romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud opět řešil případ rasistů, kteří v Havířově málem umlátili romského mladíka

Ostrava, Havířov, 9.2.2012 17:15, (ROMEA)
Podle Antifašistické akce patří někteří obžalovaní ke skupině hooligans Thugs Havířov, jeden z nich je prý i aktivní člen militantního uskupení Národní odpor. Foto: František Kostlán

Krajský soud v Ostravě se znovu zabýval případem skupiny extremistů, kteří podle obžaloby v roce 2008 v Havířově napadli několik lidí. Ostravský soud před rokem za rasisticky motivované těžké ublížení na zdraví třem z osmi obžalovaných uložil nepodmíněné a třem podmíněné tresty a dva muže obvinění zprostil. Vrchní soud v Olomouci však rozsudek zrušil a vrátil k dalšímu řízení. Líčení je neveřejné, protože jednomu z obžalovaných v době spáchání činu ještě nebylo 18 let. Soud se zabýval listinnými důkazy a odročil jednání na 2. března.

V noci 8. listopadu 2008 vyrazila větší skupina rasistických násilníků do havířovských ulic „po předchozí domluvě a se záměrem napadat kolemjdoucí Romy,“ jak zní obžaloba. Extremisté, ozbrojení a maskovaní kuklami, honili nejméně pět mladých Romů. V havířovské čtvrti Šumbark po krátkém pronásledování strhli jednoho z nich, tehdy šestnáctiletého J. H. k zemi, zbili ho a surově ho kopali, zejména do hlavy, čímž mu způsobili těžká zranění ohrožující jeho život. K nitrolebnímu poranění nevedly jen kopy útočníků, ale i to, že při mlácení používali kovový klíč nazývaný gola a teleskopický obušek o délce 65 cm. 

Po napadení J. H. komando útočníků pokračovalo v cestě a jelo automobily do další havířovské čtvrti Prostřední Suché, rovněž obývané převážně Romy. I tam se útočníci pokusili napadnout Romy, které na ulici potkali. Jeden z Romů se stačil ukrýt v ubytovně, kde ho pak před lynčem zachránili ukrajinští dělníci.

Někteří svědci uvedli, že ve skupině útočníků bylo až 12 lidí a že přijeli třemi automobily. Policie jich před soud dostala osm s tím, že do Šumbarku přijeli dvěma automobily. Dva z osmi soud v roce 2011 zprostil obžaloby, protože se jim nepodařilo prokázat, že se akce opravdu zúčastnili.

Ze tří obžalovaných, kteří loni dostali podmíněné tresty, dva během akce fungovali jako jako řidiči, ale mlácení Romů se jim nepodařilo prokázat. Nepodmíněné tresty od tří do čtyř let vězení dostali Karel Takáč, Michal Šebela a mladík, jenž v době útoku ještě neměl 18 let, proto jeho jméno nesmí média zveřejnit. Soud prokázal jejich vinu, která spočívá v tom, že surově zmlátili mladistvého Roma z rasistických důvodů.

Policie některé z nich už před útokem evidovala jako agresivní fotbalové chuligány, příznivce klubů Baník Ostrava a Havířov. Problémy se zákonem už měla v minulosti většina obviněných, přičemž onen nejmladší toho má za sebou nejvíc. Byl už třikrát odsouzený, mimo jiné za to, že cestou z fotbalového zápasu brutálně zbil policistu. Policejní expert obžalované jednoznačně označil za pravicové extremisty. Podle důkazů, které už dříve soudu předložil, se účastnili neonacistických akcí. 

Policie po celou dobu o případu mlčela. Veřejnost se o něm dozvěděla hlavně díky předsedovi romského sdružení Europe Roma CZ Ladislavu Balážovi, který rodinu hlavní oběti bezprostředně po útoku navštívil, sehnal právníka a sám poškozené zastupoval jako zmocněnec. Lidskoprávní aktivista Markus Pape pak případ zmapoval a jako první veřejnost s případem detailně seznámil. 

V polovině předloňského července zveřejnil server Antifa.cz v článku Sedm statečných? podrobné informace o celkové činnosti některých z obžalovaných v rámci neonacistické scény. Podle Antify patří někteří obžalovaní ke skupině hooligans Thugs Havířov, jeden z nich je aktivním členem naonacistického militantního uskupení Národní odpor, které před lety Nejvyšší soud zakázal.

V minulosti byly násilné nájezdy neonacistů na Romy hlavně v Havířově-Šumbarku časté. „Od doby, co server Romea.cz a ostatní média začala informovat o procesu, je klid,“ řekl Ladislav Baláž, který situaci monitoruje.

Přečteno: 2154x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo