romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stovky Romů zabránily rekrutování do extremistické Maďarské gardy

Budapešť, 3.3.2008 15:23, (ROMEA/ČTK)

Přes 200 Romů o víkendu zabránilo svou demonstrací pravicově extremistické Maďarské gardě rekrutovat nové členy v maďarském městečku Pétervására na severu země. Oznámil to dnes deník Heves Megyei Hírlap s tím, že před pokojnou přesilou Romů skupinka Maďarské gardy raději sama opustila náměstí, kde chtěla slavnostní přijímání nových členů uskutečnit.

Romové se na výzvu předsedy své celostátní správy Orbána Kolompara dostavili nejen z okolí městečka, ale i ze sousedních žup. Kolompar v projevu před radnicí vyzval Romy, aby se vyvarovali jakéhokoli násilí na gardistech, jejichž skupinka pak urychleně a za potlesku přítomných Romů vyklidila pozice na náměstí.

Gardu založilo loni v srpnu extrémně nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko, jež se také označuje zkráceným názvem Jobbik. Gardu, jež má být polovojenskou jednotkou, údajně už tvoří přes 1000 členů. Hlavním cílem organizace je podle vyjádření jejích členů změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států, tedy Slovenska, Rumunska či Srbska, v nichž žije početná maďarská menšina. Někteří analytici soudí, že skutečným terčem gardy je právě spíš romská menšina, čítající 600.000 lidí v desetimilionové zemi. Garda již uskutečnila demonstrativní pochody obcemi s vyšším podílem romského obyvatelstva, údajně s cílem "protestovat proti cikánské kriminalitě". Oficiální pozdrav gardy zní Za krásnější budoucnost.

Prvních 56 příslušníků gardy skládalo v srpnu 2007 veřejnou přísahu v černých uniformách a pod černobíle pruhovanými vlajkami připomínajícími fašistické hnutí Šípových křížů, které kolaborovalo s německými nacisty za dob druhé světové války. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány tehdy přirovnal gardu k Hitlerovým hnědým košilím. Vznik extremistického hnutí pobouřil i politiky v sousedních zemích a zástupce židovských organizací.

Přečteno: 1295x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo