romea - logo
19. června 2019 (středa)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zapojte vzdělané Romy

Brno, 8.3.2008 9:33, (Převztao: Brněnský deník)

Nedávno přišla Kateřina Dubská, členka zastupitelstva Brna a šéfka komise pro národnostní menšiny, s plánem pro Romy. Starosta Brna-sever Leo Venclík k tomu podotknul, že by to měli řešit hlavně Romové, a ať se zapojí i ti vzdělaní.

Plány, co s Romy, od paní Kateřiny Dubské, i to přání pana starosty o zapojení vzdělaných Romů, vítám. Jenže vzdělaní Romové to dělají už dávno, znám jich spoustu a sám jsem snad taky vzdělán, coby strojní inženýr. Škoda, že na tento program nenaskočil pan starosta už v roce 2005, kdy jsme ho plnili, a to nikoliv za peníze obce, nýbrž podle projektu podaného nadaci rozvoje občanské společnosti (NROS).

Z toho programu jsme platili po dobu jednoho roku domovníky ve vytipovaných deseti domech hrůzy, kteří se starali o čistotu, placení nájmů, výměnu vrat, aby do domů nechodily nežádoucí živly. Odvezli jsme několik desítek tun odpadu z dvorů a provedli deratizaci. Velký kus práce tu odvedli naše terénní a sociální pracovnice, stavební práce provedl vybraný romský podnikatel se svojí firmou.

Nechtěli jsme za to od města nic než dvě věci: aby se městská část Brno-sever chovala vstřícněji vůči našim klientům, zejména ze strany bytového odboru, a aby se městská část podílela na pokračování tohoto programu i po jeho skončení. Nic z toho nebylo akceptováno. Naopak: masové vystěhovávání romských rodin se stalo programem bytového odboru této městské části. Izolovaná romská ghetta v ubytovnách, jako to na ulici Markéty Kuncové, se utěšeně rozrůstají.

Potíže máme všichni, nejvíc sousedé této ubytovny. Není těžké uhádnout, kdo nese zodpovědnost. Abych nic neponechal náhodě, po audienci u pana starosty mi bylo přislíbeno, že zastupitelstvo městské části projedná program toho, co je nyní nazýváno plánem pro Romy“. Pan starosta dostal pětistránkový návrh naší organizace k projednání. Přestože slíbil, že bude projednáno, na program zastupitelstva ho nedal. To vše bylo v roce 2005 a řada věcí již byla projednávána daleko dříve.

To, co tedy nyní starosta navrhuje, není žádné novum. Budiž. Nemíním se cítit uražen, ten návrh vítám, jen aby byl aspoň z poloviny tak reálný, jako byl ten náš v roce 2005.

Panu starostovi, jako vzdělaný Rom, nabízím svoji pomoc, snad už po sté. Jestlipak nyní nabídku přijme? Jestlipak dokáže změnit svůj negativní názor na práci terénních a sociálních pracovnic? Kdyby pan starosta přijal můj návrh již v roce 2005, mohl si ušetřit spoustu starostí.

Přečteno: 984x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo