romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Příbrami bylo otevřeno centrum péče o drogově závislé

Příbram, 9.2.2010 15:53, (ROMEA)

V Příbrami dnes bylo otevřeno Centrum adiktologických služeb Magdaléna. Poskytuje pomoc v oblasti prevence a léčby závislostí. Založila ho obecně prospěšná společnost Magdaléna, která v Příbrami dosud provozovala K-centrum. Centrum se přestěhovalo do rekonstruovaných prostor v bývalé základní škole v Žežické ulici, Magdaléna do jeho rekonstrukce dala téměř půl milionu korun z vlastních prostředků, řekl ČTK její ředitel Petr Nevšímal.

"Naši klienti si budou moci vybrat podle svých aktuálních potřeb od programů primární prevence, přes odborné adiktologické poradenství či nízkoprahové kontaktní služby. Zároveň do našich služeb spadají i terénní programy snižující rizika a dopady užívání návykových látek na jednotlivce i společnost," uvedla vedoucí centra Hana Vavřincová.

Podle Nevšímala se Magdaléna zaměřuje už na děti od šesté třídy základní školy s cílem předejít jejich rizikovému chování, jako je užívání drog, rasismus, šikana nebo xenofobie. Na to pak navazuje přímá práce s klienty, které její pracovníci vyhledávají v terénu a snaží se je přesvědčit, aby přišli i do kontaktního centra. "Cílem je, aby abstinovali a aby se zařadili zpátky do společnosti," dodal Nevšímal.

Příbramské centrum působí v lokalitě s více než 100.000 obyvatel. Poskytuje služby na Příbramsku i Berounsku. "Příbramský region je specifický tím, že je tady vysoká nezaměstnanost a kriminalita a zejména drobná kriminalita, která zřejmě hodně souvisí s užíváním návykových látek," konstatoval Nevšímal. Příbramské centrum proto přestěhovali na sídliště, kde předpokládají vyšší výskyt potenciálních klientů.

Starosta Josef Řihák připomněl averzi, kterou k přestěhování centra měli obyvatelé z okolních domů. Zástupci Magdalény jim ale podle něj dokázali vysvětlit, co a proč dělají, a emoce utichly. Spolupráce s Magdalénou je podle Řiháka také jedním z důvodů loňského poklesu kriminality ve městě.

Problémem podle Řiháka je ale nedostatek financí na provoz podobných zařízení. Středočeský kraj jim snížil příspěvky až na polovinu. "Vidím v tom nebezpečí, že sdružení mohou skončit, protože města nebudou schopna jim pomoct," dodal. Příbram podle něj v návrhu letošního rozpočtu s omezením příspěvků na sociální péči, zdravotnictví ani kulturu nepočítá.

Před 15 měsíci vyhledala pomoc Magdalény i devatenáctiletá Martina z Kolínska. Drogy začala užívat ve 13 letech. "Viděla jsem v tom útěk z reality a od problémů," řekla ČTK. Nedodělala školu, matka s bratrem s ní přestali komunikovat, táta ji nakonec vyhodil z domu. To bylo pro ni impulsem pro vyhledání pomoci odborníků. Začala nejprve docházet do ambulance, před deseti měsíci nastoupila do terapeutické komunity. Měla by v ní zůstat ještě půl roku. "Potom chci dodělat školu nebo rekvalifikační kurz, najít si podnájem a začít znovu," říká.

Obecně prospěšná společnost Magdaléna je nestátní nezisková organizace, která působí ve Středočeském kraji a poskytuje ucelený systém služeb a pomoci v oblasti prevence a léčby závislosti na návykových látkách. Nabízí programy primární prevence, terénní programy, kontaktní a poradenské služby, ambulantní léčbu, péči v terapeutické komunitě, program chráněného bydlení, sociálně-pracovní rehabilitaci a ambulantní doléčovací programy.

Činnost Magdalény je financována zejména z dotací Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva zdravotnictví, Středočeského kraje, Magistrátu hlavního města Prahy, evropských fondů a z rozpočtu obcí v regionu. Důležitou část zdrojů získává formou klientských plateb, vlastním hospodařením a sponzorskými dary.

Přečteno: 1211x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo