romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za rasově motivovaný útok na Příbramsku hrozí muži pět let vězení

Příbram, 24.8.2009 14:32, (ROMEA)

Pět let vězení hrozí dvaadvacetiletému Filipu Bejšovcovi za rasově motivovaný útok na nezletilého chlapce tmavé pleti. Loni v Počepicích na Příbramsku ho podle obžaloby zranil kovovým obuškem. Za podobně motivované činy je v současné době Bejšovec ve vězení. Vinu za útok v Počepicích ale odmítá. Kvůli problémům se záznamovou technikou byl soud odročen na neurčito.

Podle obžaloby Bejšovec napadl loni v srpnu chlapce, který se v Počepicích účastnil taneční školy. Třikrát ho uhodil obuškem, dvakrát do ramene a jednou do ruky. Hoch, jehož otec je Dominikánec a matka Češka, utrpěl zlomeninu malíčku a kloubu a pohmožděniny. Léčil se pět týdnů. Bejšovec se dnes u soudu bránil tím, že v době incidentu v Počepicích vůbec nebyl a byl s kamarády v hospodě v nedalekých Petrovicích.

Samosoudkyně dnes přečetla výpověď poškozeného hocha. Uvedl, že byl se sestrou, rodinnou známou a jejím synem na zmrzlině. Při návratu do školy prý utíkali před podezřelým mužem s helmou na hlavě, který nakonec hocha třikrát udeřil kovovou tyčí a křičel při tom: "Já tě zabiju, ty černá svině". Několik mladých lidí, kteří incident sledovali, chlapci řeklo, že ho napadl právě Bejšovec. Hoch útočníkovi do tváře zakryté helmou neviděl.

"Mrzí mě, co se tam stalo, ale já s tím nemám absolutně nic společného. Jsem postaven před soud jenom kvůli své minulosti a to není správné," hájil se dnes Bejšovec. Vypověděl, že ve zmíněný den odjel za kamarádkou do Petrovic a spolu s dalšími přáteli pak byli až do konce večerních televizních zpráv v tamní hospodě. Potom prý odjel domů, kam si pro něj přijela policie. Pobyt v hospodě mu dnes potvrdili tři svědci, majitelka restaurace si na něj nepamatovala.

Bejšovec byl za podobně motivovaný čin odsouzen poprvé v roce 2006. Spolu se dvěma dalšími muži jej soud uznal vinným z rasově motivovaného útoku na romskou rodinu v Rožmitále pod Třemšínem. Dveře a okenici jejího domu, v němž bylo v době útoku devět lidí, údajně polili benzinem a zapálili. Obyvatelé domu požár včas uhasili, nikdo nebyl zraněn. Za obecné ohrožení a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci byl Bejšovec odsouzen ke třem letům vězení s podmíněným odkladem na pět let a s dohledem.

Loni Bejšovec podle soudu napadl z rasových důvodů muže v hospodě v Rovině. Soud to kvalifikoval jako výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a poslal ho za to na rok do vězení. Trestné činnosti se ale Bejšovec dopustil v době podmínečného odsouzení za rožmitálský útok, musel proto nastoupit na tři roky do vězení.

Bejšovec dnes u soudu tvrdil, že problém se vztahem k jiným etnikům nemá. Vadí mu prý jen jejich chování. V Rožmitále se údajně mstili za kamaráda, kterému prý Romové rozbili hlavu železnou tyčí, jiní Romové podle něj vykradli dům jeho babičky. Incident v hospodě v Rovině si prý nepamatuje, protože byl opilý.

Soudkyně dnes chtěla vyslechnout svědkyni v utajení. Protože se ale porouchalo technické zařízení na úpravu hlasu, jednání odročila.

KAM DÁL?

Přečteno: 850x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo