romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Volby v Maďarsku: Fidesz 52,77%, MSZP 19,29%, Jobbik 16,71%

Budapešť, 11.4.2010 23:31, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

V prvním kole maďarských voleb podle předběžných výsledků jasně vyhrál pravicový Fidesz s téměř 53 procenty hlasů. Druzí skončili se značným odstupem vládní socialisté následovaní krajně pravicovým Hnutím za lepší Maďarsko. Do parlamentu pronikla také ekologicky zaměřená strana Je možná jiná politika (LMP). Oznámila to podle agentury MTI.

I volební komise po sečtení 98,9 procent hlasovacích lístků.

Socialisté, kteří již podle Reuters připustili porážku, obdrželi téměř 19,3 procenta hlasů a třetí Jobbik pak 16,7 procenta hlasů. LMP získal přes 7,4 procenta odevzdaných lístků.

Fidesz si podle předběžných výsledků v dnešním kole zajistil 206 z 386 parlamentních křesel. Pro získání ústavní dvoutřetinové většiny potřebuje nejméně 258 mandátů. Socialisté obdrželi 28 a Jobbik 26 křesel. O dalších mandátech tak zřejmě rozhodne druhé kolo, které se uskuteční za 14 dní 25. dubna.

Podle dnes zveřejněných průzkumů agentury Median může Fidesz získat v parlamentu až 270 křesel, čímž by si zajistil ústavní většinu.

Nová vláda bude muset zastavit rostoucí nezaměstnanost a vyřešit špatný stav státních financí. Zemi totiž trápí vysoké zahraniční půjčky. Maďaři spojují příchod Orbána s nadějí, nicméně analytici vyčítají jeho programu nečitelnost a nekonkrétnost.

Druhé kolo voleb se uskuteční za 14 dní 25. dubna.

Volební komise prodloužila otevírací dobu hlasovacích místností, kde se před ohlášeným uzavřením v 19:00 SELČ vytvořily nezvykle dlouhé fronty. Komise podle MTI toto prodloužení oznámila několik hodin před skončením hlasování.

Agentury ani ústřední volební komise nehlásily k průběhu voleb žádné komplikace ani násilnosti. V souvislosti s očekávaným úspěchem krajně pravicového Jobbiku vyzvala maďarská židovská organizace, která zastřešuje podobné spolky v zemi, k odevzdání hlasů neextremistickým stranám. Podle židovské agentury JTA to učinila vůbec poprvé ve své historii.

Volební systém v Maďarsku je velmi komplikovaný. Takzvaný supersmíšený systém spojuje poměrnou a většinovou volbu. Druhé kolo voleb se bude konat 25. dubna.

"Doufám, že v pondělí se probudíme v jiné zemi," prohlásil dnes v Budapešti Orbán, když odevzdával svůj hlasovací lístek. Jako hlavní úkol parlamentních voleb označil překonání beznaděje. Maďarsko, na které vážně dopadla hospodářská krize, se potýká se ztrátou pracovních míst a špatným stavem státních financí.

Současný socialistický premiér Gordon Bajnai podle DPA při dnešním hlasováním novinářům řekl, že věří ve volbu těch kandidátů a stran, kteří "chtějí Maďarsko vést dále po demokratické cestě". Předvolební průzkumy naznačily, že socialisty může v oblíbenosti překonat extremistický Jobbik. Ten otevřeně vyzývá k řešení "cikánské kriminality" a otázky maďarských menšin v sousedních státech. Při loňských volbách do Evropského parlamentu skončil Jobbik na třetím místě, což mu vyneslo tři poslanecká křesla.

Oproti domácí nízké účasti se k volbám dostavilo téměř 78 procent registrovaných maďarských voličů, kteří žijí v zahraničí. V ruském Petrohradě a Jekatěrinburgu byla podle serveru Politics.hu účast dokonce stoprocentní. V USA nejvíce voličů odevzdalo svůj hlas v New Yorku, který ohlásil téměř 85procentní účast. Nejnižší byla v Albánii, kde hlasoval pouze jeden ze dvou zaregistrovaných voličů. Na maďarských ambasádách v zahraničí se volilo s předstihem několika dní.

Během dnešního hlasování podle MTI nejméně dva lidé zemřeli. V západomaďarském městě Berhida nedaleko Balatonu dostala osmapadesátiletá žena přímo ve volební místnosti infarkt, zemřela ve vrtulníku při převozu do nemocnice. V témže volebním okrsku postihla sedmdesátiletého muže srdeční slabost, záchranka ho následně převezla do nemocnice. V obci Bábonymegyer na jihozápadě zemřel doma senior při čekání na přenosnou hlasovací schránku.

ČTK, ryz,
Přečteno: 1291x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo