romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Velitel Maďarské gardy odstoupil

Budapešť , 16.8.2010 16:06, (ROMEA)

Velitel extremistické Maďarské gardy Róbert Kiss rezignoval poté, co se na internet dostalo video, na kterém se údajně vášnivě líbá s milenkou. Informovala o tom dnešní maďarská média. Kiss je ženatý a pravicoví extremisté kladou údajně velký důraz na tradiční hodnoty, rodinu a zbožnost. Video s mužem, který se „velmi podobá Kissovi“, zveřejnil server stop.hu ve čtvrtek. Několik hodin poté se velitel gardy vzdal funkce.


„Zbožnost, rodina, mravnost, čistota, čest,“ připomněl server Kuruc.info gardistická hesla. Kiss se prý tak nechoval. Řadu týdnů lhal, že milenku nemá, přitom soustavně svou manželku podváděl.
Nacionalisté jsou na takzvané morální přešlapy svých soukmenovců mimořádně citliví. Letos v březnu například odstoupil mluvčí dnes parlamentního ultrapravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) András Király. Na internetu se tehdy objevily fotografie, na nichž se podle svých slov tradičně smýšlející a zbožný Király výborně baví na homosexuálním festivalu v Kanadě. Užíval si zde také marihuanové dýchánky. Király se k účasti na festivalu přiznal. Dodal však, že on sám není gay a že cesta do Kanady byla čistě „výzkumná“.


Maďarskou gardu založil Jobbik v roce 2007. Hlavním cílem této polovojenské organizace byla podle dřívějších vyjádření jejích členů změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států, tedy Slovenska, Rumunska či Srbska, v nichž žijí početné maďarské menšiny. Členové gardy také napadali menšiny v Maďarsku, zejména Romy.
V prosinci 2008 soud rozhodl o rozpuštění gardy, její členové se však nadále scházejí s argumentem, že netvoří organizaci, ale seskupení jednotlivců, a rozhodnutí soudu se jich proto netýká.

Přečteno: 965x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo