romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zrušená Maďarská garda podala u soudu protest; chce být legální

Budapešť, 18.9.2009 21:51, (ROMEA)

Zrušená neofašistická Maďarská garda chce být opět právně uznanou organizací. Právní zástupce gardy podal u maďarského nejvyššího soudu protest proti zákazu činnosti tohoto hnutí, o kterém letos v červenci rozhodl budapešťský soud. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Podle maďarské agentury MTI odůvodnila Maďarská garda tento krok tím, že na základě červencového rozsudku bylo kvůli údajnému sympatizování s jejich organizací trestně stíháno již několik osob, čímž se prý zabraňuje svobodnému projevu názorů.

Polovojenskou Maďarskou gardu založilo v srpnu roku 2007 neonacistické mimoparlamentní Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Loni v prosinci ji soud rozpustil. Letos v červenci odvolací tribunál toto rozhodnutí potvrdil. Organizace dál působí nezákonně.

Maďarská garda používala uniformy a symboly, které připomínaly někdejší fašistickou diktaturu v Maďarsku. Cílem gardy byla podle vyjádření jejích členů změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států. Členové gardy také často konali pochody místy, kde žije romské obyvatelstvo.

Jobbik i Maďarská garda využívaly ve své kampani heslo o takzvané "cikánské kriminalitě", kterým útočí proti přibližně 600.000 příslušníků romské menšiny v zemi.

Strana Jobbik získala při volbách do Evropského parlamentu téměř 15 procent hlasů. Jeden ze tří zástupců této strany vystupuje v Evropském parlamentu pravidelně v uniformě Maďarské gardy.

KAM DÁL?
Policie rozehnala přísahu zakázané Maďarské gardy
Maďarská policie chce zabránit sobotní akci Maďarské gardy
Zákaz neonacistických pochodů v Maďarsku a Německu
Násilí proti Romům v Maďarsku prohlubuje ekonomická krize
Maďarská romská organizace vyzvala k setkání u kulatého stolu
Další brutální protiromský útok v Maďarsku, napaden chlapec a těhotná žena

V Maďarsku zastřelena Romka, její 13letá dcera vážně zraněna

Přečteno: 950x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Neonacismus, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo