romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Maďarsku zastřelena Romka, její 13letá dcera vážně zraněna

Budapešť, 3.8.2009 20:51, (ROMEA)

Ve východomaďarské obci Kisléta byla dnes zastřelena pětačtyřicetiletá Romka, její třináctiletá dcera utrpěla vážná zranění. Policie odpoledne oznámila, že šlo o další z řady rasisticky motivovaných útoků proti romské menšině, napsala agentura Reuters. Žena se tak stala za poslední dva roky nejméně osmou obětí protiromských nálad v Maďarsku.

"Dokud nezískáme opačné informace, považujeme to za poslední ze série útoků proti Romům," vysvětlila policie.

Útočník nebo útočníci napadl či napadli ženy v jejich domě. Sousedé vypověděli, že zaslechli tři až čtyři výstřely. Policie se nejdříve k etnické příslušnosti žen nechtěla vyjádřit. Starosta obce Sándor Pénzes však pro server index.hu uvedl, že šlo o Romky. Podle Pénzese byla zastřelená samoživitelka a byla to "pracovitá a civilizovaná žena". Žádné problémy prý v jeho vesnici mezi Romy a Maďary nebyly.

Koncem května v Maďarsku napadl útočník spící romskou rodinu a žiletkami vážně poranil manželský pár. O měsíc dříve zastřelili v obci Tiszalök neznámí pachatelé Roma v okamžiku, kdy vycházel ze svého domu. Koncem února Maďarskem otřásla vražda jiného Roma a jeho malého syna, kteří utíkali z hořícího domu v obci Tatárszentgyörgy.

V listopadu 2008 zase útočníci zabili v jihomaďarském městě Pécs romský manželský pár ručním granátem, který vhodili oknem do rodinného domu obětí. Ve stejném měsíci přišli o život dva Romové ve vesnici Nagycsécs na severovýchodě Maďarska. Útočníci tehdy házeli na romské domy lahve naplněné hořlavinou a stříleli po nich z brokovnic.

Maďarská policie po sérii protiromských útoků zřídila speciální stočlennou jednotku, která má pátrat po jejich pachatelích. Pomoc jí nabídl dokonce i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Maďarský liberální Svaz svobodných demokratů navrhl kvůli protiromským útokům svolání mimořádné schůze parlamentu. Demokraté také vyzvali vládu, aby zveřejnila dosavadní výsledky pátrání speciální skupiny.

V Česku se terčem útoku letos stala romská rodina z Vítkova na Opavsku, které neznámí žháři vypálili dům. Při požáru utrpěla vážné popáleniny na 80 procentech těla dvouletá holčička.

Romská komunita je v Maďarsku nejpočetnější národnostní menšinou - tvoří pět až sedm procent z deseti milionů obyvatel. S rostoucí nezaměstnaností a ekonomickými problémy v zemi se stále častěji stávají terčem štvavých útoků extremistických stran, jako je pravicový Jobbik, který se po nedávných volbách dostal do Evropského parlamentu.

Přečteno: 1108x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EU, Maďarsko, Rasismus, ÚtokHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo