romea - logo
23. září 2019 (pondělí)
svátek má Berta
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze bude dnes večer otevřen Dům národnostních menšin

Praha, 21.6.2007 15:51, (ČTK)

Pražský magistrát otevře dům, který bude sloužit národnostním menšinám. V budově ve Vocelově ulici ve druhé městské části budou moci například prezentovat své národní kulturní tradice. Přestavba poměrně zchátralého objektu stála asi 54 milionů korun. Zastoupení v Domě národnostních menšin budou mít Bulhaři, Maďaři, Němci, Poláci, Rusové, Řekové, Slováci, Srbové, Ukrajinci, Rusíni a Romové.

"Hlavní město Praha jako první město v České republice vytvořilo regulérní institucionální zázemí pro spolkový menšinový život, pro to, aby menšiny měly zázemí, kde se mohou setkávat, kde se mohou sdružovat," řekla dnes novinářům ministryně Džamila Stehlíková (Strana zelených). Praha se podle ní zařadila k evropským metropolím, v nichž podobná zařízení fungují. "Praha udělala velký krok dopředu, menšiny budou viditelnější," dodala ministryně.

V domě je 24 kanceláří, každá z menšin bude mít jednu. Podle radního Jiřího Janečka (ODS) bude záležet na dohodě sdružení jednotlivých menšin, které tam bude působit. V budově je dále společenský sál, zasedací místnost, kavárna, knihovna a archiv. Budou se tam konat výstavy a koncerty, promítat filmy, pořádat konference a semináře. Podle Janečka bude v domě i výuka češtiny a českých zákonů, aby se cizinci lépe začlenili do společnosti.

"Jestliže jsme se otevřeli Evropě, samozřejmě musíme spolupracovat s národnostními menšinami, musíme se seznamovat s kulturami, proto tento dům národnostních menšin," uvedl Janeček. Dům by měl podle něho prohloubit porozumění mezi národy a zlepšit vztahy mezi menšinami a většinovou společností.

Sdružení menšin budou v domě platit nájemné 400 korun za metr čtvereční za rok. Podle Janečka je symbolické. Některým cizincům, kteří se tiskové konference zúčastnili, se ale zdálo příliš vysoké. Radní podotkl, že spolky budou moci na provoz žádat magistrát o grant.

Záměr na zřízení Domu národnostních menšin obsahuje pět let stará magistrátní koncepce. Budovu město získalo bezplatným převodem z Fondu dětí a mládeže. Díky vládní výjimce ji magistrát mohl pro menšiny využít. Plány města ale zbrzdil restituční nárok, který byl na budovu vznesen. Soudní spor, který magistrát vyhrál, trval dva roky. Stát přispěl na přestavbu 20 miliony korun.

Provozovatelem domu bude městská příspěvková organizace Centrum sociálních služeb Praha. S ní budou spolky menšin uzavírat nájemní smlouvy.

Přečteno: 1297x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo