romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovensko chce posílit výuku slovenštiny na školách pro menšiny

Bratislava, 17.3.2010 15:12, (ROMEA)

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica dnes schválila program, kterým chce zvětšit znalosti slovenštiny žáků na školách pro národnostní menšiny. Mezi nimi jsou nejvíce zastoupeni Maďaři na jihu země. Dokument, který předložil ministr školství Ján Mikolaj z nacionalistické Slovenské národní strany (SNS), předpokládá například trvalé vzdělávaní učitelů škol, kde se v menšinovém jazyce vyučuje.

Vláda přijala program rozšíření znalostí slovenštiny dva dny poté, co se její představitelé pustili do kritiky maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma. Ten o víkendu v srbské Vojvodině prohlásil, že by se děti maďarské menšiny nejen na Slovensku, ale i v Srbsku a v Rumunsku měly učit tamější státní jazyk jako cizí řeč. Fico to označil za "zákeřný" útok proti Slovensku.

Program je podle Mikolaje nejen odpovědí na slabé znalosti maďarsky hovořících školáků ze slovenštiny, ale reakcí i na Sólyomovy výroky. "Myslím si, že mám povinnost reagovat," podotkl Mikolaj.

Podle něj mají školní inspekce přispět k pozdějším změnám ve výuce slovenštiny. Se zvýšením počtu vyučovacích hodin jazyka se prý zatím nepočítá, to bude záviset právě na výsledcích inspekcí.

"Možná, že některé technické předměty by zřejmě potřebovaly, aby byly vyučovány ve slovenském jazyce, protože opravdu jsou ty výsledky špatné," dodal. Pro pedagogy vyučujících slovenštinu by se měl vytvořit balík vzdělávacích programů. Podle ministra prý není vyřešené, jak učit slovenštinu tam, kde je jiný mateřský jazyk.

Obyvatelé maďarské národnosti tvoří na Slovensku nejpočetnější menšinu. Její zástupci už od nástupu současné vlády kritizovali, že se její součástí stala i z nacionalismu obviňovaná SNS. Později protestovali například proti tomu, aby se v učebnicích vydávaných v maďarském jazyce psaly zeměpisné názvy v slovenštině.

Podle dřívějších vyjádření politologů se hlavně vládní strany budou snažit před červnovými parlamentními volbami spory s Maďarskem využívat ke zvyšování své popularity.

Uplatňování práv národnostních menšin či případné zásahy proti nim pravidelně ovlivňují dlouhodobě napjaté vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem.

Část slovenských politiků upozorňuje na to, že na školách na Slovensku je výuka maďarské menšiny v jejich mateřštině dostatečně zabezpečena, zatímco v Maďarsku podle nich dochází k větší asimilaci tamní komunity Slováků také kvůli nedostatkům ve výuce.

Budapešť zase mimo jiné kritizuje loňskou slovenskou novelu zákona o státním jazyku, která umožňuje od ledna pokutovat prohřešky proti spisovné slovenštině nebo její nepoužívání v oficiálním styku. Pokuty až 5000 eur (asi 128.000 korun) hrozí úřadům, firmám či podnikatelům, soukromých osob se netýkají.

Přečteno: 690x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EU, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo