romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

U soudu s Breivikem bude vyslechnuto na 140 svědků, mezi nimi i zástupci extremistických skupin

Oslo, 3.4.2012 9:49, (ROMEA)

Během procesu s norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem, který loni v létě zabil 77 lidí, soudce vyslechne nejméně 138 svědků. Breivikův advokát Geir Lippestad dnes podle agentury NTB oznámil, že obhajoba jich předvolá kolem 40, státní zástupce má prozatím v plánu nechat svědčit 98 lidí. Mezi svědky obhajoby budou i pravicoví extremisté a radikální muslim.

Soud s 33letým Breivikem začne 16. dubna a potrvá deset týdnů.

Podle Lippestada před soudem budou vypovídat například psychiatři a další lidé, kteří přišli s Breivikem během vazby do styku. Obhajoba předvolá také odborníky na extremismus a samotné zástupce různých extremistických skupin, třeba příslušníky krajní pravice nebo v Norsku známého radikálního muslimského duchovního.

Breivik byl po více než sedmiměsíční vazbě začátkem března obžalován z teroristických činů. Prokuratura pro něj požaduje trest 21 let vězení, ve hře je však stále také možnost, že extremista vyvázne bez trestu. Dvojice psychiatrů loni na podzim dospěla k závěru, že Breivik trpí paranoidní schizofrenií, a tudíž nemůže být trestně odpovědný. Soud si ale vyžádal ještě jeden posudek o Breivikově duševním zdraví, který by měl být dokončen do 10. dubna.

Sám Breivik s psychiatrickým posudkem, který ho prohlašuje za nepříčetného, nesouhlasí a spolu se svým obhájcem ho chce zvrátit. Proto také mají v soudní síni vypovídat třeba zástupci krajní pravice nebo radikální muslim. Podle advokáta mají jejich svědectví dokázat, že kupříkladu Breivikovy představy o válce mezi islámem a Západem někteří lidé sdílejí, a že tedy nejsou projevem duševní choroby.

Breivik loni 22. července nejdřív spáchal pumový atentát v centru norské metropole Osla, který připravil o život osm lidí, a poté na nedalekém ostrově Utöya postřílel 69 osob, převážně účastníků letního tábora mladých sociálních demokratů.

V médiích se přitom objevily informace o tom, že mladý Nor zamýšlel i další útoky. Měl prý v plánu umístit bomby v sídle veřejnoprávní stanice NRK a novin VG a Aftenposten, naposledy unikla z policejních protokolů informace, že Breivik pomýšlel i na atentát na amerického prezidenta Baracka Obamu.

Norský deník Dagbladet v neděli napsal, že extremista chtěl Obamu zavraždit pomocí výbušniny umístěné v autě během slavnosti předávání Nobelových cen v roce 2009. Americký prezident v tom roce získal Nobelovu cenu za mír a 10. prosince 2009 si ji osobně převzal. Breivik při výslechu tvrdil, že hodlal využít převleku za policistu a že ho inspiroval čin Američana Timothyho McVeigha, který v roce 1995 pomocí výbušniny zabil 168 lidí v Oklahoma City.

Přečteno: 675x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo