romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Varnsdorf on-line: 400 etnických Čechů pochodovalo městem. Policie chránila romské ubytovny.

Varnsdorf, 17.9.2011 17:11, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Lukáš Kohout promlouvá k davu na náměstí ve Varnsdorfu (FOTO: Lukáš Houdek)

Varnsdorf zažívá další napjatou sobotu. Již v 10 hodin začala v místním kině debata s obyvateli a ve 14 hodin odstartovalo shromáždění na náměstí Edvarda Beneše. Řádně nahlášené shromáždění a následný pochod k ubytovně Sport pod vedením podvodníka Lukáše Kohouta podpořili i extremisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Server Romea.cz má na místě své spolupracovníky a události ve Varnsdorfu sleduje on-line.

PRŮBĚŽNÉ ZPRAVODAJSTVÍ

17:45
Děkujeme za pozornost on-line přenos končí. Shrnující článek můžete číst zde. Můžete se také podívat na fotogalerii.

17:05
Náměstí Edvarda Beneše je vylidněné. U ubytovny Sport se také nic neděje. Naši zpravodajové hlásí, že ve Varnsdorfu panuje naprostý klid. Policie pouze monitoruje skupinky neonacistů bloumající bezcílně městem.
16:47
Před ubytovnou Červený kostel postává už jen asi 20 - 30 místních obyvatel, kteří mezi sebou debatují.
16:44
Policejní mluvčí Jarmila Hrubešová uvedla, že pochod před ubytovnu Červený kostel nebyl hlášený a byl nezákonný. "Budeme proto vyzývat účastníky, aby se rozešli, ty, kteří neuposlechnou předvedeme na služebnu," řekla ČTK Hrubešová. Zatím ale policie nezasahuje.
16:26
Lidé se začínají pomalu rozcházet. Polovina davu, asi 200 lidí, zůstává před ubytovnou, kde různě postávají a posedávají. Druhá polovina, kde jsou i extremisté, míří zpět na náměstí. Podle našich zpravodajů je situace klidná.
16:17
Varnsdorfská katolická církev se distancovala od údajného ministranta, který vedl protiromské "náboženské" shromáždění.
16:09
Postarší muž obchází dav a snaží se lidi přesvědčit, aby šli domů. Skupinka s transparentem "Čechy Čechům" se však k odchodu nemá.
16:03
Policie opět vyzvala dav, aby se rozešel, jinak proti těm co neuposlechnou bude použito donucovacích prostředků.
16:00
Dav etnických Čechů píská před ubytovnou. "Snažíme se děti zabavit, stále si kreslí," popisuje situaci uvnitř ubytovny tiskový mluvčí Iniciativy Násilí není řešení Miroslav Brož.
15:57
Průvod dorazil k ubytovně Červený kostel. Náš spolupracovník v ubytovně hlásí, že průvod sleduje z okna.


Zvětšit mapu

15:53
U policejního zátarasu na Žitavské již nikdo není. Hlavní dav prošel ulicí Poštovní a zabočil do ulice Revoluční.
15:47
Dav zabočuje z národní ulice do ulice Tyršova. Cíl demonstrantů je tedy jasný: Ubytovna Červený kostel v ulici T. G. Masaryka.


Zvětšit mapu

15:39
U policejního zátarasu zůstává asi 50 lidí, většina odchází. Hlásí náš zpravodaj.
15:35
Podle našeho zpravodaje to vypadalo, že policie nakonec pustí "náboženské" shromáždění směrem k ubytovně Sport. Podmínkou policie bylo, že dav se bude jako náboženské shromáždění i chovat, tzn. nebude vykřikovat žádná politická a protiromská hesla. Vyjednavači "poutníků" však na finální rozhodnutí policie nepočkali a otáčí dav, který se nyní pohybuje zpět Žitavskou ulicí.
15:32
Antikonfliktní tým vyjednává z pořadateli "náboženského" shromáždění, které vede podvodník Lukáš Kohout a "bezejemnný" ministrant katolické církve.
15:27
Protiromský pochod etnických Čechů se změnil na náboženské shromáždění. Jeden z demonstrantů je prý ministrant katolické církve. Odmítl se však představit jménem.


Vlevo fotografie "ministranta" jak ho zachytil náš fotograf na shromáždění
ve Varnsdorfu a vpravo fotografie z archívu serveru Antifa.cz,
kde je zachycen agilní člen neonacistické scény Jiří Engelhart.
Na menších fotografiích je Engelhart na neonacistických akcích
v Děčíně nebo v Janově
Podoba čistě náhodná...

15:255
Na ubytovně Sport je zatím naprostý klid.
15:22
Podle serveru Aktuálně.cz dala policie demonstrantům ultimátum. Mají se rozejít, jinak zasáhnou těžkooděnci.
15:20
Dav zpívá státní hymnu.
15:19
Tvrzení našeho spolupracovníka potvrzuje server Deník.cz. "Zástupce městského úřadu oficiálně ukončil shromáždění, protože podněcoval k rasovému násilí," uvedl server.
15:17
Lidé si sedli na zem a zapalují si cigarety.
15:15
Dav se zastavil u policejního zátarasu. Lukáš Kohout vyjednával s policisty, ale neuspěl. Dav tzv. slušných lidí skanduje: "Chráníte Cikány". Důvodem zastavení průvodu je podle našeho spolupracovníka fakt, že etničtí Češi v davu podněcují rasovou nenávist.

 

15:09
Dav se nejdříve zastavil asi 30-40 metrů před policejním zátarasem, pak se opět vydal na pochod a směřuje k policistům.
15:06
Asi 100 metrů před ubytovnou Sport v ulici Žitavská je policejní zátaras. "Je tam asi 30 těžkooděnců a čekají až k nim přijde průvod," uvedl náš spolupracovník přímo z místa.
15:01
Dav právě zatočil do ulice Žitavská a směřuje k ubytovně Sport.


Zvětšit mapu

Protiromský průvod se vydal na pochod po nahlášené trase. Měl by projít Národní ulicí, pak zahnout do Žitavské a dojít k ubytovně Sport. Podle našeho spolupracovníka je v davu asi 400 lidí. Celý dav vede asi 50 neonacistů, kteří křičí hesla jako: "Čechy Čechům", "Nic než národ" nebo "Radikálně, sociálně, nacionálně". Z davu zazněl i výkřik "Cikáni doplynu." Náš spolupracovník mezi neonacisty viděl i místopředsedu DSSS Petra Kotába.
14:4
Starosta Varnsdorfu Martin Louka promluvil z pódia. Podle našeho spolupracovníka uvedl, že přišel lidi na náměstí podpořit. Uvedl však, že zásadně nepodporuje pochod, který by měl po shromáždění následovat. Falešný asistent Lukáš Kohout v zápětí poděkoval extremistům z Dělnické strany sociální spravedlnosti, jmenovitě Tomáši Vandasovi.
14:36
V ubytovně u Červeného kostela se iniciativa Nenávist není řešení snaží zabavit děti. "Nakoupili jsem hračky, omalovánky, pastelky, barvičky a s dětmi si teď hrajeme. Chceme odpoutat jejich pozornost od toho co se děje venku," uvedl pro server Romea.cz tiskový mluvčí iniciativy Miroslav Brož. Podobné aktivity dělá druhý tým iniciativy s dětmi v ubytovně Sport.
14:333
Dav etnických Čechů se již málem vydal na pochod, ale lidé najednou začali vyvolávat starostu Varnsdorfu, aby šel na podiu. Starosta je podle našeho spolupracovníka v davu lidí.
14:32
Falešný asistent Lukáš Kohout vyzval lidi na náměstí k občanské neposlušnosti. Zároveň přečetl požadavky občanů směrem k představitelům radnice.
14:26
Další transparent, který mají účastníci shromáždění: "Nečas na nás nemá čas." Dav skanduje směrem k představitelům města: "Demisi, demisi"
14:24
Pořadatelé vyzývají účastníky shromáždění, aby jakoukoliv přítomnost radikálu okamžitě hlásili policii. Má se jednat o protest místních a ne radikálů.
14:22
Na podiu mluví Lukáš Kohout. Celé shromáždění se zatím nese v duchu protestu proti policii, místní samosprávě a proti médiím.
14:18
Muž na podiu kritizuje prezidenta Václava Klause, který je pro tvrdý zásah policie proti nepokojům. Z reproduktorů pak byla puštěná písnička Pane prezidente od Jarka Nohavici. Lidé zvoní klíči.
14:16
Shromáždění bylo zahájeno českou hymnou.
14:15
Půl hodiny před ohlášeným začátkem demonstrace předvedli policisté na místní služebnu 14 mužů, z nichž někteří měli na těle tetování běžné u brněnských fotbalových rowdies. "Devět z nich jsme zadrželi na nádraží, další po městě pro podezření z různých přestupků. Někteří neměli doklady, u několika z nich jsme našli nože," uvedla policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.
14:10
V davu je vidět velký transparent s nápisem: "Nebijte nás, jsme tu doma. Chceme tu žít v klidu. Kriminalita vzrostla o 200 procent." Na dalším transparentu je heslo: "Média lžou"
14:00
Na improvizovaném podiu vystoupil muž, který uvedl, že se čeká na představitele města, které pořadatelé pozvali. Podle našeho spolupracovníka je na náměstí asi 200 lidí. Podepisuje se petice, ve které lidé žádají například prošetření adekvátnosti zásahu policie minulou sobotu, odsuzují neobjektivní informace v médiích, navrhují regulaci nájemného, které je propláceno ze sociálních dávek, vyzývají zákonodárce k zavedení trestní odpovědnosti zákonných zástupců.
13:51
Na náměstí je asi 70 lidí. Převažují hodně místní lidé. Jedna skupinka má na tričkách vzkaz určený policistům: "Z našich daní žijete a ještě nás bijete."
13:20
Na náměstí Edvarda Beneše se připravuje aparatura, stejně jako minulý týden bude jako pódium sloužit kryté nákladní auto. Přítomno je několik členů antikonflitního týmu Policie ČR.
13:02
Nad Varnsdorfem opět krouží vrtulník. Naši zpravodajové viděli velké množství těžkooděnců v Palackého ulici v blízkosti ubytovny Sport. "Jsou mezi nimi i ženy," hlásí naši spolupracovníci.


Zvětšit mapu

12:34
Jednou z příčin dnešních problémů na Šluknovsku, kde vládne velké napětí ve vztazích mezi "bílou" majoritou a Romy, je podle premiéra Petra Nečase v minulosti až příliš štědře nastavená sociální politika. Pro řadu lidí je stále výhodnější pobírat sociální dávky než legálně pracovat, uvedl dnes na konferenci starostů ODS v Brně. Více k vyjádření Petra Nečase naleznete zde.
12:34
Debata ve varnsdorfském kině Panorama skončila. Lidé se rozcházejí. Podle našich zpravodajů se domlouvají, že se sejdou ve 14 hodin na náměstí. Po městě se již pohybují i skupinky neonacistů. Shrnující článek týkající se debaty v kině naleznete zde.
12:14
Podle asi čtyřicetiletého Roma je potřeba zrušit ve městě výherní automaty a zakročit proti těm, kteří si na chudých založili svůj byznys. Jsou to podle něj především podnikatelé s nemovitostmi a obce. Lidé v sále ho odměnili potleskem.
12:05
Podle serveru Aktuálně.cz řekl místostarosta Varnsdorfu směrem k Romům následující větu: "Modlete sem aby se už tolik nemnožili."
11:57
Během debaty se objevily i návrhy, že by se město mělo postarat o romské děti, aby volný čas trávily smysluplněji. "Měly by se učit, mít nějakou zájmovou činnost, ale měly by se učit i základním hygienickým úkonům," řekla jedna z žen.
11:57
Během debaty se objevily i návrhy, že by se město mělo postarat o romské děti, aby volný čas trávily smysluplněji. "Měly by se učit, mít nějakou zájmovou činnost, ale měly by se učit i základním hygienickým úkonům," řekla jedna z žen.
11:49
Podle starosty Martina Louky policie za poslední měsíc řešila ve městě 16 závažných trestných činů. "Deset bylo objasněno, u čtyř se ukázalo, že byly smyšlené," uvedl podle iDNES.cz Louka.
11:37
Během debaty vystoupil i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který podle našeho zpravodaje prohlásil, že chce Romy "roztřídit" a vystěhovat za město do holobytů. Dav ho za to odměnil bouřlivým potleskem.  Ve svém vystoupení pak požadoval 60 dní klidu na řešení situace, napadl premiéra Nečase, že není chlap. Populistickými prohlášeními si však nakonec přízeň davu etnických Čechů nevysloužil... vypískali ho.
11:30
Debata občanů v kině Panorama je velmi bouřlivá. Moderace se ujal ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Etničtí Češi vesměs obviňují starostu, vládu a policii, že nic nedělá. Útočí na místní Romy a chtějí, aby se je Šimáček odvezl do Prahy. V sále je přítomno i několik Romů. Když chtěla jedna Romka vystoupit, dav etnických Čechů na ní začal křičet a nenechal jí ani domluvit. Z publika se na její adresu ozývaly vulgární urážky a bučení.
9:44
Podle informací ČTK nasadí policie dnes asi 300 mužů a slibuje, že na případné rasistické přečiny odpoví tvrdou protiakcí.

KAM DÁL??
Další střety demonstrantů s policisty jsou na obzoru. Do Varnsdorfu se v sobotu chystají i rasističtí násilníci z DSSS

SPECIÁL: Etnické nepokoje na Šluknovsku

ČTK, redakce, , , iDNES.cz, Aktuálně.cz
Přečteno: 8059x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Rasismus, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo