romea - logo
23. listopadu 2020 (pondělí)
svátek má Klement

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Válka romských blogerů?

Děčín, 9.1.2010 13:50, (http://drahomirradekhorvath.blog.idnes.cz)

Tady jde o emancipované Romy nové generace a o ty zpátečnické vyznavače zastaralých postupů a s názory z devadesátých let. Doba je nepříznivá Romům nikoliv pro naše romství, ale pro ten kurz, který následujeme a který jsme jako národ nezvolili my, ale spíš pseudoochránci lidských práv a profiromové. To je můj názor! Pan K. je svými špatnými zkušennostmi s etnickými Čechy/Slováky neustále v opozici vůči všemu, co by vneslo klid a mír do vzájemného soužití. Rozdmýchat nenávistné vášně není nic těžkého, ale hledat mírová řešení a kompromisy je umění... Nejsem tím umělcem já, jen se snažím razit trochu revoluční myšlenky v době demagogických pseudořešení.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

Pane K., čtu všechny Vaše blogy a také nevraživé diskuzní přízpěvky pod články a zjišťuji, že jste názorově stejný jako můj otec. Ten byl v polovině devadesátých let předsedou MO ROI v Děčíně a již tehdy hovořil o nutnosti pozitivní diskriminace a jeho postoje se dají shrnout do věty ve stylu: " Jak ten sviňa gádžo nás Romy pořád drží u huby a brání nám v rozletu...". Tou dobou jsem vzhlížel k lidem jako on s porozuměním a Ščuka byl hrdina... Superman. Jenže s odstupem času mám prostě pocit, že lidi jako táta, Vy a mnoho dalších jste tak nějak zamrzli v té době a nehýbete se z místa. Rasizmus je věčné téma, disriminace pochopitelně jakbysmet. Nejde mi vůbec o to, jak moc jsme na trhu práce skutečně diskriminováni a nakolik to máme těžké. Jde jen o to, jestli se tomu postavíme čelem a začnem u sebe, nebo budeme i nadále stagnovat a plakat nad nepřízní osudu. Antidiskriminační zákon platí myslím od srpna loňského roku, a tak obrana proti potencionální diskriminaci na trhu práce je možná. To znamená, že jestli se osobně s diskriminací setkám a zažiju ji na vlastní kůži, tak tu je tento atribut, který lze využít...

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

Nejapné invektivy rozhořčených diskuterů nebudu rozebírat. Jen Vám konkrétně, chci říct, že mě prověřovat nemusíte, jsem Rom..... Nejsem poloviční Rom, neboť mám za ženu blondýnu, tak jak mi bylo onehdy vyčteno na jednom serveru. Nemám politické ambice, ani nechci vytřískat prachy na problematice. Nikdo mi neplatí za mé názory, a tak si odpusťte podobné narážky. Jde o dialog mezi námi Romy, nic víc v tom nehdejte a věnujte se tématu.

Občas se prostřednictvím SKYPE pohádám s jedním velice významným Romem panem V. S., který pracoval na ministerstvu a jehož názory jsou mnohdy diametrálně odlišné od mých, ale tyto seance jsou vždy korunovány natočením web kamery na moji dceru, kterak dělá z modelíny zvířátka a naopak na jeho dceru jak dělá své první krůčky. Tomu se říká slušná diskuze mezi rozumnými lidmi. Vy jste předvedl něco, co je mimo rámec pravidel slušného chování. Označil jste mne de facto za pokrytce a placeného provokatéra a to od Vás není hezké.

Mnohdy se neshodnu s lidmi jako například pan F. K., ale i přesto, když mě požádá o rozhovor pro server ryze romský, tak mu vyhovím, i když jsem si byl předem vědom toho, jaké důsledky ze strany soukmenovců to bude mít. Tudíž i od Vás jsem očekával nějakou reakci veskrze nesouhlasnou, ale ve vší slušnosti.

Tady jedna reakce Roma z jiného serveru:

to DHR
Chytrejsi Romaci by meli ukazat ostatnim Romakum alternativy k ziskani penez a zivotnich kvalit.

Bouzel vetsina "intelektualu" resi problem uplne nekde jinde.

Tady jedna reakce etnického Čecha:

D.H.R.
Dávám ti tak rok, maximálně dva:) Pak unaven a duševně vyčerpán ignoranty a hlupáky zahodíš svou snahu vytahovat svůj národ z problémů, mávneš rukou nad tím vším a budeš žít svůj život a vzpomínat, jak ses snažil, a přesto se setkal s nepochopením a nevraživostí u vlastních lidí. Ale i ta snaha se cení.

Již pro tyhle dva komentáře se na to nemůžu vykašlat. Moje hrdost mi nedovolí couvnout, zalézt do díry a koukat z povzdálí, jak jde všechno do kopru. Své dceři se tím pádem můžu vždy podívat zpříma do oči bez výčitek svědomí.

Na situaci, která tady nastala mě nejvíce mrzí rozhořčený komentář od J. H., kterého si vážím a který udělal a stále dělá spoustu prospěšné práce. Jmenovec se možná ještě jednou zamyslí nad mými názory a pokusí se mě pochopit, tak jak to dělám já u všeho, s čím nesouhlasím.

Pane K. měl by jste napříště přestat s osobními útoky na lidi, kteří mají jiné názory než Vy. Jelikož tady nejde o válku mezi mnou a Vámi, ale o Romy obecně. Jde o to, jestli budou dalších 20 let poslouchat lidi jako ......:-) a nebo se zamyslí nad tím, co píšu, a půjdou jinou cestou. Nejde vůbec o to, kam nás chtějí, nebo nechtějí vmanipulovat etničtí Češi, ale o to jestli my sami chceme tam někde být a přičiníme-li se o to sami svým chováním. Ode dna se člověk musí odrazit sám, a pak mu u hladiny někdo jistě podá pomocnou ruku...

P.S: Každý z nás vyznává jinou strategii řešení dané situace, avšak to nedělá z jednoho či druhého více Roma a naopak... :-(. Pane K. přeji Vám i ostatním, kteří se mnou nesouhlasí vše dobré a chladnou hlavu při čtení mých názorů. Jak jsem již psal, tak infarkt myokardu může v rozčilení postihout každého... Hlavně si nemyslete, že jsem se s předsudky nesetkal, a nebo to mám nějak extra lehké. Dokazovat musím neustále, ale přes to píšu, tak jak píšu, a to je možná ten nejmarkantnější rozdíl mezi námi...

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

KAM DÁL?
Jaký si to uděláš, takový to máš aneb další polemika
Moja "medvedia služba" alebo, čo je diskriminácia?
Zaměstnávání Romů
Mědvědí služba Romům nadělá víc škody než užitku!
Romský rasismus

Přečteno: 1195x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo