Dělnické straně, incidentech proti Romům a jejich vyšetřování atd. a má dojem, že Romům se prostě věnuje až moc pozornosti a „na cigány“ jde zbůhdarma kvantum peněz.

V době, kdy financemi lomcuje krize a úsporné škrty, budou mít především pravicoví politici chuť nadbíhat náladám většiny a na „nepřizpůsobivých“ šetřit. Úkolem lidí znajících tuto problematiku do hloubky by mělo být sledovat efektivnost dosavadních přístupů, ale zároveň připomínat, že takto „krátkodobě“ na Romech ušetřené peníze by se z dlouhodobého hlediska staly tou nejhorší investicí. Na konci by bylo zase jen víc děcek poletujících kolem heren a popelnic…

Vyšlo v Romano hangos č. 16-2009 na www.srnm.cz

Přečteno: 1044x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo