romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vízovou povinnost udržují další útoky

Praha, 16.3.2010 20:42, (Právo)

Včerejší jednání kanadských a českých odborníků o vízové povinnosti, kterou Kanada zavedla pro ČR kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl, převážně Romů, zřejmě v příštích měsících nepovede ke svobodnějšímu cestování do Kanady.

Bude to asi trvat dlouho, i když snad ne celých deset let jako v létech 1997 až 2007, kdy Kanada, také kvůli romským azylantům, víza pro české občany zavedla.

Samotná ČR vůči Kanadě nesvede nic, nátlak EU ale může být účinný. Je ale zatím slabý, evropská komise se ani nerozhodla doporučit členským státům, aby zavedly vízovou povinnost byť jen pro kanadské diplomaty. Na pořad jednání Evropské rady se to zatím vůbec nedostalo, jen na ministerskou úroveň.

V posledních letech brzdili přijetí Lisabonské smlouvy a politické sjednocování EU prezident Klaus, ODS i Senát. Nedivme se nízké míře solidarity. Navíc se v EU i v Kanadě soudí, že ČR si za to může sama, nechrání dost Romy před rasistickými násilnými útoky.

V noci na neděli hodil někdo v ostravské čtvrti Bedřiška oknem zápalnou láhev, tak zvaný Molotovův koktejl do místnosti, kde spala 14letá dívka. Láhev se nerozbila, nechce se ani domyslet, že by se mohl opakovat loňský Vítkov. Prevence před vražednými útoky je také běh na dlouhou trať, ale co dělá policie teď?

„Zatím není důvod se domnívat, že za tímto útokem jsou extremisté,“ řekli novinářům policisté, mluvíce o možných rasistických násilnících. Zmínili i další možné motivy. Věc vyšetřuje Policie ČR Ostravy a specialisté, ne krajská policie, škoda je prý jen tisíc korun. Škoda, kterou nelze vyjádřit penězi, je ale vyšší.

V létě 2007 mluvila o Bedřišce i tamní starostka a senátorka Liana Janáčková, hovořila o Romech a o vysokém plotě s elektřinou, dynamitu a odstřelování. Nechtěla, aby Romové z Bedřišky bydleli jinde. V dubnu 2008 ji ale Senát odmítl vydat justici, i když ji chtěl státní zástupce obvinit jen z hanobení etnické skupiny.

I kdyby diskriminace Romů nebylo – uznávají ji ale dnes orgány OSN a Rady Evropy, je v EU i v Kanadě jasné, že policie tu občany před rasistickými úroky dostatečně nechrání. Kvůli diskriminaci se obvykle status uprchlíka, tedy azyl, nepřiznává. Kvůli rasistickým útokům, které stát nestíhá, ano.

Oddělme tedy diskriminaci, jejíž odstranění potrvá dlouhá léta, od ochrany státu před fyzickými útoky, tady i v Kanadě. Ta snad změní své azylové předpisy a poskytne azyl hlavně těm osobám, které před útoky nedokáže ochránit vlastní stát.

ČR by měla ale už nyní více pečovat o svou hodnověrnost. Třeba tím, že policisté jako první větu novinářům řeknou, že vedle jiných motivů je možný i rasistický útok a že se na tuto možnost soustředí. Nebo tím, že na podložené výtky z OSN a od orgánů Rady Evropy a EU nebudou uvádět své dojmy, ale přiznají pravý stav věcí. Takové přiznání je totiž první příslib nápravy.

Přečteno: 925x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Bedřiška, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo