romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

The New York Times podpořily do prezidentských voleb Obamu

New York, 24.10.2008 13:08, (ROMEA)

Jeden z nejvlivnějších amerických deníků The New York Times (NYT) podpořil před nadcházejícími prezidentskými volbami kandidáta Demokratické strany Baracka Obamu. "Spojené státy jsou po osmileté vládě (republikánského) prezidenta George Bushe vysílené a vykolejené," píše list ve svém dnešním vydání v úvodníku s titulkem Barack Obama prezidentem.

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Prezidentské volby v USA

"Přehánění je časté při každých volbách, ale tentokrát je v sázce budoucnost naší země," burcuje list.

"(Bush) hodí svému nástupci na krk dvě války, poškozený obraz země ve světě a vládu neschopnou ochránit své občany a pomoci jim," píše deník. "Jen vrátit národ tam, kde byl před Bushem, začít opravovat jeho obraz ve světě a obnovit jeho sebedůvěru a sebeúctu bude obrovská výzva," uvádí NYT s tím, že potřebné schopnosti pro splnění takového úkolu má právě Obama.

"Volba nového prezidenta je snadná, Po zhruba dvou letech vysilující a kousavé kampaně senátor za stát Illinois Barack Obama prokázal, že by byl dobrou volbou, aby se stal 44. prezidentem Spojených států," píše NYT, podle něhož "Obama čelil výzvě za výzvou a stával se stále věrohodnějším lídrem... a nadějí na změnu". List má také za to, že "Obama prokázal chladnou hlavu a dobrý úsudek".

"Věříme, že Obama bude mít dostatek vůle a schopností dospět k širokému politickému konsenzu, který je zásadní pro to, aby se podařilo nalézt východisko z problémů naší země," dodává deník.

List dále konstatuje, že oba prezidentští kandidáti usilují o posílení vazeb v rámci NATO a podporují Izrael. McCain i Obama podle NYT také tvrdě prosazují boj proti terorismu, oba se ale přesto vyslovili pro uzavření kritizované věznice Guantánamo na Kubě. Ani jeden z kandidátů rovněž nevylučuje vojenský zásah proti Íránu kvůli jeho jadernému programu.

"McCain však naneštěstí vidí svět rozdělený na přátele a protivníky, stejně jako Bush," píše list.

Deník si všímá i situace v Iráku a v Afghánistánu. "Bush zanedbal potřebnou válku v Afghánistánu, kde nám nyní hrozí porážka. Zbytečná a závratně drahá válka v Iráku musí být ukončena co nejrychleji a nejzodpovědněji," uvádí NYT. "Obama správně varoval, že bez stažení vojáků z Iráku nebude možné vyslat jednotky, které by v Afghánistánu porazily Taliban a Al-Káidu. McCain si, stejně jako Bush, všiml nebezpečného zhoršení situace v Afghánistánu až příliš pozdě," píše list.

NYT v demokratických primárkách vyjádřil podporu Obamově soupeřce, senátorce a bývalé první dámě Hillary Clintonové. V republikánských primárkách list fandil McCainovi, teď se ale netají zklamáním nad tím, jak republikánský kandidát svou kampaň vede.

McCain "postavil svou kampaň na stranickosti, na třídním boji zabarveném dokonce rasismem," lituje deník. Přitom odsuzuje zejména fakt, že McCain si vybral jako viceprezidentku Sarah Palinovou, která "na takovou funkci vůbec nemá". "Je to oportunistická a nepodložená volba, která maže McCainovu šestadvacetiletou bilanci v Kongresu," uzavírá The New York Times.

NYT není jediný americký list, který v posledních dnech veřejně podpořil Obamu. Už dřív se za kandidáta demokratů postavily další přední noviny jako Washington Post, Los Angeles Times, Boston Globe a Chicago Tribune.

Počínaje prezidentskými volbami v roce 1960 podporoval NYT vždy kandidáta Demokratické strany. Posledním republikánem, kterého list podpořil, byl v roce 1956 Dwight Eisenhower.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Prezidentské volby v USA

Přečteno: 1077x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, USA, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo