romea - logo
15. ledna 2021 (pátek)
svátek má Alice

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stát chce zrychlit adopce

Praha, 11.9.2009 11:52, (Hospodářské noviny)

Ministerstvo práce totiž vymyslelo metodiku, jak by krajské úřady mohly dítěti najít adoptivní rodiče ještě předtím, než těhotná žena, která chce dítě odložit, porodí.

Obě strany by podepsaly příslušné dokumenty ještě před porodem a dítě by putovalo hned do nové rodiny. Biologická matka by pak dodatečně po šesti týdnech podepsala souhlas s osvojením. Cílem je minimalizovat citovou deprivaci dítěte v ústavu. Nový doporučovaný postup má řadu kritiků. „Ochranná šestitýdenní lhůta má své důvody. Matka nemusí být po porodu psychicky vyrovnaná a měla by mít tedy čas na rozmyšlenou,“ říká například poslankyně Anna Čurdová, poslankyně ČSSD.

Pokud by si biologická matka adopci rozmyslela, náhradní rodina by musela dítě zase vrátit. Biologická matka by navíc znala totožnost rodičů, kterým dítě předává. „Ne každý rodič je na to připraven,“ říká Marián Hošek, náměstek ministra práce a sociálních věcí. Zákon sice dnes takzvané přímé adopce umožňuje, ale de facto se dějí jen mezi příbuznými a známými. „Nemáme se zprostředkováním přímých adopcí žádnou zkušenost,“ potvrzuje Olga Dacková ze sociálního odboru Karlovarského kraje.

Stejně mluví i ostatní úřady. Dnes jde dítě do rodiny z ústavu nejdříve sedm týdnů po porodu. Lhůty se prodlužují kvůli zdravotním prohlídkám, které mohou trvat i několik měsíců. Otázkou je, jak se k doporučení ministerstva postaví kraje. Někteří sociální pracovníci totiž s podobným postupem nesouhlasí a ministerstvo jim urychlení adopcí nařídit nemůže. Ministerstvo tak reagovalo na kauzu s Fondem ohrožených dětí, který vloni dostal za zprostředkování adopcí pokutu a s činností přestal. Za svoji existenci podle jeho šéfky Marie Vodičkové doporučil fond do rodin asi 110 dětí. „I dnes se na nás rodiče obracejí, ale celá agenda musí běžet přes krajské úřady,“ říká Vodičková.

Podle ministerstva za zprostředkování náhradní rodinné péče musí být zodpovědný stát, a je protiprávní, aby kontakty hledala třetí osoba. Náměstek ministra by chtěl vyřešit i situaci dětí, které zůstávají v ústavech proto, že jejich rodiče nepodepsali souhlas s osvojením. Do náhradních rodin mohou jít, jen pokud soud rozhodne, že se rodiče o ně nezajímají.

To ale může trvat i rok. Hošek proto apeluje na to, aby soudy řešily tyto případy přednostně.

Miroslava Jirsová
Přečteno: 1195x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, AdopceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Renata Berkyová: Jak na dějiny Romů ve výuce

12.1.2021 15:05
Romská menšina je jednou z nejpočetnějších menšin žijících v ČR po staletí. Také proto by poznávání romské kultury, jazyka a dějin, které jsou neoddělitelně spjaty s českou historií, mělo být v rámci dalšího vzdělávání žáků a studentů samozřejmostí.
 celý článek

Lucie Lucassen (FOTO: archiv Lucie Lucassen)

Lucie Lucassen: Pomáhat druhým mi dává smysl. Jednou si adoptuji romské dítě z dětského domova

12.1.2021 12:08
Vyrostla v rodině pěstounů a dlouho si nechtěla své romství přiznat. Když ale začala pracovat v jedné z největších romských neziskových organizací v Česku a poznala tak Romy zblízka, vyrovnala se i ona sama se svojí identitou a začala se zajímat o romskou historii.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo