romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze bude dnes večer otevřen Dům národnostních menšin

Praha, 21.6.2007 15:51, (ČTK)

Pražský magistrát otevře dům, který bude sloužit národnostním menšinám. V budově ve Vocelově ulici ve druhé městské části budou moci například prezentovat své národní kulturní tradice. Přestavba poměrně zchátralého objektu stála asi 54 milionů korun. Zastoupení v Domě národnostních menšin budou mít Bulhaři, Maďaři, Němci, Poláci, Rusové, Řekové, Slováci, Srbové, Ukrajinci, Rusíni a Romové.

"Hlavní město Praha jako první město v České republice vytvořilo regulérní institucionální zázemí pro spolkový menšinový život, pro to, aby menšiny měly zázemí, kde se mohou setkávat, kde se mohou sdružovat," řekla dnes novinářům ministryně Džamila Stehlíková (Strana zelených). Praha se podle ní zařadila k evropským metropolím, v nichž podobná zařízení fungují. "Praha udělala velký krok dopředu, menšiny budou viditelnější," dodala ministryně.

V domě je 24 kanceláří, každá z menšin bude mít jednu. Podle radního Jiřího Janečka (ODS) bude záležet na dohodě sdružení jednotlivých menšin, které tam bude působit. V budově je dále společenský sál, zasedací místnost, kavárna, knihovna a archiv. Budou se tam konat výstavy a koncerty, promítat filmy, pořádat konference a semináře. Podle Janečka bude v domě i výuka češtiny a českých zákonů, aby se cizinci lépe začlenili do společnosti.

"Jestliže jsme se otevřeli Evropě, samozřejmě musíme spolupracovat s národnostními menšinami, musíme se seznamovat s kulturami, proto tento dům národnostních menšin," uvedl Janeček. Dům by měl podle něho prohloubit porozumění mezi národy a zlepšit vztahy mezi menšinami a většinovou společností.

Sdružení menšin budou v domě platit nájemné 400 korun za metr čtvereční za rok. Podle Janečka je symbolické. Některým cizincům, kteří se tiskové konference zúčastnili, se ale zdálo příliš vysoké. Radní podotkl, že spolky budou moci na provoz žádat magistrát o grant.

Záměr na zřízení Domu národnostních menšin obsahuje pět let stará magistrátní koncepce. Budovu město získalo bezplatným převodem z Fondu dětí a mládeže. Díky vládní výjimce ji magistrát mohl pro menšiny využít. Plány města ale zbrzdil restituční nárok, který byl na budovu vznesen. Soudní spor, který magistrát vyhrál, trval dva roky. Stát přispěl na přestavbu 20 miliony korun.

Provozovatelem domu bude městská příspěvková organizace Centrum sociálních služeb Praha. S ní budou spolky menšin uzavírat nájemní smlouvy.

Přečteno: 1297x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo