romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřela Daniela Hivešová-Šilanová

Prešov, 26.8.2008 10:16, (ROMEA)

V brzkých ranních hodinách 26.8.2008 nás po dlouhé a zákeřné nemoci navždy opustila spisovatelka, pedagožka a dlouholetá šéfredaktorka novin Romano Nevo Ľil Daniela Hivešová - Šilanová.

Narodila se 1. února 1952 v Bratislavě, vystudovala slovenštinu - estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Svá první díla začala publikovat v Novom slove mladých. Svou tvorbu věnovala také dětem, napsala pohádky Zuzankyne motýle, Chlapec s čajkou, Vtáčatko Koráločka a Zvonček mužíček.

Daniela Hivešová - Šilanová se věnovala i divadlu. Jako dramaturg a scenárista působila v Podtatranském divadle v Spišské Nové Vsi a v profesionálním romském divadle Romathan. Pro romské divadlo vytvořila hry Miesto pre Rómov/ Than perdal o Roma - 1992 a Veľký primáš Baro/ Baro primašis Baro - 1994. Divadlu se věnovala i jako pedagožka na Střední umělecké škole v Košicích.

Od roku 1991 působila ve Sdružení Jekhetane - Spolu, které je vydavatelem novin Romano Nevo Ľil.

V rámci projektu 1000 žen pro Nobelovu cenu míru byla na toto prestižní ocenění nominovaná v roce 2005 jako jedna ze dvou Slovenek.

Poslední rozloučení se uskuteční 28.srpna 2008 v 11:00 hod v Domě smutku (Moyzesova ulice) na prešovském hřbitově.

ROMEA, , RNL
Přečteno: 1727x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo