romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

The New York Times podpořily do prezidentských voleb Obamu

New York, 24.10.2008 13:08, (ROMEA)

Jeden z nejvlivnějších amerických deníků The New York Times (NYT) podpořil před nadcházejícími prezidentskými volbami kandidáta Demokratické strany Baracka Obamu. "Spojené státy jsou po osmileté vládě (republikánského) prezidenta George Bushe vysílené a vykolejené," píše list ve svém dnešním vydání v úvodníku s titulkem Barack Obama prezidentem.

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Prezidentské volby v USA

"Přehánění je časté při každých volbách, ale tentokrát je v sázce budoucnost naší země," burcuje list.

"(Bush) hodí svému nástupci na krk dvě války, poškozený obraz země ve světě a vládu neschopnou ochránit své občany a pomoci jim," píše deník. "Jen vrátit národ tam, kde byl před Bushem, začít opravovat jeho obraz ve světě a obnovit jeho sebedůvěru a sebeúctu bude obrovská výzva," uvádí NYT s tím, že potřebné schopnosti pro splnění takového úkolu má právě Obama.

"Volba nového prezidenta je snadná, Po zhruba dvou letech vysilující a kousavé kampaně senátor za stát Illinois Barack Obama prokázal, že by byl dobrou volbou, aby se stal 44. prezidentem Spojených států," píše NYT, podle něhož "Obama čelil výzvě za výzvou a stával se stále věrohodnějším lídrem... a nadějí na změnu". List má také za to, že "Obama prokázal chladnou hlavu a dobrý úsudek".

"Věříme, že Obama bude mít dostatek vůle a schopností dospět k širokému politickému konsenzu, který je zásadní pro to, aby se podařilo nalézt východisko z problémů naší země," dodává deník.

List dále konstatuje, že oba prezidentští kandidáti usilují o posílení vazeb v rámci NATO a podporují Izrael. McCain i Obama podle NYT také tvrdě prosazují boj proti terorismu, oba se ale přesto vyslovili pro uzavření kritizované věznice Guantánamo na Kubě. Ani jeden z kandidátů rovněž nevylučuje vojenský zásah proti Íránu kvůli jeho jadernému programu.

"McCain však naneštěstí vidí svět rozdělený na přátele a protivníky, stejně jako Bush," píše list.

Deník si všímá i situace v Iráku a v Afghánistánu. "Bush zanedbal potřebnou válku v Afghánistánu, kde nám nyní hrozí porážka. Zbytečná a závratně drahá válka v Iráku musí být ukončena co nejrychleji a nejzodpovědněji," uvádí NYT. "Obama správně varoval, že bez stažení vojáků z Iráku nebude možné vyslat jednotky, které by v Afghánistánu porazily Taliban a Al-Káidu. McCain si, stejně jako Bush, všiml nebezpečného zhoršení situace v Afghánistánu až příliš pozdě," píše list.

NYT v demokratických primárkách vyjádřil podporu Obamově soupeřce, senátorce a bývalé první dámě Hillary Clintonové. V republikánských primárkách list fandil McCainovi, teď se ale netají zklamáním nad tím, jak republikánský kandidát svou kampaň vede.

McCain "postavil svou kampaň na stranickosti, na třídním boji zabarveném dokonce rasismem," lituje deník. Přitom odsuzuje zejména fakt, že McCain si vybral jako viceprezidentku Sarah Palinovou, která "na takovou funkci vůbec nemá". "Je to oportunistická a nepodložená volba, která maže McCainovu šestadvacetiletou bilanci v Kongresu," uzavírá The New York Times.

NYT není jediný americký list, který v posledních dnech veřejně podpořil Obamu. Už dřív se za kandidáta demokratů postavily další přední noviny jako Washington Post, Los Angeles Times, Boston Globe a Chicago Tribune.

Počínaje prezidentskými volbami v roce 1960 podporoval NYT vždy kandidáta Demokratické strany. Posledním republikánem, kterého list podpořil, byl v roce 1956 Dwight Eisenhower.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Prezidentské volby v USA

Přečteno: 1068x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, USA, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo