romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vyslanec USA kritizuje plán rumunského města na vystěhování Romů

Bukurešť, 1.9.2011 10:29, (ROMEA)

Plánované vystěhování několika stovek Romů z města Baia Mare na severozápadě Rumunska vyvolává protesty a kritiku nevládních organizací a romských aktivistů. Obavy ze záměru radnice dnes vyjádřil také americký velvyslanec v zemi Mark Gitenstein, uvedla agentura DPA. Město chce vystěhovat všechny Romy, kteří zde nejsou řádně přihlášeni, a zamýšlí zbourat několik domů, jež tato komunita obývá.

Gitenstein v prohlášení uvedl, že Romové o demolicích nebyli informováni a že město vyhlásilo záměr vystěhovat je bez zřetele na jejich zdraví a bezpečnost. "Souhlasíme s připomínkami Amnesty International a dalších, kteří tvrdí, že vystěhování a demolice by se neměly uskutečnit," citoval server Romanian Times z velvyslancova prohlášení.

Gitenstein také dodal, že doufá, že starosta Catalin Cherecheš nalezne způsob, jak zlepšit za současného respektování práv každého podmínky bydlení pro všechny obyvatele Baia Mare.

Starosta již před časem vytkl za cíl své komunální politiky "čistotu a pořádek". Mimo jiné vydal příkaz ke stavbě 1,8 metru vysoké a téměř sto metrů dlouhé zdi, která oddělila romskou čtvrť od zbytku města. Kritici tvrdí, že tak vybudoval ghetto.

Cherecheš to odmítá s tím, že betonová bariéra odděluje blízkou a hustě obydlenou ulici jen proto, aby ochránila děti před možnými nehodami na silnici. Na zeď chce starosta ještě namontovat průmyslové kamery, pomocí kterých zamýšlí kontrolovat, zda Romové nevyhazují odpadky z oken.

Přečteno: 879x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo