romea - logo
18. dubna 2021 (neděle)
svátek má Valérie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

SuperStar: Nablýskaná show mění pohled na Romy

Praha, 5.11.2009 23:15, (ROMEA/RV)

SuperStar. Dvě anglická slovíčka se stala zřejmě na dlouhou dobu součástí češtiny. Je otázkou pro sociology a psychology, jak se může z pouhé soutěže ve zpěvu stát fenomén zasahující celou zemi. Elektronická média mohou ze dne na den vytvořit hvězdu prakticky z kohokoliv. Model vytváření idolů „z ulice“ je stále populárnější. V mnoha reality show nemuseli jejich hlavní aktéři umět vůbec nic. Stačilo jen si sednout na detektor lži, anebo se opíjet a souložit ve vile pod dohledem kamer. SuperStar se od ostatních reality show liší tím, že její aktéři musí alespoň něco umět. Zpívat a mluvit v souvislých větách.

Být Star nebo pěchotou?

Mladí začínající nebo málo známí umělci vycítili v televizní soutěži svou šanci. Na castingy přišly tisíce zpěváků s různou motivací. Někteří se nechali vyhecovat svými kamarády a brali svou účast jako recesi, jiní šli na casting s jasným cílem. Chtěli být hvězdy. Castingy přinesly zpěvákům řadu zklamání a hořkosti. Zarytě přesvědčeni o svém talentu polykali často slzy hořkosti po ortelu poroty. Producenti Novy obohatili soutěž o nový fenomén, kterým je Hvězdná pěchota. Nadšení diváci se tak mohli nejen ztotožnit s výsledky favoritů - vítězů, ale popást se na neúspěchu a očividné neschopnosti či hlouposti některých účastníků. Aféra s Annou Gleisnerovou zvou „Česká Dajdou“ ukázala skrytý rozměr soutěže a rozjela mediální kolotoč, který nikdo nečekal.

Sláva i hořkost Martiny Balogové

První a zároveň nejsledovanější ročník vyhrála charizmatická Aneta Langerová. Skromná dívka z mladého města jako by se vymykala a vysmívala nafoukanému světu celebrit. V castingu na první Superstar se objevilo mnoho mladých Romů. Zpěváci toužící po slávě a bohatství, nebo jen po společenském uznání se snažili zapůsobit na porotu. Do finále se nakonec probojovala Martina Balogová. Tehdy pětadvacetiletá Romka se vymykala mezi ostatními finalisty nejen svým energickým vystupováním, ale i životními zkušenostmi. Mladá dívka z Ústí nad Labem zaujala porotu i diváky na první poslech. Ondřej Hejma o ní řekl, že má „zlato v hrdle“. Hlasováním diváků skončila pátá v celkovém pořadí, což rozjelo vlnu komentářů a spekulací v médiích a internetových fórech. Diváci SuperStar i novináři přemýšleli, nakolik romský původ Balogové rozhodl o jejím umístění. Sama Martina si pak několikrát posteskla, že vítězství v soutěži mělo být její. O svém původu neměla problém hovořit.

„Romové jsou jiní než Češi, cítí hudbu jinak. Mají feeling, cítění na sto procent. Teď nechci, aby to snad někdo pochopil špatně, nemyslím tím, že Češi neumějí zpívat, nebo že já jsem nejlepší. To ne, ale vím, co cítím, když zpívám. A poznám, když to někdo cítí taky tak,“ poznamenala Martina na konci roku 2004 v rozhovoru pro mf DNES. Ke svému romství se ale příliš nehlásila. Rodiče ji neučili romštinu, ani k romské hudbě nemá příliš vztah. Martinu také rozčarovalo to, že mnoho Romů se stejným jménem jí po skončení soutěže volalo a tvrdilo, že jsou její příbuzní. Pro Balogovou byla soutěž těžkou životní zkouškou a podle jejích slov by si to už nikdy nechtěla zopakovat. Balogová také špatně snášela mediální tlak. Jedna z akcí skončila bezdůvodným napadením fotografa.

Triumf hodného chlapce

Druhý ročník soutěže již neměl tak velkou sledovanost, jako předchozí. Lidé posílali méně SMS zpráv, kterými hlasovali, ale SuperStar byla stále celospolečenským fenoménem. Diskuse v supermarketech, kadeřnictvích, továrnách i kancelářích se točily stále kolem stejného tématu. Kdo vyhraje. Ve druhém ročníku se objevila také řada romských talentů. Porotu i diváky však nejvíce upoutal romský mladík z Čerčan Vlastimil Horváth. V době soutěže sedmadvacetiletý hudebník hrál od patnácti let v kapele a posledních šest let měl se svým bratrem skupinu Frenzy. Byli to právě přátelé z Frenzy, kteří ho do soutěže přihlásili.

Skromný a na první pohled plachý mladík si svým klidným vystupováním získal respekt. Jeho tichému hlasu pozorně naslouchalo publikum i novináři. Pozornost se pak měnila v úžas, když začal zpívat.

Horváth se snažil dlouho tvrdit, že vítězství v soutěži jeho život vůbec nezměnilo. Po třech letech ale zhodnotil, že pokud se chce v nějaké pozici v českém showbyznysu udržet, musí pro to udělat vše. V rozhovoru s Xaverem Veselým si Vlastimil posteskl: „Musím zápasit s věcmi, které až tolik nesouvisí s hudbou, ale pro úspěch jsou nezbytné. Tam patří média, kritici ,manažeři, lidé okolo showbyznysu... to všechno jsou věci, které v důsledku hudbu velmi ovlivňují. Člověk by tomu rád nepřikládal váhu, ale to nejde. Ze všeho nejtěžší je najít lidi, kterým se dá věřit, to pro mě byla velká škola,“ posteskl si mladý umělec.

Vlastimil Horváth romský původ nikdy neskrýval, jak ale řekl, „s rodiči odjakživa žiji mezi bílými, neumím romsky, ani neznám romské zvyky“. Pár nadávek kvůli tmavší barvě si dřív vyslechl, hází to ale za hlavu. „Jeho příběh, to je skoro pohádka,“ poznamenal v rozhovoru pro Lidové noviny Michal Horáček, předseda poroty druhého ročníku soutěže. „Vlasta Horváth udělal pro Romy víc než politici za posledních padesát let. A ještě víc toho udělal pro nás, takzvaně bílé - ukázal nám ubohost předsudků,“ říká dále Horáček.

Z Horvátha se za roky po Superstar stal muzikant i manažer zároveň. Sám si shání sponzory, domlouvá vystoupení a organizačně si je zajišťuje. Připravuje v pořadí třetí desku, o které říká: „Chci aby byla zralá, abych o ní byl maximálně přesvědčený.“ Horváth nerad mluví o svém romství. Věděl, jaká je situace v České republice, a proto nečekal, že by mu lidé poslali tolik hlasů. „Nevěřil jsem tomu, že třeba překonají, že jsem Rom. Nechci někomu křivdit, ale měl jsem s tím řadu zkušeností od malička,“ konstatoval v rozhovoru s Xaverem Veselým.

Jeho soupeř z finálového kola Petr Bende o něm řekl: „Čistá a upřímná, taková je duše, kterou má, jak se vyjadřuje, jak žije, to všechno z něho dělá silnou osobnost. Nikdy v životě jsem nepotkal tak čistého člověka. Jsem rád, že jsme přátelé.“ Vlastimil Horváth se vyjadřoval také k politickým tématům. Vítězství v soutěži z něj chtě nechtě udělalo jednoho z romských reprezentantů a stal se přes noc známějším než všichni romsští aktivisté a politici. Horváth chápal problém nezaměstnanosti, protože sám prožil krušné chvíle, než sehnal práci skladníka. „Vadil mi přístup lidí, že musím za každou cenu dělat cokoliv. Když jsem nechtěl přijmout práci za nevýhodných podmínek, už se na mě dívali skrz prsty, že nechci dělat. Musel jsem je stále přesvědčovat a podstupovat věci, které jsem vůbec nechtěl„ vysvětloval v Otázkách Václava Moravce.

Horváth získal ve finálovém kole 850 000 hlasů, tj. 73 % hlasujících. Tato zpráva působila vedle průzkumů, ve kterých lidé z majority tvrdili v drtivé většině, že by nechtěli bydlet vedle Roma, jaksi nepatřičně. Druhé kolo SuperStar ukázalo, že Češi nejsou rasisté, jak je některá média prezentují, ale že dokáží ocenit snahu a talent. Toto potvrzuje i úspěch mladých umělců, kteří pocházejí z jiných zemí, ale žijí v Česku. Jména polovičního Syřana Sámera Issy, zpěvačky s jemenskými kořeny Gabriely Al Dhábby, Iránce Aliho Amiriho se zapsala do historie tuzemské pop-music. V současném ročníku zaujal porotu i diváky slovák Marek Lacko, který má evidentně romské i vietnamské kořeny současně.

Další úspěch mladých Romů?

Zatím poslední ročník SuperStar se snaží dramaturgové oživit. Třetí série nebyla mezi diváky již tak oblíbená a tak letos přišla největší komerční televize s novým - mezinárodním konceptem. Do soutěže jsou vybíráni mladí umělci z Česka i Slovenska. Horkou favoritkou byla již od začátku patnáctiletá Monika Bagárová z Brna. Mladičká dívka, jejíž popularita je už nyní na strmém vzestupu na sebe přitahuje pozornost od útlého věku. Zpěvačka známá donedávna jen fandům romské hudby se vřítila jako kometa na komerční nebe. Její otec Josef i strýc Matúš jsou hudebníci a s vystupováním mají dlouholeté zkušenosti. Oba odhadli nevšední talent Moniky a dlouhé roky na něm pracovali. První mediální zmínky o Bagárové jsou z roku 2004. Tehdy upoutala při svých prvních větších vystoupeních s Idou kellarovou na hradě Svojanov. Monika poté vystupovala hlavně na romských festivalech, jako byl brněnský Djangofest, nebo festival menšin v Plzni. Svým skromným vystupováním a příjemnou vizáží si za pár dní vytvořila Bagarová tisíce fanoušků. Deník Blesk ji překřtil na Rihannu. Bagarová má výhodu zkušené muzikantské rodiny, která jí kryje záda a její otec i strýc jí budou v její budoucí kariéře bezesporu dobrými rádci či manažery.

Moničin otec Josef Bagár začal hrát v osmi letech na cimbál a v pubertě přešel na bicí. Vystupuje s kapelou Connection, ve které hraje i známý hudebník Josef Fečo.

Nepřehlédnutelným zpěvákem je také patnáctiletý Jan Bendig z Hradce Králové. Diváci u televizních obrazovek překvapeně zírali na mladičkého Roma, který zazpíval českou státní hymnu.

Dále překvapil tím, že se rozplakal, když zapomněl text. To ale nikomu nevadilo a porota tento nesporný mladý talent uznala a pustila ho do semifinále. Zkusit štěstí v SuperStar byl nápad Janových rodičů. „A já s tím souhlasil. Chci lidem ukázat, co mám v sobě,“ říká pro deník Blesk mladík, jehož hudebními vzory jsou Mariah Carey a nebožtík Michael Jackson. Když má čas, rád si zajde s kamarády do baru, ale nejen tam. A co by udělal s výhrou? „Něco bych dal rodině, něco bych si nechal a zbytek byl jel utratit do Paříže.“ Česko Slovenská SuperStar se řítí do svého závěru. Kvůli uzávěrce čísla nemůžeme znát vítěze, ale můžeme na něj tipovat. Doufáme jen, že patnáctiletí Monika a Honza se ze záplavy svojí patnáctiminutové slávy nezblázní. Už jen jejich účast dává najevo, že majorita dokáže ocenit talentované Romy, kteří pak mohou být pozitivním příkladem pro ostatní, že mohou něco dokázat. Soutěž SuperStar je sice povrchní pozlátko, ale uspět v ní není lehké.

Jiří Salik Sláma
Přečteno: 3881x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Superstar, RV 10/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo