romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

The New York Times podpořily do prezidentských voleb Obamu

New York, 24.10.2008 13:08, (ROMEA)

Jeden z nejvlivnějších amerických deníků The New York Times (NYT) podpořil před nadcházejícími prezidentskými volbami kandidáta Demokratické strany Baracka Obamu. "Spojené státy jsou po osmileté vládě (republikánského) prezidenta George Bushe vysílené a vykolejené," píše list ve svém dnešním vydání v úvodníku s titulkem Barack Obama prezidentem.

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Prezidentské volby v USA

"Přehánění je časté při každých volbách, ale tentokrát je v sázce budoucnost naší země," burcuje list.

"(Bush) hodí svému nástupci na krk dvě války, poškozený obraz země ve světě a vládu neschopnou ochránit své občany a pomoci jim," píše deník. "Jen vrátit národ tam, kde byl před Bushem, začít opravovat jeho obraz ve světě a obnovit jeho sebedůvěru a sebeúctu bude obrovská výzva," uvádí NYT s tím, že potřebné schopnosti pro splnění takového úkolu má právě Obama.

"Volba nového prezidenta je snadná, Po zhruba dvou letech vysilující a kousavé kampaně senátor za stát Illinois Barack Obama prokázal, že by byl dobrou volbou, aby se stal 44. prezidentem Spojených států," píše NYT, podle něhož "Obama čelil výzvě za výzvou a stával se stále věrohodnějším lídrem... a nadějí na změnu". List má také za to, že "Obama prokázal chladnou hlavu a dobrý úsudek".

"Věříme, že Obama bude mít dostatek vůle a schopností dospět k širokému politickému konsenzu, který je zásadní pro to, aby se podařilo nalézt východisko z problémů naší země," dodává deník.

List dále konstatuje, že oba prezidentští kandidáti usilují o posílení vazeb v rámci NATO a podporují Izrael. McCain i Obama podle NYT také tvrdě prosazují boj proti terorismu, oba se ale přesto vyslovili pro uzavření kritizované věznice Guantánamo na Kubě. Ani jeden z kandidátů rovněž nevylučuje vojenský zásah proti Íránu kvůli jeho jadernému programu.

"McCain však naneštěstí vidí svět rozdělený na přátele a protivníky, stejně jako Bush," píše list.

Deník si všímá i situace v Iráku a v Afghánistánu. "Bush zanedbal potřebnou válku v Afghánistánu, kde nám nyní hrozí porážka. Zbytečná a závratně drahá válka v Iráku musí být ukončena co nejrychleji a nejzodpovědněji," uvádí NYT. "Obama správně varoval, že bez stažení vojáků z Iráku nebude možné vyslat jednotky, které by v Afghánistánu porazily Taliban a Al-Káidu. McCain si, stejně jako Bush, všiml nebezpečného zhoršení situace v Afghánistánu až příliš pozdě," píše list.

NYT v demokratických primárkách vyjádřil podporu Obamově soupeřce, senátorce a bývalé první dámě Hillary Clintonové. V republikánských primárkách list fandil McCainovi, teď se ale netají zklamáním nad tím, jak republikánský kandidát svou kampaň vede.

McCain "postavil svou kampaň na stranickosti, na třídním boji zabarveném dokonce rasismem," lituje deník. Přitom odsuzuje zejména fakt, že McCain si vybral jako viceprezidentku Sarah Palinovou, která "na takovou funkci vůbec nemá". "Je to oportunistická a nepodložená volba, která maže McCainovu šestadvacetiletou bilanci v Kongresu," uzavírá The New York Times.

NYT není jediný americký list, který v posledních dnech veřejně podpořil Obamu. Už dřív se za kandidáta demokratů postavily další přední noviny jako Washington Post, Los Angeles Times, Boston Globe a Chicago Tribune.

Počínaje prezidentskými volbami v roce 1960 podporoval NYT vždy kandidáta Demokratické strany. Posledním republikánem, kterého list podpořil, byl v roce 1956 Dwight Eisenhower.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Prezidentské volby v USA

Přečteno: 1073x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, USA, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo