romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vondrák, Vávra a spol. jsou znovu před soudem kvůli propagaci neonacismu

Praha, 19.3.2012 16:52, (ROMEA)
Patrik Vondrák. Foto: archiv romea.cz

V obnoveném hlavním líčení stanulo před Obvodním soudem pro Prahu 1 šest z osmi lidí, kteří čelí obžalobě z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. V případu jde o propagaci neonacismu, například uskupení Národní odpor (NO), nebo pořádání neonacistických akcí. Obžalovaným hrozí od tří do osmi let vězení.

Mezi nimi je například bývalý předseda pražské organizace rozpuštěné neonacistické Dělnické strany (DS) Patrik Vondrák, expředseda krajské organizace DS na Vysočině Milan Hroch nebo dlouholetý aktivista ultrapravicové scény Filip Vávra. K soudu dorazilo celkem šest z nich, zbylí dva dali souhlas ke konání jednání v jejich nepřítomnosti. Někteří z obžalovaných u soudu vypovídali, jiní pouze odkázali na své dřívější výpovědi. Všichni ale jakoukoli vinu odmítli.

Soud kromě výslechů a čtení důkazů rozhodoval také o námitce podjatosti soudkyně Dany Šindelářové, kterou podal advokát Vondráka Robert Cholenský. Právník nejdříve podal námitku podjatosti proti soudnímu znalci na extremismus Ivo Svobodovi. Když s ní u soudu neuspěl, za podjatou označil i předsedkyni senátu. Podle Šindelářové je však námitka účelová, a proto ji odmítla. Vondrák si přesto podal proti rozhodnutí stížnost, o níž rozhodne pražský městský soud.

Obžaloba popisuje celkem čtyři skutky. První se týká toho, že Vondrák, bývalá členka strany Michaela Dupová, Richard Lang, kandidát DS ve volbách do Evropského parlamentu Petr Fryč a Filip Vávra údajně 4. prosince 2008 večer v centru Prahy vylepovali propagační materiály neonacistického Národního odporu.

Vondrákovi, Dupové, Langovi, Hrochovi, bývalému členu DS Martinu Václavkovi a Danielu Zavadilovi obžaloba klade za vinu i organizování a pořádání shromáždění a pochodu 6. června 2009 v Jihlavě. Magistrátní úředník akci tehdy ukončil hned po jejím začátku. Byla nahlášena jako vzpomínkový pochod k uctění památky obětí druhé světové války, skutečným účelem bylo podle spisu uctění památky padlých vojáků wehrmachtu a vzdání cti příslušníkům SS. Na shromáždění měl podle obžaloby být přítomen i Herbert Schweiger, veterán z SS divize Leibstandarte Adolf Hitler.

Dupová sama čelí obžalobě z dalších dvou skutků. Podle spisu se podílela na vytvoření a zprovoznění webu Resistance Women Unity (RWU), což je podle policie ženská odnož NO. Vedle toho se prý podílela na organizaci a pořádání koncertu takzvané white power music, který se odehrál v únoru 2009 v Srbech na Kladensku.

Proces začal již v říjnu 2010, soudkyně Věra Bártlová se však o dva měsíce později vyloučila pro podjatost. Další soudce, který kauzu řešil, byl přeřazen k jinému soudu. Případ proto nyní řeší senát vedený Danou Šindelářovou.

Soud Dupové, Langovi a Vondrákovi zrušil dohled probačních úředníků, který jim byl uložen v souvislosti s propuštěním z vazby. Podle Šindelářové ho již není třeba, protože trojice se soudem spolupracuje. Projednání případu bude pokračovat výslechy znalců či přehráváním záznamů 2. dubna.
ČTK, čtk, fk
Přečteno: 2829x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo