romea - logo
11. prosince 2019 (středa)
svátek má Dana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřela Daniela Hivešová-Šilanová

Prešov, 26.8.2008 10:16, (ROMEA)

V brzkých ranních hodinách 26.8.2008 nás po dlouhé a zákeřné nemoci navždy opustila spisovatelka, pedagožka a dlouholetá šéfredaktorka novin Romano Nevo Ľil Daniela Hivešová - Šilanová.

Narodila se 1. února 1952 v Bratislavě, vystudovala slovenštinu - estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Svá první díla začala publikovat v Novom slove mladých. Svou tvorbu věnovala také dětem, napsala pohádky Zuzankyne motýle, Chlapec s čajkou, Vtáčatko Koráločka a Zvonček mužíček.

Daniela Hivešová - Šilanová se věnovala i divadlu. Jako dramaturg a scenárista působila v Podtatranském divadle v Spišské Nové Vsi a v profesionálním romském divadle Romathan. Pro romské divadlo vytvořila hry Miesto pre Rómov/ Than perdal o Roma - 1992 a Veľký primáš Baro/ Baro primašis Baro - 1994. Divadlu se věnovala i jako pedagožka na Střední umělecké škole v Košicích.

Od roku 1991 působila ve Sdružení Jekhetane - Spolu, které je vydavatelem novin Romano Nevo Ľil.

V rámci projektu 1000 žen pro Nobelovu cenu míru byla na toto prestižní ocenění nominovaná v roce 2005 jako jedna ze dvou Slovenek.

Poslední rozloučení se uskuteční 28.srpna 2008 v 11:00 hod v Domě smutku (Moyzesova ulice) na prešovském hřbitově.

ROMEA, , RNL
Přečteno: 1723x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo