romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sterilizace romských žen na Slovensku bude znovu šetřit policie

Košice, 15.2.2007 9:16, (ČTK)

Slovenská policie bude opět vyšetřovat případy údajných nezákonných sterilizací romských žen, na které v roce 2003 upozorňovalo sdružení Poradna pro občanská a lidská práva. Krajská prokuratura v Košicích totiž po prosincovém rozhodnutí ústavního soudu zrušila vlastní usnesení o zastavení trestního stíhání a spis vrátila žilinské vyšetřovatelce. ČTK to dnes řekl mluvčí košické krajské prokuratury Milan Filičko.

Prokuratura podle něj vrátila spis vyšetřovatelce a uložila jí, aby se řídila zjištěními ústavního soudu. Má zejména zajistit výslech stěžovatelek a svědků případu, případně jejich konfrontaci. "Jak dlouho může vyšetřování trvat, závisí na postupu vyšetřovatelky," dodal Filičko.

Ústavní soud případ vrátil prokuratuře loni v prosinci po stížnostech tří Romek. Ve svém nálezu konstatoval, že vyšetřovatelé neučinili všechny kroky k zabezpečení důkazů. Zároveň třem stěžovatelkám přiznal odškodné ve výši 50.000 korun.

Na údajné nezákonné sterilizace upozornilo občanské sdružení Poradna pro občanská a lidská práva už v roce 2003 ve své zprávě Tělo a duše. Následné policejní vyšetřování výsledky této zprávy nepotvrdilo a vyšetřování bylo zastaveno. Sdružení podalo na postup vyšetřovatelů stížnost, kterou prokuratura zamítla. Tři stěžovatelky se následně obrátily na soud, který rozhodl v jejich prospěch. Krajská prokuratura však stížnost o obnoveném řízení opět zamítla a ženy pak napadly u ústavního soudu i toto rozhodnutí.

Občanské sdružení Poradna pro občanská a lidská práva upozornilo na 140 případů údajné nezákonné sterilizace v nemocnicích v Prešově, Gelnici a Krompachách. Záležitosti se věnovala i zpráva tehdejšího místopředsedy vlády pro menšiny Pála Csákyho, která výsledky zkoumání odmítla.

Podezření na násilné sterilizace se objevilo i v České republice a v dalších zemích východní Evropy a vyvolalo rozhořčené mezinárodní reakce. Za nechtěnou sterilizaci se už muselo omluvit několik českých nemocnic.

Přečteno: 960x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Zahraniční, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo