romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Žalobce: Vražda v Příbrami byla politicky motivovaná

Praha, 17.7.2008 9:41, (ROMEA)

Lednová vražda osmnáctiletého mladíka v Příbrami byla podle žalobce politicky motivovaná. Na záznamu bezpečnostní kamery, která incident na schodišti před příbramským bowlingovým barem Na Chmelnici zachytila, má na sobě totiž útočník uniformu wehrmachtu a patří podle státního zástupce k hnutí skinheads. Zavražděný se pak sám na své webové stránce označoval za stoupence skinheads označovaných jako SHARP, kteří zaujímají antirasistické a antifašistické postoje.

Obviněný devatenáctiletý Jiří Fous dnes před soudem ale vypověděl, že není stoupencem žádného neonacistického hnutí. Fakt, že v době činu měl na sobě improvizovanou uniformu wehrmachtu, vysvětloval svou silnou zálibou v armádní tematice.

Podle obžaloby Fous dvakrát bodnul muže armádním nožem s čepelí dlouhou 18 centimetrů. Napadený později následkům zranění podlehl. Fous před činem trávil čas v baru s příslušníky neonacistického hnutí. I proto žalobce dnes označil jeho úmysl zabít muže za politicky motivovaný.

Obě skupiny trávily podle svědků večer ve stejném baru, ale k žádným konfliktům mezi nimi nedošlo. Většina Fousovy společnosti doprovázela do nemocnice jednoho ze skinheadů, který si zranil ruku o rozbitý půllitr. Fous šel prý doprovodit dalšího z kamarádů domů. V baru zůstal pouze jeden, který Fousovi po návratu tvrdil, že ho stoupenci směru SHARP šikanovali. Následně došlo mezi oběma skupinami k názorovému střetu, a podle obžalovaného oba pak z baru odešli. "Jim to vysvětlovat nemělo cenu, protože o tom věděli úplný houby," řekl Fous soudu.

Když se do baru vrátili i lidé z nemocnice, vyběhli po schodech, aby si to podle jednoho ze svědků "se šarpáky vyříkali". Obě skupiny se střetly na schodech, kde Fous pobodal muže, který na něj zaútočil pěstmi. Poté odešel na policii, kde potyčku oznámil. Nůž odhodil do popelnice u policejní služebny, policisté ho později našli.

Obžalovaný dnes u soudu popřel, že by sdílel neonacistickou ideologii. Cizí názory ho podle jeho slov nezajímají, s neonacisty se pouze kamarádí. Jeho příslušnost k radikálnímu hnutí nebyl schopen potvrdit ani žádný ze svědků. Své názory prý veřejně příliš nesděloval. Jiří Fous podle informací Antify je částečný Rom. Několik svědků se však paradoxně shodlo, že má negativní vztah k Romům. "Měl jsem problémy s Romy i s bílými, takže rasismus u mě nehraje roli," odpověděl obviněný na otázku soudu. Uniformu wehrmachtu vysvětlil tím, že se velice zajímá o vojenství a běžně se obléká do uniforem různých armád.

"Když má někdo německou uniformu a holou hlavu, ještě nemusí být neonacista," vysvětlil soudu jeden ze svědků, který se k neonacistům hlásí. Dodal, že v Příbrami nosí německé uniformy "kdekdo".

Policie zadržela Fouse krátce po incidentu a umístila jej do vazby. Obviněný muž se v přípravném řízení k činu přiznal a dnes svou výpověď potvrdil.

Pozornost médií i veřejnosti přitáhl i pohřeb zavražděného. Zúčastnilo se jej přibližně 300 převážně mladých lidí, jeho spolužáků, známých a členů různých antifašistických skupin.

KAM DÁL?
Vražda: Rom - skin - nácek
Neonacista zavraždil svého odpůrce

Přečteno: 1693x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kriminalita, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo