romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stát chce zrychlit adopce

Praha, 11.9.2009 11:52, (Hospodářské noviny)

Ministerstvo práce totiž vymyslelo metodiku, jak by krajské úřady mohly dítěti najít adoptivní rodiče ještě předtím, než těhotná žena, která chce dítě odložit, porodí.

Obě strany by podepsaly příslušné dokumenty ještě před porodem a dítě by putovalo hned do nové rodiny. Biologická matka by pak dodatečně po šesti týdnech podepsala souhlas s osvojením. Cílem je minimalizovat citovou deprivaci dítěte v ústavu. Nový doporučovaný postup má řadu kritiků. „Ochranná šestitýdenní lhůta má své důvody. Matka nemusí být po porodu psychicky vyrovnaná a měla by mít tedy čas na rozmyšlenou,“ říká například poslankyně Anna Čurdová, poslankyně ČSSD.

Pokud by si biologická matka adopci rozmyslela, náhradní rodina by musela dítě zase vrátit. Biologická matka by navíc znala totožnost rodičů, kterým dítě předává. „Ne každý rodič je na to připraven,“ říká Marián Hošek, náměstek ministra práce a sociálních věcí. Zákon sice dnes takzvané přímé adopce umožňuje, ale de facto se dějí jen mezi příbuznými a známými. „Nemáme se zprostředkováním přímých adopcí žádnou zkušenost,“ potvrzuje Olga Dacková ze sociálního odboru Karlovarského kraje.

Stejně mluví i ostatní úřady. Dnes jde dítě do rodiny z ústavu nejdříve sedm týdnů po porodu. Lhůty se prodlužují kvůli zdravotním prohlídkám, které mohou trvat i několik měsíců. Otázkou je, jak se k doporučení ministerstva postaví kraje. Někteří sociální pracovníci totiž s podobným postupem nesouhlasí a ministerstvo jim urychlení adopcí nařídit nemůže. Ministerstvo tak reagovalo na kauzu s Fondem ohrožených dětí, který vloni dostal za zprostředkování adopcí pokutu a s činností přestal. Za svoji existenci podle jeho šéfky Marie Vodičkové doporučil fond do rodin asi 110 dětí. „I dnes se na nás rodiče obracejí, ale celá agenda musí běžet přes krajské úřady,“ říká Vodičková.

Podle ministerstva za zprostředkování náhradní rodinné péče musí být zodpovědný stát, a je protiprávní, aby kontakty hledala třetí osoba. Náměstek ministra by chtěl vyřešit i situaci dětí, které zůstávají v ústavech proto, že jejich rodiče nepodepsali souhlas s osvojením. Do náhradních rodin mohou jít, jen pokud soud rozhodne, že se rodiče o ně nezajímají.

To ale může trvat i rok. Hošek proto apeluje na to, aby soudy řešily tyto případy přednostně.

Miroslava Jirsová
Přečteno: 1191x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, AdopceHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo