romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud uložil za propagaci nacismu na Facebooku podmíněné tresty

Kroměříž, 23.4.2012 15:10, (ROMEA)

Okresní soud v Kroměříži uložil dnes pětici mužů za propagaci nacismu na internetové sociální síti Facebook tříleté podmíněné tresty. Podle obžaloby muži prostřednictvím svých profilů zveřejňovali videa s nacistickými symboly a hudební videoklipy s neonacistickou tematikou. Podle státního zástupce Roberta Hanuše šlo o hudbu s rasistickým podtextem nabádající k nenávisti vůči lidem neárijských ras. Obžalovaní, jimž hrozily tři roky až deset let vězení, vinu odmítli. Rozsudek není pravomocný.

Všech pět obžalovaných, tedy sedmadvacetiletý Tomáš Čermák z Kroměříže, o rok starší Antonín Pohanka také z Kroměříže, dvacetiletý Jan Chudárek a o rok starší Tomáš Pospíšilík, oba z Holešova, a devatenáctiletý Antonín Cápek z Chropyně, dostalo tříletý trest s odkladem na tři roky.

"Někde to bylo naprosto jednoznačné. Jestliže tam vyhrožují Arabům, že mají táhnout, že je násilím odsud vypakují, jestliže vyhrožují Romům cyklonem B, likvidací a podobně, tak tady není co řešit. Ty texty sdíleli, takže byly desítkám lidí z okruhu jejich přátel na síti přístupné," uvedl předseda senátu Karel Rašín. Oproti obžalobě se však ve výroku o vině řada jiných skladeb neobjevila. Senát je za závadné nepovažoval a vzhledem k menšímu rozsahu trestné činnosti uložil podmíněné tresty.

Kromě skladeb vzal soud do úvahy i to, že obžalovaní měli doma materiály, které svědčí o jejich náklonnosti k extrémní pravici, a také fakt, že se někteří jejích akcí účastnili. Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce si u všech ponechal lhůtu pro podání odvolání. Stejně učinili i obžalovaní Čermák, Pospíšilík a Cápek. Naproti tomu Chudárek a Pohanka podmíněné tresty přijali a práva na odvolání se vzdali. Chudárek tím ale podle obhájce Jiřího Mikulenky nedoznává vinu, jen "to chce mít za sebou".

Všichni obžalovaní vinu opakovaně popřeli. Tvrdili, že textům zveřejněných zahraničních hudebních skupin nerozuměli a české a slovenské kapely prý poslouchali kvůli hudbě, nikoli kvůli textu. Ani podle obhájců se trestné činnosti nedopustili. Mikulenka například uvedl, že si jeho klient stahoval "hudbu všeho typu od Waldemara Matušky až po podivnosti s anglickými texty". Pohankův obhájce Josef Bouček zase upozornil na to, že skupiny nejsou zakázané a skladby byly na internetu veřejně dostupné.

Rašín už dříve četl texty a překlady textů skladeb některých českých, slovenských i zahraničních kapel. U soudu tak zazněl například text skladby od neznámého autora, kde kromě hajlování zní například tyto věty: "A stoupá Rom za Romem komínovým otvorem, svým řevem budou nás rušit, než nastane čas, když se v peci zpopelní." Podobnou "tematikou" se třeba v písni nazvané Chcípni zabývá i skupina Agrese 95, kterou také obžalovaní poslouchali.

Přečteno: 1214x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neonacismus, Extremismus, FacebookHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo