romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zapojte vzdělané Romy

Brno, 8.3.2008 9:33, (Převztao: Brněnský deník)

Nedávno přišla Kateřina Dubská, členka zastupitelstva Brna a šéfka komise pro národnostní menšiny, s plánem pro Romy. Starosta Brna-sever Leo Venclík k tomu podotknul, že by to měli řešit hlavně Romové, a ať se zapojí i ti vzdělaní.

Plány, co s Romy, od paní Kateřiny Dubské, i to přání pana starosty o zapojení vzdělaných Romů, vítám. Jenže vzdělaní Romové to dělají už dávno, znám jich spoustu a sám jsem snad taky vzdělán, coby strojní inženýr. Škoda, že na tento program nenaskočil pan starosta už v roce 2005, kdy jsme ho plnili, a to nikoliv za peníze obce, nýbrž podle projektu podaného nadaci rozvoje občanské společnosti (NROS).

Z toho programu jsme platili po dobu jednoho roku domovníky ve vytipovaných deseti domech hrůzy, kteří se starali o čistotu, placení nájmů, výměnu vrat, aby do domů nechodily nežádoucí živly. Odvezli jsme několik desítek tun odpadu z dvorů a provedli deratizaci. Velký kus práce tu odvedli naše terénní a sociální pracovnice, stavební práce provedl vybraný romský podnikatel se svojí firmou.

Nechtěli jsme za to od města nic než dvě věci: aby se městská část Brno-sever chovala vstřícněji vůči našim klientům, zejména ze strany bytového odboru, a aby se městská část podílela na pokračování tohoto programu i po jeho skončení. Nic z toho nebylo akceptováno. Naopak: masové vystěhovávání romských rodin se stalo programem bytového odboru této městské části. Izolovaná romská ghetta v ubytovnách, jako to na ulici Markéty Kuncové, se utěšeně rozrůstají.

Potíže máme všichni, nejvíc sousedé této ubytovny. Není těžké uhádnout, kdo nese zodpovědnost. Abych nic neponechal náhodě, po audienci u pana starosty mi bylo přislíbeno, že zastupitelstvo městské části projedná program toho, co je nyní nazýváno plánem pro Romy“. Pan starosta dostal pětistránkový návrh naší organizace k projednání. Přestože slíbil, že bude projednáno, na program zastupitelstva ho nedal. To vše bylo v roce 2005 a řada věcí již byla projednávána daleko dříve.

To, co tedy nyní starosta navrhuje, není žádné novum. Budiž. Nemíním se cítit uražen, ten návrh vítám, jen aby byl aspoň z poloviny tak reálný, jako byl ten náš v roce 2005.

Panu starostovi, jako vzdělaný Rom, nabízím svoji pomoc, snad už po sté. Jestlipak nyní nabídku přijme? Jestlipak dokáže změnit svůj negativní názor na práci terénních a sociálních pracovnic? Kdyby pan starosta přijal můj návrh již v roce 2005, mohl si ušetřit spoustu starostí.

Přečteno: 986x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo