romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zaměstnávání Romů

Děčín, 6.1.2010 18:23, (http://drahomirradekhorvath.blog.idnes.cz)

Ze všech stran se na mě hrnou názory, že Romové jsou diskriminováni na trhu práce, a to zejména pro svou etnickou příslušnost. Nehodlám dnes odsuzovat zaměstnavatele, který Roma nepřijme do firmy, jelikož má s Romy jako zaměstnanci negativní zkušenosti, ani nebudu tohoto obhajovat ačkoliv si dokážu toto chování rozumně zdůvodnit a pochopit... Nevím jaký je poměr mezi jedním a druhým příkladem, nevedu statistiku ani nedělám analýzu... nejsem Gabal.

Dneska to bude trochu od lesa.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

U nás ve firmě (České loděnice a.s.) je zaměstnáno asi sedm Romů. Byli přijati bez jakýchkoliv diskriminačních tendencí a jejich produktivita práce je ucházející a stejně tak svědomitost k plnění zadaných úkolů. Nadřízení jsou s nimi spokojeni a jejich romství nikterak neovlivňuje přístup managementu k nim. Pravdou také zůstává ta skutečnost, že zde pracovalo mnohem více Romů, avšak pracovní morálka těchto byla mnohdy žalostná, o pracovní kázni ani nemluvě. Zřejmě se mělo oddělit zrno od plev a to bez ohledu na etnicitu, ale s důrazem na jiná kriteria, a tak se vykrystalizovala skupina spolehlivých a produktivních zaměstnanců (Romů).

Ptal jsem se nedávno jednoho Roma u nás v podniku, jak je spokojenej:

"Hele, Radku, když jsem šel žádat o práci sem do Loděnic, tak jsem měl strach z toho, že uviděj Roma a pošlou mě pryč. Je ale zajímali úplně jiný věci, a nakonec mě vzali. Takže jsem spokojený. Předtím jsem měl od sociálky nějakých 4 200 Kč i se všemi příplatky a teď mám několikanásobně víc, a tak se cejtím mnohem líp."

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

Hovořil jsem před časem s jedním romským kolegou, který je již touto dobou bez práce o jeho neomluvených absencích a pozdních příchodech a on mi zdělil, asi toto:

"Radku Já na to kašlu, jestli mě vyhoděj, jelikož mám exekuci na plat, takže mi jde skoro polovina platu do pr... Takhle půjdu na pracák, sociálka mi něco dá, budu mít placeno zdravotní i sociální pojištění, a ještě půjdu někam makat na černo bez smlouvy a prachy na ruku... :-("

Takhle také spousta lidí přemýšlí a já nevím, jak se k tomu postavit. Vím, že je to amorální a nepochybně nezákonné, ale i tito lidé jsou zoufalí a zřejmě dělají jen to, co vidí, jako jedinou možnou alternativu. Polemika na tato témata je žádoucí a nezbytná. Řešení nevidím žádné...

Vrátím se, ale k tématu a tím je zaměstnávání Romů. Romové jsou mnohdy vyautováni na trhu práce svou nedostatečnou kvalifikací a pramalou praxí. Rekvalifikace není povinná, a tak není od věci přemýšlet o možnostech, které nebudou populární, ale veskrze účinné. Vícero věcí povinně ze zákona, a to včetně rekvalifikací a již před časem zmiňované nulté ročníky, předškolní výchova a poslední rok mateřské školy. Cukru bylo příliš a bez biče to prostě fakt nejde. Nemyslím si, že Romové v ČR jsou diskriminováni jako uchazeči o zaměstnání a jejich romství není důvodem odmítnutí žádosti. Zaměstnavatel požaduje od potencionálního zaměstnance něco, co mu nevzdělaný, neklifikovaný a bez praxe těžko může nabídnout. Smutné je, že spousta těch nevzdělaných, nekvalifikovaných a bez praxe jsou Romové...

"Bratři, alou do škol a do rekvaliačních kurzů, vzdělání otvírá možnosti!"

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

Přečteno: 1601x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo