romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud v Plzni odsoudil tři Romy za rasový útok

Plzeň, 29.5.2009 11:03, (ROMEA)

Krajský soud v Plzni dnes odsoudil tři Romy z Karlovarska za rasově motivovaný útok na pětatřicetiletého muže. Julius Horváth a Milan Pačan, kteří podle spisu předloni muže brutálně zbili a přitom mu nadávali do bílých sviní, půjdou do vězení na čtyři roky. Třetí odsouzený, bývalý policista, Milan Barkóci dostal čtyři roky vězení a pětiletý zákaz práce u bezpečnostních složek. Podle soudu se svým jednáním pokusil ztížit vyšetřování a trestný čin zakrýt. Verdikt zatím není pravomocný.

Případ se stal v Ostrově na Karlovarsku 22. prosince 2007 kolem 04:00 před jedním z podniků. Horváth a Pačan podle spisu napadli údery pěstí a kopy muže, několikrát ho udeřili násadou od lopaty do obličeje a hrudníku. Přitom padaly výkřiky: "Zabiju tě, ty bílá svině" a "Žádnej bílej se tu nebude roztahovat na našem teritoriu." Muž odhadl, že dostal 65 ran. Vystupuje jako utajený svědek a čeká ho nová identita.

Barkóci, jenž přijel na místo jako policista, údajně muži řekl: "Měli tě tady zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat." Ovlivnit se ho prý pokusil i při výslechu. Napadený proto řekl, že byl zbit neznámými Romy.

Oba údajní útočníci popírali, že při útoku zazněla jakákoliv rasově motivovaná slova. Barkóci je postaven mimo službu. V minulosti popřel, že by napadenému vyhrožoval. Novinářům dnes řekl, že o rasovém lynči nic neví a vše je jen zástěrkou. Kauza je podle něj tlačena Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu, napadený byl prý jeho informátorem.

Podle soudu byla rozhodující výpověď napadeného i výpovědi dalších svědků, kteří například incident sledovali z oken svých bytů. Také z odposlechů vyplynulo, že se útočníci mezi sebou bavili o tom, že "Službu měl Martin Barkóci. Je to v pohodě. Už je to zařízený." Zachycen byl i hovor, kdy Barkóci kontaktoval po incidentu Horvátha. "Ty vole, mám z vás šoky. Přijeďte ke mně hned s Milanem," uvedl.

Hovory se podařilo zachytit proto, že policie v té době odposlouchávala mobil Horvátha kvůli podezření z drogových deliktů. Kvůli drogovým deliktům, konkrétně prodeji pervitinu, je nyní proti Horváthovi vedeno řízení u soudu. Za stejnou věc byl vloni v lednu odsouzen Pačan. Proto také dostal o dva měsíce vyšší trest než spoluobžalovaní.

Za zneužití pravomoci veřejného činitele, nadržování a vydírání Barkócimu hrozilo až deset let vězení. Horváthovi a Pačanovi za ublížení na zdraví a výtržnictví osm let. Soud zvažoval i překvalifikování na pokus vraždy. Výši trestů dnes označil za přiměřenou, muže poslal do věznice s ostrahou. Barkóci a Horváth se na místě odvolali.

Přečteno: 1252x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, Kauza, Martin BarkóciHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo