romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stehlíková se v Olomouci seznámila se situací vystěhovaných Romů

Olomouc, 8.2.2007 13:11, (ČTK)

Obce na Jesenicku a Prostějovsku, kam na konci minulého roku vsetínská radnice přestěhovala Romy, zvládly situaci dobře. Dnes to v Olomouci konstatovala ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková (SZ), která se setkala se starosty dotčených obcí a zástupci Olomouckého kraje. Podle ní ale bude nutné v budoucnu vyřešit zejména problematiku sociálního bydlení.

"V současné době je sice sociální bydlení definované, ale chybí určení nároků na ně. Může o nich rozhodovat sama obec. Je potřeba určit odpovědnost obce a zvýšit podíl státu," doplnila Stehlíková. Právě na nevyhovující bydlení Romů dnes ministryni upozornili starostové dotčených obcí.

"Obydlí jsou ve vlastnictví fyzických osob a stát na jejich opravu nemůže poskytnout dotaci. Byla by to nerovná soutěž. Řešením je vytvoření konceptu sociálního bydlení a návrat zodpovědnosti obcí za osoby, které na tom nejsou dobře," uvedl ředitel kanceláře Rady vlády ČR pro romské komunity Czeslaw Walek.

Starosta Čech pod Kosířem Zdeněk Mader však ČTK řekl, že v silách obce nikdy nebude postavit sociální bydlení pro jedenáctičlennou romskou rodinu, která byla do obce ze Vsetína vystěhována. "Pro obec jsou to vysoké náklady a velké starosti. Musely by se tomu věnovat obce s rozšířenou působností," soudí.

Podle něj rodina v obci dosud není přihlášena k trvalému pobytu, protože objekt, který splácí, zatím fakticky nevlastní. K trvalému pobytu není přihlášeno ani 15 původně vsetínských Romů ve Staré Červené Vodě na Jesenicku a Romové v Dřevnovicích na Prostějovsku. Další Romy vsetínská radnice vystěhovala také do obce Vlčice a Vidnavy na Jesenicku, kde již mají trvalý pobyt.

Stehlíková dnes odsoudila způsob, jakým byli Romové ze Vsetína deportováni do zcela neznámého prostředí a často do nevyhovujících podmínek. Na porušení lidských práv upozornili i senátoři, kteří obce na Jesenicku dříve navštívili. "Nyní se tím zabývá ombudsman, do konce února očekáváme zprávu," uvedla náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje Jitka Chalánková.

Ministryně dnes starosty informovala i o možných dotačních titulech či horké lince na ministerstvu, kde mohou získat informace. Připravuje se i vznik Agentury k předcházení sociálnímu vyloučení v romských lokalitách. "Cílem agentury bude motivovat obce, školy, úřady práce a další organizace k vytváření komplexních programů, které přispějí k integraci Romů," uvedl Walek.

Podle něj má agentura začít fungovat letos v červnu a do pilotního programu se zapojí pět obcí. Právě Walek a asistent ministryně dnes a v pátek romské rodiny na Jesenicku a Prostějovsku navštíví. Původně měla obce objet i Stehlíková, návštěvu ale odvolala kvůli interpelacím v poslanecké sněmovně. Návštěvu plánuje na březen.

Přečteno: 828x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Vsetín, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo