romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šulc a Kvapil šířili rasistické příspěvky na Facebooku

Praha, 19.5.2011 23:03, (ROMEA)
Luděk Kvapil: "...na rovinu! Homosexuálové mi nevadí,když neotravují,ale cikáni mi vadí zcela určitě!! i když neotravují a nenasírají - což vlastně neexistuje!!! :-)))"

Poslanec za ODS Jiří Šulc měl na facebooku fotografii s výzvou k vysídlení českých Romů na Haiti. Uvedla to Česká televize s tím, že obrázek visel na stránce déle než rok. Šulc tvrdí, že o něm nic neví. Poté, co ho na něj Česká televize upozornila, fotografii z profilu odstranil. Obdobně rasistický příspěvek na Facebooku zveřejnil i starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil.

Šulc si prý nepamatuje, že by takovou fotografii s popiskem "Když už pomoc, tak pořádná" vůbec na svůj profil umístil. Facebooková stránka ho přitom uvádí jako autora. "Nevím o tom nic, jestli tam něco takového je, tak to nechám sundat," řekl ČT. Bližší rozhovor odmítl, odpoledne ale fotografie zmizela.

Podle ředitele vládní agentury pro sociální začleňování Romů Martina Šimáčka takové fotografie na stránkách politiků jen podněcují napětí v regionech, které jsou už tak dost problematické. Domnívá se, že dokonce může jít až o trestný čin.

"Jednak je to rasový útok na romskou populaci v České republice, ale také je to nepřípustné ve vztahu k tomu, co se stalo na Haiti," řekl Šimáček.

Poslanec nemá problémy s kontroverzními projevy poprvé. Před krajskými volbami v říjnu 2008 nechal vyvěsit plakáty s heslem "Makejte gádžové, ať se máme líp". Případ šetřila i policie, nakonec ho odložila s tím, že se nestalo nic protiprávního.

Starosta Kmetiněvsi a zároveň kandidát TOP 09 v březnových doplňovacích senátních volbách na Kladensku Luděk Kvapil poslal zase na facebookovou zeď Mezinárodní dne boje proti HOMOFOBII následující příspěvek: "...na rovinu! Homosexuálové mi nevadí,když neotravují,ale cikáni mi vadí zcela určitě!! i když neotravují a nenasírají - což vlastně neexistuje!!! :-)))"

Svůj rasistický názor pak Kvapil obhajuje v následující diskuzi, kde se někteří uživatelé Facebooku nad rasismem pana starosty pozastavují. Neváhá ani dále šířit nepravdivou fámu o úmrtí v Přerově. "Cikáni v Přerově na nádraží napadli a zbili kluka poté, co je napomenul, že jej předběhli ve frontě. Kluk zraněním podlehl," uvedl Kvapil 12. května na Facebooku i když již v dubnu policie uvedla, že incident v Přerově se stal zcela jinak než na internetu šířili rasisté.

Přečteno: 2572x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo