romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Maďarsku začaly volby, do parlamentu míří neofašisté

Budapešť, 11.4.2010 11:02, (ROMEA)

V Maďarsku začalo dnes ráno první kolo parlamentních voleb. Předvolební průzkumy ukazují, že hlasování se značnou převahou vyhraje dosavadní opoziční pravicová strana Fidesz a ukončí tak osm let vlády socialistů. O druhé a třetí místo bojují vládní socialisté a neofašistické Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik).

K volebním urnám má právo přijít 8,3 milionu voličů, kteří si na další čtyři roky zvolí svoje zástupce do 386členného Národního shromáždění. Volební systém v Maďarsku je velmi komplikovaný. Takzvaný supersmíšený systém spojuje poměrnou a většinovou volbu.

Podle posledních zveřejněných průzkumů veřejného mínění má Fidesz expremiéra Viktora Orbána více než čtyřicetiprocentní podporu mezi všemi voliči, zatímco socialisté jich oslovili jen 13 procent a neofašistický protiromský Jobbik kolem 11 procent. Nerozhodnutých a těch, kteří volit nepůjdou, je 30 procent. Mezi rozhodnutými voliči se tak Fidesz může opřít o 60 procent lidí, uvedla agentura Reuters.

Kvůli komplikovanému dvoukolovému volebnímu systému je obtížné z průzkumů stanovit možné rozložení křesel v parlamentu. Budapešťský institut Republikon očekává, že Fidesz získá 267 křesel, socialisté 64, Jobbik 47 a LMP 10. Agentura Median předpovídá Fideszu dokonce 275 mandátů.

Podle očekávání Republikonu i Medianu překoná Fidesz hranici 258 křesel, čímž ovládne dvě třetiny Národního shromáždění. Bude tak moci prosadit zákony omezující místní samosprávy nebo dokonce změnit ústavu.

Podle průzkumů Medianu a Tarki od počátku roku favorit Fidesz mírně posiluje, zatímco socialisté neustále ztrácejí. Podle Gallupova ústavu pro průzkum veřejného mínění jejich podpora ke konci března dokonce klesla pod dvouciferné číslo na devět procent.

Jobbik, jehož popularita v posledních měsících stále roste, těží z hněvu veřejnosti nad korupcí a ztrátou pracovních míst a z odporu vůči početné romské menšině. Při loňských volbách do Evropského parlamentu skončil na třetím místě, což mu vyneslo tři poslanecká křesla.

Výsledek nadcházejících parlamentních voleb v Maďarsku by mohl ohrozit již tak chladné vztahy Budapešti s Bratislavou. Populistická Slovenská národní strana (SNS) a Směr-sociální demokracie vykreslují šéfa nejsilnější maďarské strany Fidesz Viktora Orbána, podle průzkumů budoucího maďarského premiéra, jako hrozbu, napsal dnes zpravodajský web hnonline.sk.

Orbán totiž během volební kampaně představil záměr udělit Maďarům žijícím v zahraničí občanství. Hovořil také o svolávání maďarských firem sídlících na Slovensku zpět do vlasti a naznačil prosazování autonomie maďarské menšiny, která obývá jih Slovenska.

Nedávno také oznámil, že po svém vítězství bude nejdříve jednat s "Maďary z Felvidéku (Horní Uhry)", teprve potom se slovenskou vládou, poznamenal hnonline.sk. Před časem také Slovákům vzkázal, že mají komplexy, protože ve srovnání s Maďary musí bojovat o vlastní národní identitu.

Orbánovy výpady využívá především SNS, pozadu nezůstává ani Směr-SD slovenského premiéra Roberta Fica. Před slovenskými červnovými volbami je takzvaná maďarská karta a zastrašování voličů nebezpečím z Budapešti aktuální, jak již dříve předpokládali politologové.

"Vzájemné vztahy mezi zeměmi se po volbách zřejmě vyhrocovat budou, očekávám radikalizaci," citoval server hnonline.sk politologa Juraje Marušiaka. Orbánův ostrý kurz podle něj vyplývá z požadavku voličů.

Politolog a slovenský Maďar László Öllös považuje obavy z Orbána za zbytečné. "Vše je dělané jen verbálně, aby měli voliči strach a volili strany, které se chovají dostatečně militantně," řekl. Jako premiér může podle něj Orbán dokonce pozitivně překvapit. Před slovenskými volbami také zřejmě nebude chtít nahrávat SNS či Směru-SD.

Další politolog Michal Horský se podle hnonline.sk domnívá, že lepším vztahům mezi Budapeští a Bratislavou by pomohla obměna současné slovenské vládní koalice. Zvláště přítomnost SNS kontroverzního Jána Sloty vnímají Maďaři nelibě. Stabilizaci sousedských poměrů by mohla zajistit vládní přítomnost Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) a strany zaměřené na maďarskou menšinu Most-Híd.

Ostrou nacionalistickou notu použilo v maďarské předvolební kampani také ultrapravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Šéf Jobbiku Gábor Vona slíbil, že bude v parlamentu tvrdý. Prohlásil, že "vylije nočník", na kterém dosud seděli vládní socialisté a opoziční Fidesz. Na první zasedání parlamentu chce přijít ve stejnokrojové vestě Maďarské gardy, kterou založil Jobbik, napsal na svém webu slovenský list Pravda.

Fidesz naposledy vládl v letech 1998 až 2002, kdy ekonomika vykazovala rychlý růst a Maďarsko se těšilo zájmu zahraničních investorů. Nyní v době hospodářské krize a kvůli špatné finanční situaci země bude strana čelit zcela odlišným problémům.

Orbán bude muset přijít se střednědobým ekonomickým plánem k povzbuzení ekonomiky a snížit veřejný dluh z 80 procent HDP na trvale udržitelnou úroveň, poznamenal Reuters.

Volební místnosti se uzavřou v 19:00 SELČ. První předběžné výsledky lze očekávat dvě hodiny poté.

Druhé kolo voleb se bude konat 25. dubna.

ČTK, ryz,
Přečteno: 1157x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Maďarsko, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo