romea - logo
23. listopadu 2020 (pondělí)
svátek má Klement

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zaměstnávání Romů

Děčín, 6.1.2010 18:23, (http://drahomirradekhorvath.blog.idnes.cz)

Ze všech stran se na mě hrnou názory, že Romové jsou diskriminováni na trhu práce, a to zejména pro svou etnickou příslušnost. Nehodlám dnes odsuzovat zaměstnavatele, který Roma nepřijme do firmy, jelikož má s Romy jako zaměstnanci negativní zkušenosti, ani nebudu tohoto obhajovat ačkoliv si dokážu toto chování rozumně zdůvodnit a pochopit... Nevím jaký je poměr mezi jedním a druhým příkladem, nevedu statistiku ani nedělám analýzu... nejsem Gabal.

Dneska to bude trochu od lesa.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

U nás ve firmě (České loděnice a.s.) je zaměstnáno asi sedm Romů. Byli přijati bez jakýchkoliv diskriminačních tendencí a jejich produktivita práce je ucházející a stejně tak svědomitost k plnění zadaných úkolů. Nadřízení jsou s nimi spokojeni a jejich romství nikterak neovlivňuje přístup managementu k nim. Pravdou také zůstává ta skutečnost, že zde pracovalo mnohem více Romů, avšak pracovní morálka těchto byla mnohdy žalostná, o pracovní kázni ani nemluvě. Zřejmě se mělo oddělit zrno od plev a to bez ohledu na etnicitu, ale s důrazem na jiná kriteria, a tak se vykrystalizovala skupina spolehlivých a produktivních zaměstnanců (Romů).

Ptal jsem se nedávno jednoho Roma u nás v podniku, jak je spokojenej:

"Hele, Radku, když jsem šel žádat o práci sem do Loděnic, tak jsem měl strach z toho, že uviděj Roma a pošlou mě pryč. Je ale zajímali úplně jiný věci, a nakonec mě vzali. Takže jsem spokojený. Předtím jsem měl od sociálky nějakých 4 200 Kč i se všemi příplatky a teď mám několikanásobně víc, a tak se cejtím mnohem líp."

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

Hovořil jsem před časem s jedním romským kolegou, který je již touto dobou bez práce o jeho neomluvených absencích a pozdních příchodech a on mi zdělil, asi toto:

"Radku Já na to kašlu, jestli mě vyhoděj, jelikož mám exekuci na plat, takže mi jde skoro polovina platu do pr... Takhle půjdu na pracák, sociálka mi něco dá, budu mít placeno zdravotní i sociální pojištění, a ještě půjdu někam makat na černo bez smlouvy a prachy na ruku... :-("

Takhle také spousta lidí přemýšlí a já nevím, jak se k tomu postavit. Vím, že je to amorální a nepochybně nezákonné, ale i tito lidé jsou zoufalí a zřejmě dělají jen to, co vidí, jako jedinou možnou alternativu. Polemika na tato témata je žádoucí a nezbytná. Řešení nevidím žádné...

Vrátím se, ale k tématu a tím je zaměstnávání Romů. Romové jsou mnohdy vyautováni na trhu práce svou nedostatečnou kvalifikací a pramalou praxí. Rekvalifikace není povinná, a tak není od věci přemýšlet o možnostech, které nebudou populární, ale veskrze účinné. Vícero věcí povinně ze zákona, a to včetně rekvalifikací a již před časem zmiňované nulté ročníky, předškolní výchova a poslední rok mateřské školy. Cukru bylo příliš a bez biče to prostě fakt nejde. Nemyslím si, že Romové v ČR jsou diskriminováni jako uchazeči o zaměstnání a jejich romství není důvodem odmítnutí žádosti. Zaměstnavatel požaduje od potencionálního zaměstnance něco, co mu nevzdělaný, neklifikovaný a bez praxe těžko může nabídnout. Smutné je, že spousta těch nevzdělaných, nekvalifikovaných a bez praxe jsou Romové...

"Bratři, alou do škol a do rekvaliačních kurzů, vzdělání otvírá možnosti!"

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA

Přečteno: 1606x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo