romea - logo
17. září 2019 (úterý)
svátek má Naděžda
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Polsku se po desítkách let objevil Chopinův portrét z Osvětimi

Osvětim, 21.2.2012 13:06, (ROMEA)

Portrét romantického hudebního skladatele Fryderyka Chopina, který namaloval jeden z vězňů někdejšího nacistického tábora v jihopolské Osvětimi, po více než 67 letech u sebe doma objevil univerzitní profesor z Krakova.

Akvarel v roce 1943 namaloval malíř a osvětimský vězeň Mieczyslaw Kościelniak. Šlo o součást série obrázků, které vznikly na objednávku nacistů, aby pomohly zakrýt pravdu o tom, co se v koncentračním táboře v Osvětimi skutečně děje. V této továrně na smrt nacisté zavraždili 1,5 milionu lidí, hlavně Židů, ale také Romy, Poláky nebo sovětské zajatce.

Až dosud se myslelo, že všechny Kościelniakovy obrazy podlehly zkáze, když Němci koncentrační tábor evakuovali před blížící se Rudou armádou. "Všechny obrazy byly zničeny, jen tento jediný zůstal, jako by šlo o jiskru naděje pro vězně," citovala dnes agentura Reuters současného majitele Chopinova akvarelu, Aleksandra Skotnického, který je profesorem na krakovské Jagellonské univerzitě.

Jaký poklad má doma, si uvědomil letos, několik dnů před 67. výročím osvobození Osvětimi, které připadá na konec ledna. V jedné knížce o malíři Kościelniakovi si přečetl, že v rohu obrazu jsou iniciály MK a rok, kdy vzniknul.

"Portrét mi darovala moje sekretářka, která ho podle všeho dostala od jednoho člena výboru pro vyšetřování nacistických zločinů," říká Skotnicki.

Tento obraz spolu s ještě dalšími visel na stěnách budovy, v níž zkoušel osvětimský vězeňský orchestr. Místnost byla vyzdobená, protože si tam velitel tábora a příslušníci jednotek SS vodili hosty, aby si orchestr poslechli. "Chtěli tak ukázat, že vězňům nebylo zas až tak zle," vysvětlila Jolanta Kupiecová, bývalá kurátorka muzea v prostorách někdejšího vyhlazovacího tábora.

Záhadou zůstává, jak je možné, že nacisté dopustili, aby vedle portrétů rakouských a německých hudebních skladatelů visel obraz Chopina. Podle ideologie hitlerovského Německa byli Poláci lidmi podřadné kategorie.

Do dneška se dochovaly stovky kreseb, na kterých Kosćielniak zachytil hrůzy každodenního života v osvětimské továrně na smrt. Dnes jsou součástí muzejní expozice. To, že Kościelniak v koncentračním táboře namaloval portrét Chopina, překvapilo i malířova syna. "Nikdy mi neřekl o tom, že namaloval tohoto skladatele, v rodině se vědělo jen o tom, že mu nacisté nařídili, aby namaloval německé skladatele," řekl Adam Kościelniak.

Mieczyslaw Kościelniak nebyl jediný z vězňů Osvětimi, kdo musel kreslit na příkaz nacistů. I díky v té době mladičké Dině Gottliebové se dochovaly portréty dalších vězňů, tentokrát Romů, na nichž Mengele páchal své zrůdné pokusy.

Malířka Dina Gottliebova-Babbittová se narodila v lednu roku 1923 v Brně. Společně se svojí matkou Johannou Gottliebovou patřila mezi československé Židy. Obě ženy byly do Osvětimi poslány nacisty v roce 1943.

V táboře, z něhož se většina uvězněných nevrátila živých, měla hned následující rok štěstí. Zatímco pro běžné vězně znamenala pozornost německého lékaře Josefa Megneleho téměř jistou smrt, pro Gottliebovou to byla naopak záchrana.

Mengele si totiž jednadvacetiletou talentovanou ženu vybral, aby pro něj malovala obrázky Romů poslaných do tábora. Tak se malířce podařilo v koncetráku přežít.

Mengelemu se nelíbily fotografie Romů v Osvětimi. Chtěl tedy sáhnout po mladé Dině. Ta se ale zrůdnému lékaři postavila. "Budu pro vás pracovat, ale musíte zachránit i mou matku,“ řekla. "Jaké je její číslo?“ zeptal se suše "anděl smrti". Život jedné ženy tak zachránila statečná dcera.
Po válce emigrovala do Spojených států, kde se usadila v Santa Cruz v Kalifornii.

Do současné doby se dochovalo pouze sedm akvarelů, které jsou vystaveny v muzeu v Osvětimi. Většinu z obrázků našli po válce obyvatelé okolních měst a prodali je do osvětimského památníku. Netušili však, že malířka Dina Gottliebová žije v USA pod jménem Dina Babbittová.

Zástupci muzea malířku v roce 1973 požádali, aby přijela do Osvětimi identifikovat svoje díla. Ta jsou nadále vystavena v Osvětimi. Dina Gottliebova - Babbittová zemřela v roce 2009 ve věku 86 let  v americkém Feltonu na rakovinu.ČTK, jb,
Přečteno: 409x
 

Kam dál:

Štítky:  

OsvětimHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek..
romea - logo