romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tomáš Halík: Bátora se názorově nápadně shoduje s českým předválečným fašismem

Praha, 24.8.2011 19:15, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Foto: Lukáš Houdek

Na dotazy čtenářů serveru Novinky.cz odpovídal ve čtvrtek teolog Tomáš Halík. Filosof a katolický kněz odpovídal nejen na dotazy týkající se víry, ale věnoval se i aktuálním tématům, která plní titulní stránky novin. Halík mimo jiné zopakoval odmítavý postoj vůči Ladislavu Bátorovi, který působí ve vysoké pozici na ministerstvu školství. Poukázal také na nápadnou názorovou shodu, která Bátoru a sdružení Akce D.O.S.T., jejímž je předsedou, odkazuje k předválečnému českému fašismu.

"Pan Bátora je představitelem skupiny, která se názorově nápadně shoduje s českým předválečným fašismem. Nechci mu brát jeho extrémní názory, ale to, že je projevuje jako vysoký státní úředník, považuji za neslýchané a jeho setrvání v tak vysoké funkci za opravdu neúnosné," konstatoval filozof.

Halík považuje za nebezpečné, že lidé jako Bátora a hradní vicekancléř Petr Hájek mohou ve státní správě prosazovat své extrémistické názory.  „Považuji hnutí D. O. S. T. a pana Bátoru za skutečné nebezpečí, které se velmi blíží druhorepublikovému fašismu,“ řekl Halík na tiskové konferenci před přijetím ceny za nejlepší knihu Evropy. Pozastavil se také nad tím, jakou roli v současném dění sehrávají lidé z okolí prezidenta Václava Klause. Podle něj jak Bátora, tak Hájek svým odkazem na křesťanství toto náboženství diskreditují. „Toto není inteligentní konzervativismus, ale soubor extrémistických a hloupých výkřiků, a považuji za skandální, že tito lidé mají podporu z Hradu a od prezidenta republiky a jeho nejbližších,“ poznamenal Halík. Dodal, že se obává, že tito lidé připravují „protievropskou, nacionalistickou a šovinistickou stranu“. Takováto strana podle něj v době, kdy svět prochází krizí, je velmi nebezpečná.
Když byl Halík jedním ze čtenářů dotázán, zda se nynější stav naší civilizace nepodobá údobí rozpadu Římské říše, odpověděl lapidárně: "Ano, ta podobnost mne také naplňuje úzkostí."

Halík tento týden převezme prestižní cenu za nejlepší teologickou knihu Evropy za roky 2009 a 2010, kterou obdrží za publikaci Vzdáleným nablízku (v angličtině Patience with God).  Publikace Vzdáleným nablízku vyšla česky, anglicky, polsky a německy, připravuje se čínská a korejská mutace. V USA ji loni vyhodnotil tamní národní katolický knižní klub jako knihu měsíce.

Podle internetových zdrojů vznikla Halíkova kniha o vztahu víry a nevíry tváří v tvář aktuálním problémům světa z podnětu významného amerického nakladatelství Doubleday. Nabízí pohled na vztah náboženství, víry a spirituality ke kultuře a dnešní společnosti. Celkem vydal Halík od pádu komunistického režimu 14 publikací a přeloženy byly dosud do devíti jazyků a získaly několik domácích i zahraničních literárních cen.

O Tomášovi Halíkovi:

Tomáš Halík (1948) je filozof, sociolog, teolog a religionista. Působí jako profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, farář Akademické farnosti v Praze a prezident České křesťanské akademie. Je držitelem například rakouské Ceny kardinála Königa za rok 2003, loni dostal prestižní Cenu Romana Guardiniho, kterou každé dva roky uděluje Katolická akademie za vynikající zásluhy o interpretaci naší doby. V Praze coby správce Akademické farnosti kostela Nejsvětějšího Salvátora oslovuje řady mladých lidí, zejména studenty. Halík přijal katolickou víru v 60. letech, později, stále ještě za hluboké totality, byl tajně vysvěcen na kněze.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE: Bátora odkazuje k předválečnému českému fašismu, varuje Halík

Novinky.cz, fk
Přečteno: 1138x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo